Читати книгу - "Чарівні створіння"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Тим часом Емілі не зводила з Лінка очей.
— Йшов би ти звідси, доки вона на тебе не настукала. А то не поїдеш ні до справжнього церковного табору, ні до уявного.
— Не хвилює.
Насправді ж це його все-таки хвилювало. Він менше за все хотів застрягти вдома з матір’ю на всі зимові канікули. Та й боявся, що його уникатимуть у команді й у школі, навіть якщо сам був надто дурним чи надто відданим, щоб це збагнути.
* * *
У понеділок я допомагав Аммі зносити з горища коробки з прикрасами. Пил продирав очі до сліз — принаймні саме так я пояснював собі їхню появу. Серед старих прикрас я знайшов маленьке місто з білими ліхтариками, яке мама щороку ставила під новорічну ялинку на клапті ватяного снігу. Ці будиночки належали її бабусі, і вона любила їх до нестями. Так сильно, що полюбив їх і я, хоча зроблене це місто було з тонкого картону, клею і блискіток і завалювалося чи не щоразу, коли я намагався скласти його докупи. «Старі речі кращі за нові, Ітане, — казала мама, підіймаючи стару жерстяну машинку. — Уяви, нею могла гратися моя прабабуся, розкладаючи будиночки під ялинкою так само, як і ми зараз».
А коли ж я востаннє бачив це місто? Певно, тоді ж, коли востаннє бачив маму. Тепер воно здавалося ще мініатюрнішим, а картон — іще більш пошарпаним і старим. У жодній з коробок я не знайшов ні людей, ні тварин, а через це місто здавалося порожнім, і мені ставало сумно. Без Ліни магія зникла. Я відчув, як знову, попри все, що сталося, лину до неї.
«Все не так. Усі коробки на місці, але все змінилося. Її нема. Це вже навіть не місто. І вона ніколи не зустрінеться з тобою».
Та відповіді я не почув. Ліна зникла, чи закрила мені доступ до своїх думок, і я навіть не розумів, що засмутило мене більше. Мені було по-справжньому самотньо, але ще гірше за самотність те, що всі бачать її в твоїх очах. Тому я вирішив піти туди, де не буде зайвої уваги. До бібліотеки.
* * *
— Тітко Маріан?
У бібліотеці, як завжди, було холодно й безлюдно; гадаю, після зборів дисциплінарного комітету до Маріан навряд чи заходив хтось із містян.
— Я тут, позаду.
Вона сиділа на підлозі у пальті, обклавшись до пояса розгорнутими книжками. Здавалося, що вони самі попадали до неї з полиць. Маріан тримала книжку і читала її вголос у звичній співучій манері:
Він йде до нас, тепер Він з нами.
Омиту сонцем і дощами
Він будить землю, щоб буяла
Повсюди цвітом. Він — наш цвіт…
Вона згорнула книжку.
— Роберт Геррік. Це Різдвяна колядка, котру співали королю у Вайтгольському палаці.
Вона здавалася такою самою далекою, як і Ліна. Та і я останнім часом.
— Вибачте, але я його не знаю.
В бібліотеці стояв такий холод, що я бачив хмарки пари, які зривалися з її вуст.
— А про кого це тобі нагадало? «Будить землю… Він — наш цвіт…»
— Ви маєте на увазі Ліну? Певен, місіс Лінкольн щось би на це сказала, — сів я поряд з Маріан, відсуваючи книжки в прохід.
— Місіс Лінкольн — нещасне створіння, — похитала головою Маріан і витягнула новий фоліант. — Діккенс вважає, що Різдво — це час, коли ми маємо вільно відкривати свої серця і дивитися на людей нижчого статусу чи стану не як на окрему расу, а як на подібних собі мандрівників до могили.
— А з обігрівачем щось не те? Викликати електрика?
— Я його і не вмикала. Забула, — вона поклала книжку на стос у себе біля ніг. — Бідолашний Діккенс ніколи не був у Гатліні: на нашу долю випало забагато закритих сердець.
Я узяв якийсь томик. Ричард Вілбур. Потім розгорнув, вдихаючи запах паперу, і кинув оком на вірші:
Що протилежне до тандему?
І ти, і я самотні йдемо.
Дивно, але вірші говорили моїми почуттями. Я різко згорнув книжку і подивився на Маріан.
— Дякую, що прийшли на зібрання, тітко Маріан. Сподіваюся, це не завдало вам багато проблем. У мене таке відчуття, що у всьому винен я.
— Ні, не ти.
— Але ж так здається, — відповів я, відкидаючи книжку.
— То ти тепер батько всесвітнього невігластва? Це ти навчив місіс Лінкольн ненавидіти, а містера Голлінзворта — боятися?
Ми сиділи на підлозі в оточенні книжкових палітурок, і Маріан стисла мою руку.
— Ця битва почалася задовго до тебе, Ітане, а тому ні на тобі, ні, боюсь, навіть на мені вона не скінчиться, — Маріан уже не усміхалася. — Коли я сьогодні вранці прийшла до бібліотеки, ці книжки лежали купкою на підлозі. Не знаю як, не знаю чому, адже учора я замкнула всі замки, та й зранку все було зачинено. Знаю лишень, що коли сіла переглянути ці томи, то знайшла у кожному з них послання щодо теперішніх подій у місті. І стосуються ці послання і Ліни, і тебе, і навіть мене.
Я похитав головою:
— Це збіг. З книжками завжди так.
Маріан наосліп дістала томик і простягнула його мені:
— Добре. Прочитай ось звідси.
Я взяв книжку з її рук.
— Що це?
— «Юлій Цезар» Шекспіра.
Я почав читати:
Керують люди долею своєю, не зірки.
Зіркам не треба, Бруте, дорікати,
Лиш нам самим за власну легкодухість.
— І до чого тут я?
Маріан подивилася на мене поверх окулярів:
— Я просто бібліотекарка. Я можу дати тобі книжки, але не дам відповідей, — Маріан усміхнулася. — Про долю питається: ти правиш нею чи зірки?
— Ви про Ліну чи про Юлія Цезаря? Бо соромно сказати, та я не читав цієї п’єси.
— Сам вирішуй.
* * *
Решту часу ми перебирали стоси і по черзі читали одне одному уривки. Нарешті я зрозумів, навіщо сюди прийшов.
— Тітко Маріан, мені, напевно, знову потрібно в архів.
— Сьогодні? У тебе немає нагальніших справ? Подарунки до Різдва не купуватимеш?
— Не люблю я крамниць.
— Мудро сказано. Щодо мене, то я люблю Різдво в цілому… Якось по-своєму воно дійсно наближає нас до миру й злагоди. Але щороку все дивніше.
— Знову Діккенс?
— Е. М. Фостер.
Я зітхнув:
— Не можу цього пояснити, але зараз мені потрібно побути біля мами.
— Розумію, мені теж її бракує.
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Чарівні створіння», після закриття браузера.