Читати книгу - "Загибель Уранії, Микола Олександрович Дашкієв"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Стун-Ай метався по кімнаті, а інженер Айт стежив за ним поглядом і думав: «Такий мерзенний! І — спільник?! Ех, друже Айт, даремно відкрився ти цій тварині!»
Але відступати вже нікуди.
— Схаменіться, чоловіче! Якщо не візьмете себе в руки, я застрелю вас, не чекаючи завтрашнього дня. Ви запитуєте, чому я зраджую ясновельможного? А чому він хоче знищити вас? Я маю право люто ненавидіти його, от і все, і рятую я вас не задарма. Замість плати ви завтра увечері дасте мені найдетальніший план Уранії та всі схеми потаємних ліній зв'язку.
— Найдетальніший план та всі схеми… — повторив Стун-Ай, наче в нестямі. — Ви мене дурите! Ви мене отруїте, я знаю!
— В обох келихах на моєму столі буде чисте, хороше вино. Ви самі виберете келих. Пам'ятайте тільки, що за нами стежитимуть. Погано зіграєте — загинемо обидва. Зрозуміли?
— Так, так, пане Псойс… — Стун-Ай схопив його руку, незграбно цмокнув холодними губами.
— Облиште! Але не забудьте: план і схеми ви дасте мені завтра — скажімо, о сімдесятій годині. А зараз лягайте спати.
Повертаючись до своїх покоїв, Айт обмірковував можливі варіанти розпочатої операції. Хоч план її складався на ходу, він передбачав і лазівку на випадок провалу. Школа Мей придалась!
Якщо Кейз-Олу якимсь чином удалося підслухати розмову, можна довести, що Псойс тільки перевіряв Стун-Айєву лояльність. Цього буде досить.
І все ж на душі в Айта було тривожно. Він заснув тільки перед світанком.
Мабуть, і Кейз-Олові тієї ночі спалось погано. Під очима трильйонера темніли плями; він був мовчазний і зосереджений.
Поснідавши, Кейз-Ол дав знак камердинеру йти слідом і попростував до «сколопендри», яка тепер весь час охороняла вхід до палацу. Вже з того, що трильйонер не запросив Мей і навіть не попередив про свій від'їзд, видно було: він затіяв щось важливе. Айт незабаром догадався, в чому справа. Напередодні фатальних подій Кейз-Ол вирішив оглянути найпотаємніші закутки Уранії.
Швидко і майже беззвучно «сколопендра» переповзала з тунелю в тунель, з сектора в сектор. Перед двома пасажирами відкривались грандіозні зали. То були порожні, мертві склепи, залиті яскравим світлом, страшні своєю безлюдністю автоматизовані заводи, арсенали й лабораторії, фільмотеки та книгосховища.
Чого шукав тут Кейз-Ол? Що сподівався побачити?
Він зупиняв «сколопендру» посеред кожного залу і неквапно, пильно обводив його поглядом. Здавалося, той, хто замислив страшну акцію знищення людства, востаннє зважує, чи варто ж ризикувати, намагається приглушити небажані сумніви спогляданням незліченних матеріальних ресурсів, прагне підтримати в собі певність власної могутності.
Мабуть, цікаво було б постежити за безперервною зміною виразу обличчя трильйонера, якому не було чого критись перед камердинером. Проте вся Айтова увага зосередилася на іншому. Крізь напівпримружені повіки він невідривно дивився на грубеньку книжечку в Кейз-Олових руках. То була річ, якій не скласти ціни: найдокладніший план Уранії. Кейз-Ол не потребував провідника і міг тепер цілком вільно знищити шеф-інженера підземного міста: на пластмасових аркушиках книжечки були зазначені не тільки найтаємніші тунелі та лінії зв'язку, а наводились і шифри головних та допоміжних електронно-обчислювальних апаратів — замків, автоматів захисту, побутових пристроїв.
Книжечка вабила й дратувала. Недаремно ж Кейз-Ол таївся з нею навіть від свого камердинера! Якби Айт довідався про неї раніше, може, вдалося б зафотографувати хоч найголовніші схеми. Зараз це неможливо: Кейз-Ол берегтиме її, як зіницю ока.
В Айтовій голові промайнула думка: «Та ж на барабанах пам'яті «сколопендри», мабуть, зафіксовано весь план Уранії!»
Справді, Кейз-Ол тільки називав те чи інше приміщення — і металева потвора сама знаходила його.
«Як же вирвати той план?»
Відповідь з'явилась незабаром, і була вона парадоксальна: виривати план підземного міста у «сколопендри» не варто. Треба підкорити її саму.
Пильним поглядом Айт обдивився кабіну. Численні кнопки та сигнальні лампочки на пульті могли здатися зайвими необізнаному, бо машина керувалась звуками голосу. Але саме ця обставина і підказувала Айтові, що секрет «сколопендри» слід шукати тут.
А що, як натиснути на одну з кнопок?
Вдаючи з себе втомленого, Айт похнюпився і ніби ненароком зронив руку на пульт. Тієї ж миті пронизливо заверещала сирена, а з ніші у бічній стінці «сколопендри» вихопились довгі, гнучкі сяжки і міцно стисли Айта.
— Сто чортів! — Кейз-Ол обернувся, труснув свого камердинера за плече. — Куди тебе…
Айт ждав цього і відповів досить натурально:
— Пробачте… Задрімав…
Сирена верещала, аж дзвеніло у вухах.
— «Сколопендро», замовкни!
Машина не скорялась.
— Наказую: негайно замовкни! — Кейз-Ол вигукнув це вже з деяким острахом. Видно було, що він розгубився.
Кмітливість інженера-конструктора вмить підказала Айтові: «сколопендра» не скоряється тому, що виття сирени забиває голос містера Кейз-Ола. Ну, телепню, що ж ти робитимеш тепер!
— Замовкни! Стоп! — трильйонер гарячково гортав сторінки книжечки, аж доки натрапив на якусь схему. Позираючи на неї, він почав натискувати на кнопки пульта керування.
Дев'ята… друга… перша… шоста… — цифри глибоко врізались у Айтів мозок: адже це ключ до володіння всією машиною, шифр цифрового замка!
«Дев'ятсот двадцять один — шістсот сімдесят вісім! Запам'ятовуй, друже Айт!»
Верещання сирени урвалось, сяжки «сколопендри» впали, припинилась ледве чутна вібрація корпусу машини. Це означає, що вимкнено атомний реактор і всю споруду позбавлено енергії — обставина дуже сприятлива для того, хто наміриться пробратись до керівних пристроїв.
— Так кажеш, задрімав? — Кейз-Ол оговтався і говорив не так гнівно, як глузливо. — Старіємо, га? А мені здавалось, що після операції ти наче аж… — він раптом урвав мову, чомусь надто пильно подивився кудись поверх Айтових очей, повільно простяг руку… і зняв той нерозлучний брилик, який мав затуляти рожеву лисину старого Псойса. — Гм… Дивно!
В Айта похололо в грудях: отак вляпатись! Мабуть, сяжок «сколопендри» зачепив брилик і
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Загибель Уранії, Микола Олександрович Дашкієв», після закриття браузера.