BooksUkraine.com » Інше » Занурення в патерни проектування, Олександр Швець 📚 - Українською

Читати книгу - "Занурення в патерни проектування, Олександр Швець"

15
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "Занурення в патерни проектування" автора Олександр Швець. Жанр книги: Інше. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 8 9 10 ... 58
Перейти на сторінку:
вміє году­ва­ти виклю­чно бен­га­льську поро­ду котів (під­клас котів): feed(BengalCat c). Що буде з кліє­нтським кодом? Він так само пода­сть до мето­ду зви­чайно­го кота, проте метод вміє году­ва­ти тільки бен­га­лів, тому не зможе від­пра­цю­ва­ти, "зла­ма­вши" кліє­нтський код.

Тип зна­че­ння мето­ду під­кла­су, що пове­ртає­ться, пови­нен збі­га­ти­ся або бути під­ти­пом зна­че­ння базо­во­го мето­ду, що пове­ртає­ться. Тут все те саме, що і в попе­ре­дньо­му пункті, але навпаки.

Базо­вий метод: buyCat(): Cat. Кліє­нтський код очі­кує на вихо­ді будь-якого хатньо­го кота. Добре: Метод під­кла­су: buyCat(): BengalCat. Кліє­нтський код отри­має бен­га­льсько­го кота, який є хатнім котом, тому все буде добре. Пога­но: Метод під­кла­су: buyCat(): Animal. Кліє­нтський код "зла­має­ться", оскі­льки незро­зумі­ла тва­ри­на (можли­во, кро­ко­дил) не помі­сти­ться у ящику для пере­не­се­ння котів.

Ще один анти-при­клад зі світу мов з дина­мі­чною типі­за­цією: базо­вий метод пове­ртає рядок, а пере­ви­зна­че­ний метод — число.

Метод не пови­нен вики­да­ти виклю­че­ння, які не вла­сти­ві базо­во­му мето­ду. Типи виклю­че­нь у пере­ви­зна­че­но­му мето­ді пови­нні збі­га­ти­ся або бути під­ти­па­ми виклю­че­нь, які вики­даю­ть базо­вий метод. Блоки try-catch у кліє­нтсько­му коді спря­мо­ва­ні на конкре­тні типи виклю­че­нь, що вики­даю­ться базо­вим мето­дом. Тому неспо­ді­ва­не виклю­че­ння, вики­ну­те під­кла­сом, може про­ско­чи­ти скрі­зь обро­бни­ка кліє­нтсько­го коду та при­зве­сти до збою в програмі.

У більшо­сті суча­сних мов про­гра­му­ва­ння, осо­бли­во стро­го типі­зо­ва­них (Java, C# та інші), пере­ра­хо­ва­ні обме­же­ння вбу­до­ва­но без­по­се­ре­дньо у компі­ля­тор. Тому при їхньо­му пору­ше­нні ви не змо­же­те зібра­ти програму.

Метод не пови­нен поси­лю­ва­ти перед-умови. Напри­клад, базо­вий метод пра­цює з пара­ме­тром типу int. Якщо під­клас вима­гає, щоб зна­че­ння цього пара­ме­тра було більшим за нуль, то це поси­лює вимо­ги перед­умо­ви. Кліє­нтський код, який до цього від­мі­нно пра­цю­вав, подаю­чи до мето­ду нега­ти­вні числа, тепер зла­має­ться при робо­ті з об’єктом підкласу.

Метод не пови­нен посла­блю­ва­ти пост-умови. Напри­клад, базо­вий метод вима­гає, щоб після заве­рше­ння мето­ду всі під­клю­че­ння до бази даних було закри­то, а під­клас зали­шає ці під­клю­че­ння від­кри­ти­ми, щоб потім вико­ри­сто­ву­ва­ти повто­рно. Проте кліє­нтський код базо­во­го класу нічо­го про це не знає. Він може заве­рши­ти про­гра­му від­ра­зу після викли­ку мето­ду, зали­ши­вши в систе­мі запу­ще­ні про­це­си-при­ви­ди.

Інва­ріа­нти класу пови­нні зали­ши­ти­ся без змін. Інва­ріа­нт — це набір умов, за яких об’єкт має сенс. Напри­клад, інва­ріа­нт кота — це наявні­сть чоти­рьох лап, хво­ста, зда­тні­сть мурко­ті­ти та інше. Інва­ріа­нт може бути опи­са­но не тільки явно, контра­ктом або пере­ві­рка­ми в мето­дах класу, але й побі­чно, напри­клад, юніт-теста­ми або кліє­нтським кодом.

Цей пункт легше за все пору­ши­ти при спа­дку­ва­нні, оскі­льки ви може­те про­сто не підо­зрю­ва­ти про існу­ва­ння якої­сь з умов інва­ріа­нта скла­дно­го класу. Ідеа­льним був би під­клас, який тільки вво­ди­ть нові мето­ди й поля, не торкаю­чи­сь полів базо­во­го класу.

Під­клас не пови­нен змі­ню­ва­ти зна­че­ння при­ва­тних полів базо­во­го класу. Цей пункт може зву­ча­ти дивно, але в деяких мовах про­гра­му­ва­ння доступ до при­ва­тних полів можна отри­ма­ти через меха­ні­зм рефле­ксії. В інших мовах, на кшта­лт Python та JavaScript, зовсім немає жорстко­го захи­сту при­ва­тних полів.

При­клад

Щоб закри­ти тему принци­пу під­ста­но­вки, давайте роз­гля­не­мо при­клад невда­лої ієра­рхії кла­сів документів.

ДО: під­клас «обну­ляє» робо­ту базо­во­го методу.

Метод збе­ре­же­ння в під­кла­сі ReadOnlyDocuments вики­не виня­ток, якщо хтось нама­га­ти­ме­ться викли­ка­ти його метод збе­ре­же­ння. Базо­вий метод не має тако­го обме­же­ння. Тому кліє­нтський код зму­ше­ний пере­ві­ря­ти тип доку­ме­нта під час збе­ре­же­ння всіх документів.

При цьому пору­шує­ться ще й принцип від­кри­то­сті/закри­то­сті, оскі­льки кліє­нтський код почи­нає зале­жа­ти від конкре­тно­го класу, який не можна замі­ни­ти на інший, не вно­ся­чи змін до кліє­нтсько­го коду.

ПІСЛЯ: під­клас роз­ши­рює базо­вий клас новою поведінкою.

Про­бле­му можна вирі­ши­ти, якщо пере­прое­кту­ва­ти ієра­рхію кла­сів. Базо­вий клас зможе тільки від­кри­ва­ти доку­ме­нти, але не мати­ме змоги збе­рі­га­ти їх. Під­клас, який тепер нази­ва­ти­ме­ться WritableDocument, роз­ши­ри­ть пове­ді­нку батькі­всько­го класу, дозво­ли­вши збе­ре­гти документ.

I Принцип поді­лу інте­рфе­йсу Interface Segregation Principle

Кліє­нти не пови­нні зале­жа­ти від мето­дів, які вони не вико­ри­сто­вую­ть.

Пра­гні­ть дося­гти того, щоб інте­рфе­йси були доси­ть вузьки­ми, а кла­сам не дово­ди­ло­ся б реа­лі­зо­ву­ва­ти надмі­рну поведінку.

Принцип поді­лу інте­рфе­йсів каже про те, що зана­дто «товсті» інте­рфе­йси нео­бхі­дно роз­ді­ля­ти на більш мале­нькі й спе­ци­фі­чні, щоб кліє­нти мале­ньких інте­рфе­йсів знали тільки про мето­ди, нео­бхі­дні їм для робо­ти. В резуль­та­ті при зміні мето­ду інте­рфе­йсу не пови­нні змі­ню­ва­ти­ся кліє­нти, які цей метод не вико­ри­сто­вую­ть.

Успа­дку­ва­ння дозво­ляє класу мати тільки один супе­рклас, але не обме­жує кількі­сть інте­рфе­йсів, які він може реа­лі­зу­ва­ти. Більші­сть об’єктних мов про­гра­му­ва­ння дозво­ляю­ть кла­сам реа­лі­зо­ву­ва­ти від­ра­зу кілька інте­рфе­йсів, тому немає потре­би заштов­ху­ва­ти у ваш інте­рфе­йс більше пове­ді­нок, ніж він того потре­бує. Ви завжди може­те при­свої­ти класу від­ра­зу кілька менших інтерфейсів.

При­клад

Уяві­ть бібліо­те­ку для робо­ти з хма­рним про­вайде­ра­ми. У першій версії вона під­три­му­ва­ла тільки Amazon, який має повний набір хма­рних послуг. На під­ста­ві цього й прое­кту­ва­вся інте­рфе­йс майбу­тніх класів.

Але пізні­ше стало зро­зумі­ло, що такий інте­рфе­йс хма­рно­го про­вайде­ра зана­дто широ­кий, оскі­льки є інші про­вайде­ри, які реа­лі­зую­ть тільки части­ну з усіх досту­пних сервісів.

ДО: не всі кліє­нти можу­ть реа­лі­зу­ва­ти опе­ра­ції інтерфейсу.

Щоб не пло­ди­ти класи з поро­жньою реа­лі­за­цією, роз­ду­тий інте­рфе­йс можна роз­би­ти на части­ни. Класи, які були зда­тні реа­лі­зу­ва­ти всі опе­ра­ції ста­ро­го інте­рфе­йсу, можу­ть реа­лі­зу­ва­ти від­ра­зу кілька нових частко­вих інтерфейсів.

ПІСЛЯ: роз­ду­тий інте­рфе­йс роз­би­тий на частини.

D Принцип інве­рсії зале­жно­стей Dependency Inversion Principle

Класи верх­ніх рівнів не пови­нні зале­жа­ти від кла­сів нижніх рівнів. Оби­два пови­нні зале­жа­ти від абстра­кцій. Абстра­кції не пови­нні зале­жа­ти від дета­лей. Дета­лі пови­нні зале­жа­ти від абстракцій.

Зазви­чай під час прое­кту­ва­ння про­грам можна виді­ли­ти два

1 ... 8 9 10 ... 58
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Занурення в патерни проектування, Олександр Швець», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Занурення в патерни проектування, Олександр Швець"