Читати книгу - "Ілон Маск"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Мейнстримна автомобільна індустрія мало що може зробити, щоб зупинити Tesla. Але це не зупиняє й менеджерів від того, щоб намагатися створювати перепони там, де це тільки можливо. Tesla, наприклад, хотіла назвати третє покоління своїх машин Model E, щоб її лінійка виглядала як Model S, E і Х — черговий Масків пустотливий прикол. Але тодішній генеральний директор Ford Алан Малеллі заблокував наміри Tesla використати назву Model E[76], погрожуючи судовим позовом. «Тож я дзвоню до Малеллі й кажу: "Алане, ти просто вирішив потрахати нам мозок чи ти справді зібрався робити Model E?" — розповідає Маск. — І я не впевнений, що з цього гірше. Розумієте? Бо це мало би більше сенсу, якщо вони просто трахають нам мозок, бо коли вони зараз випустять Model E, а ми маємо Model S і Х, а Ford робить Model E, це буде просто сміховинно. Адже хоча Ford сто років тому зробила Model Т, ніхто вже не сприймає “Model” як щось фордівське. Тому це виглядало б так, ніби вони це вкрали. Це буде, типу, чому ви вкрали у Tesla літеру E? Типу, ви якась фашистська армія, яка марширує абеткою, якийсь грабіжник із "Вулиці Сезам". А він такий: "Ні, ні, ми однозначно це використаємо". А я такий: "О, не думаю, що це хороша ідея: люди плутатимуться, бо це не матиме для них сенсу. Люди тепер не звикли до того, щоб Ford мав "Model щось"; це тепер зазвичай називається якось на кшталт "Ford Fusion". А він такий, ні, його люди справді хочуть це використати. Просто жах». Після цього, як інший жарт, Tesla зареєструвала торговельну марку Model Y. «Нам, ніби нічого не сталося, телефонують з Ford і кажуть: "Ми бачимо, що ви зареєстрували Model Y. Ви збираєтеся це використати замість Model E?" — розповідає Маск. — Я такий: "Ні, це жарт. S-E-X-Y. Що в нас виходить?" Але право товарних знаків, виявляється, дуже нудна професія»[77].
Маск зробив дещо, що автовиробники-суперники випустили з уваги або чому вони не змогли нічого протиставити,— він перетворив Tesla на стиль життя. Tesla не просто продає комусь машину. Вона продає імідж, відчуття поєднаності з майбутнім, відносини. Apple зробила те саме десятиліття тому з комп'ютерами Mac, а потім з айподом і айфоном. Навіть тих, чий зв'язок з Apple не має релігійних відтінків, засмоктувало у всесвіт Apple, щойно вони купували якийсь девайс компанії та звантажували програмне забезпечення на кшталт iTunes.
Такого штибу відносини важко збудувати, якщо ти не контролюєш максимально великої частки цього стилю життя. Виробники комп'ютерів, які питання програмного забезпечення залишали Microsoft, питання чіпів — Intel, а питання дизайну — Азії, ніколи не змогли б створити такі красиві і завершені машини, які робила Apple. Вони також не могли вчасно реагувати на кроки Apple, коли та застосовувала свої уміння в нових сферах і підсаджувала людей на ці інструменти.
Маскове ставлення до машини як до стилю життя можна побачити і в тому, що Tesla відкинула традицію вказувати модельні роки. Tesla не позначає свої машини як випуск 2014 або 2015 року, і вона також не має розпродажів у стилі «всі наявні моделі 2014 року — на вихід. на вихід, на вихід, щоб розчистити місце для нових машин». Вона виробляє найкращі Model S, які на цей момент може виробити, і саме це отримує клієнт. Це означає, що Tesla не розробляє і потім притримує купу нових функцій протягом року, щоб згодом випустити їх усі у новій моделі, Вона додає функції до виробничої лінії одна за одною, щойно вони готові Деякі клієнти можуть бути невдоволені тим, що їм не дісталася та чи інша функція. Утім, компанії вдається реалізовувати більшість поліпшень у вигляді оновлення програмного забезпечення, які надходять усім, завдяки чому власники Model S отримали не один приємний сюрприз.
Для власника Model 5 повністю електричний стиль життя виливається у меншу кількість клопотів. Замість їхати на заправку, можна просто на ніч підключити авто до електромережі — ритм, звичний для будь-кого, хто має смартфон. Model S може почати заряджатися одразу, або власник може за допомогою програмного забезпечення запланувати заряджання на пізню ніч, коли тарифи на електроенергію бувають нижчими. Власники Tesla уникають не тільки заправок; вони переважно також позбавленi необхідності заїжджати на СТО. Традиційний автомобіль потребує заміни мастила та трансмісійної рідини, щоб мінімізувати тертя та зношення, пов'язане з тисячами рухомих частин. Простіший дизайн електромобіля усуває потребу в такому типі обслуговування. І Roadster, і Model S також застосовують переваги так званого регенеративного гальмування, яке подовжує час служби гальм. У ситуаціях постійних зупинок та відновлення руху Tesla гальмуватиме за рахунок програмного розвертання напряму обертання мотора, який сповільнює крутіння коліс, замість використання гальмівних накладок, які зупиняють їх тертям. У процесі цього мотор Tesla генерує електрику та спрямовує її назад до акумуляторів, через що електромобілі демонструють кращий запас ходу під час їзди містом. Tesla все одно рекомендує власникам раз на рік приганяти Model S на перевірку, але це переважно для того, щоб ще раз оглянути авто та впевнитися, що жоден із компонентів не зазнав передчасного зношування.
Навіть підхід Tesla до сервісу за своєю філософією відрізняється від того, який панує у традиційній автомобільній індустрії. Більшість автодилерів заробляють значну частину своїх прибутків на сервісному обслуговуванні машин. Вони ставляться до автомобілів як до абонемента, очікуючи, що люди відвідуватимуть їхні сервісні центри багато разів на рік протягом багатьох років. Це основна причина, з якої дилери зчинили опір, намагаючись заблокувати можливість Tesla продавати свої машини напряму клієнтам[78].
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Ілон Маск», після закриття браузера.