Читати книгу - "Занурення в патерни проектування, Олександр Швець"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Тип значення методу підкласу, що повертається, повинен збігатися або бути підтипом значення базового методу, що повертається. Тут все те саме, що і в попередньому пункті, але навпаки.
Базовий метод: buyCat(): Cat. Клієнтський код очікує на виході будь-якого хатнього кота. Добре: Метод підкласу: buyCat(): BengalCat. Клієнтський код отримає бенгальського кота, який є хатнім котом, тому все буде добре. Погано: Метод підкласу: buyCat(): Animal. Клієнтський код "зламається", оскільки незрозуміла тварина (можливо, крокодил) не поміститься у ящику для перенесення котів.Ще один анти-приклад зі світу мов з динамічною типізацією: базовий метод повертає рядок, а перевизначений метод — число.
Метод не повинен викидати виключення, які не властиві базовому методу. Типи виключень у перевизначеному методі повинні збігатися або бути підтипами виключень, які викидають базовий метод. Блоки try-catch у клієнтському коді спрямовані на конкретні типи виключень, що викидаються базовим методом. Тому несподіване виключення, викинуте підкласом, може проскочити скрізь обробника клієнтського коду та призвести до збою в програмі.
У більшості сучасних мов програмування, особливо строго типізованих (Java, C# та інші), перераховані обмеження вбудовано безпосередньо у компілятор. Тому при їхньому порушенні ви не зможете зібрати програму.
Метод не повинен посилювати перед-умови. Наприклад, базовий метод працює з параметром типу int. Якщо підклас вимагає, щоб значення цього параметра було більшим за нуль, то це посилює вимоги передумови. Клієнтський код, який до цього відмінно працював, подаючи до методу негативні числа, тепер зламається при роботі з об’єктом підкласу.
Метод не повинен послаблювати пост-умови. Наприклад, базовий метод вимагає, щоб після завершення методу всі підключення до бази даних було закрито, а підклас залишає ці підключення відкритими, щоб потім використовувати повторно. Проте клієнтський код базового класу нічого про це не знає. Він може завершити програму відразу після виклику методу, залишивши в системі запущені процеси-привиди.
Інваріанти класу повинні залишитися без змін. Інваріант — це набір умов, за яких об’єкт має сенс. Наприклад, інваріант кота — це наявність чотирьох лап, хвоста, здатність муркотіти та інше. Інваріант може бути описано не тільки явно, контрактом або перевірками в методах класу, але й побічно, наприклад, юніт-тестами або клієнтським кодом.
Цей пункт легше за все порушити при спадкуванні, оскільки ви можете просто не підозрювати про існування якоїсь з умов інваріанта складного класу. Ідеальним був би підклас, який тільки вводить нові методи й поля, не торкаючись полів базового класу.
Підклас не повинен змінювати значення приватних полів базового класу. Цей пункт може звучати дивно, але в деяких мовах програмування доступ до приватних полів можна отримати через механізм рефлексії. В інших мовах, на кшталт Python та JavaScript, зовсім немає жорсткого захисту приватних полів.
ПрикладЩоб закрити тему принципу підстановки, давайте розглянемо приклад невдалої ієрархії класів документів.
ДО: підклас «обнуляє» роботу базового методу.
Метод збереження в підкласі ReadOnlyDocuments викине виняток, якщо хтось намагатиметься викликати його метод збереження. Базовий метод не має такого обмеження. Тому клієнтський код змушений перевіряти тип документа під час збереження всіх документів.
При цьому порушується ще й принцип відкритості/закритості, оскільки клієнтський код починає залежати від конкретного класу, який не можна замінити на інший, не вносячи змін до клієнтського коду.
ПІСЛЯ: підклас розширює базовий клас новою поведінкою.
Проблему можна вирішити, якщо перепроектувати ієрархію класів. Базовий клас зможе тільки відкривати документи, але не матиме змоги зберігати їх. Підклас, який тепер називатиметься WritableDocument, розширить поведінку батьківського класу, дозволивши зберегти документ.
I Принцип поділу інтерфейсу Interface Segregation PrincipleКлієнти не повинні залежати від методів, які вони не використовують.
Прагніть досягти того, щоб інтерфейси були досить вузькими, а класам не доводилося б реалізовувати надмірну поведінку.
Принцип поділу інтерфейсів каже про те, що занадто «товсті» інтерфейси необхідно розділяти на більш маленькі й специфічні, щоб клієнти маленьких інтерфейсів знали тільки про методи, необхідні їм для роботи. В результаті при зміні методу інтерфейсу не повинні змінюватися клієнти, які цей метод не використовують.
Успадкування дозволяє класу мати тільки один суперклас, але не обмежує кількість інтерфейсів, які він може реалізувати. Більшість об’єктних мов програмування дозволяють класам реалізовувати відразу кілька інтерфейсів, тому немає потреби заштовхувати у ваш інтерфейс більше поведінок, ніж він того потребує. Ви завжди можете присвоїти класу відразу кілька менших інтерфейсів.
ПрикладУявіть бібліотеку для роботи з хмарним провайдерами. У першій версії вона підтримувала тільки Amazon, який має повний набір хмарних послуг. На підставі цього й проектувався інтерфейс майбутніх класів.
Але пізніше стало зрозуміло, що такий інтерфейс хмарного провайдера занадто широкий, оскільки є інші провайдери, які реалізують тільки частину з усіх доступних сервісів.
ДО: не всі клієнти можуть реалізувати операції інтерфейсу.
Щоб не плодити класи з порожньою реалізацією, роздутий інтерфейс можна розбити на частини. Класи, які були здатні реалізувати всі операції старого інтерфейсу, можуть реалізувати відразу кілька нових часткових інтерфейсів.
ПІСЛЯ: роздутий інтерфейс розбитий на частини.
D Принцип інверсії залежностей Dependency Inversion PrincipleКласи верхніх рівнів не повинні залежати від класів нижніх рівнів. Обидва повинні залежати від абстракцій. Абстракції не повинні залежати від деталей. Деталі повинні залежати від абстракцій.
Зазвичай під час проектування програм можна виділити два
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Занурення в патерни проектування, Олександр Швець», після закриття браузера.