BooksUkraine.com » 📖 Наука, Освіта » Проект «Україна». 30 червня 1941 року, акція Ярослава Стецька 📚 - Українською

Читати книгу - "Проект «Україна». 30 червня 1941 року, акція Ярослава Стецька"

228
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "Проект «Україна». 30 червня 1941 року, акція Ярослава Стецька" автора Данило Борисович Яневський. Жанр книги: 📖 Наука, Освіта / 📖 Публіцистика. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 80 81 82 ... 107
Перейти на сторінку:
1991. – С. 52, 175. ">[227] В іншому документі він зазначає: «В Генерал-губернаторстві авторитетні українські націоналістичні керівники, як уже повідомлялося (виділення наше. – Д.Я.) взяті під домашній арешт. Бандеру переведено до Берліна. Його допит у процесі».[228] Бандера і Заксенхаузен

Це – одна з найцікавіших і найпотаємніших сторінок з життя революціонера-націоналіста. Адже до сьогодні не виявлено жодного документа, жодного свідчення в'язня цього кацету, які підтверджували би факт перебування в Заксенхаузені Степана Бандери. Мовчить і офіційний сайт музею – меморіалу.


План концентраційного табору Заксенхаузен


В усіх мені відомих відкритих джерелах міститься написане під копірку твердження: від липня 1941 р. і до 27 вересня 1944 р.[229] 32-річний Степан був ув'язнений у цьому кацеті. При цьому ніхто не звертає уваги, наприклад, на таке свідчення Дмитра Андрієвського, одного з провідних членів «мельниківської» ОУН, який перебував в тому самому таборі і писав про «високий мур, який відділяв барак від решти табору».[230] Це свідчення підтверджується планом концтабору. На ньому ясно видно блок «Z», в якому утримувалися, зокрема, українські націоналісти і який знаходився поза межами власне табору.

В'язень Заксенхаузена бандерівець Степан Мудрик-Мечник, засуджений німцями до смертної кари із заміною на 15-річне ув'язнення в кацеті, розповідаючи про своє перебування в цьому закладі, ані півсловом не обмовився про перебування там Бандери або Стецька.[231] Що виглядає досить дивно – адже спомини він писав на еміграції мінімум через 10 років після закінчення війни. Скажу більше: жоден з трьох сотень українських націоналістів, які були ізольовані в блоці «Z», жодним словом ніколи не говорили, не писали, не свідчили в будь-який інший спосіб про ув'язнення своє та Бандери в тому таборі.

Свідчень іншого роду, свідчень, які прямо суперечать фактам, документам, розповідям очевидців, – по вінця. Наприклад, М. Посівнич вказує (посилаючись на розвідку авторитетного діяча «революційної» ОУН П. Дужого «Степан Бандера – символ нації»), що 5 лютого 1945 р. на «нараді Проводу ОУН біля м. Бережан, Тернопільської обл. Бандеру було обрано разом із Р. Шухевичем і Я. Стецьком до Бюра Проводу ОУН».[232] Але це не підтверджують інші відомі нам джерела. Що і не дивно. Напевно тому, що наради такої не було. А якщо і була – то звідки її учасники могли знати – живі Бандера і Стецько чи ні? Хіба що вони підтримували телефонний зв'язок між Бережанами та Заксенхаузеном…

Але то вже інша історія. Ми ж спробуємо перевірити інформації про арешт та утримання Бандери за допомогою інших джерел.

Арешт Бендери. Версія НКВС

9 квітня 1945 р. нарком держбезпеки УРСР С. Савченко надсилає до ЦК КП(б)У документ наступного змісту. В листі до сестри Владимири, – повідомляє нарком, – яке вона отримала в першій половині липня 1941 p., брат Степан писав їй: він «разом з іншими 12-ма членами його «Проводу» знаходиться в Берліні під домашнім арештом, займають окремий 3-поверховий будинок, просить надавати йому матеріальну допомогу і надсилати гроші».

Далі в документі керівного українського ката йдеться про те, що Владимира Бандера виїзжала до брата на побачення, а по поверненні розповідала близьким: Степан «знаходиться в Берліні під домашнім арештом», «німці створили йому дуже гарні умови, надавши в його розпорядження окрему віллу, сад, добре харчування, читання різноманітних книг та часописів». Інше джерело говорить: голова РП вів у цей час доволі активне життя. Наприклад, листувався із соратниками. 15 липня надіслав подячного листа провідникові своєї фракції «на матірних українських землях» Іванові Климові.[233]

З доповіді чекістського керівника далі дізнаємося також, що у бюлетні «Щоденні вісті Української інформаційної служби» від 14 листопада 1944 р. № 146, який «знайшли при проведенні операції у Галицькому районі Станіславської області», було вміщено повідомлення: «на початку жовтня б. р. Стапан Бандера із німецької тюрми вийшов на волю. Одночасно з ним звільнено біля 300 учасників організації українських націоналістів».[234]

Висновок автора

Як мінімум, від 4 липня 1941 р.

1 ... 80 81 82 ... 107
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Проект «Україна». 30 червня 1941 року, акція Ярослава Стецька», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Проект «Україна». 30 червня 1941 року, акція Ярослава Стецька"