Читати книгу - "Тихий Дін"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Даремно козачка його молоденька Уранці й надвечір на "північ глядить.
Усе виглядає, — з далекого краю,
Коли ж її любий козак прилетить.
І багато голосів дбає за пісню. Тому й густа вона і хмільна, мов та брага поліська.
А там за горами, де б'ють хуртовини,
Узимку морози люті тріщать,
Де зсунулись грізно і сосни й ялини,
' Козацькії кості під снігом лежать.
Розказують голоси немудру повість козацького життя і тенор-підголосок трипотить жайворонком над квітневою талою землею.
Козак, помиравши, просив і благав,
Насипать могилу йому в головах.
Разом з ним тужать баси:
Хай там на могилі калинонька рідна,
Росте і цвіте у яскравих квітках.
Коло другого багаття менше народу, і пісня інша:
З моря бурхливого, та з Озівського,
Кораблі на Дін пливуть.
Повертається додому Отаман молодий.
Коло третього—віддалік вогню, покашлюючи від диму" в'яже сотенний балакун мудровані петлі казки. Слухають з увагою, зрідка лише, коли герой оповідання надто вже ловко викручується з каверз, що підстроювали йому москалі та нечиста сила, в смузі вогню промайне біль чиєїсь долоні, лясне по халяві чобота, прокурений пирхливий голос вигукне захоплено:
— Ах, рази-розрази, от здорово!
І знову текучий, безперервний голос оповідача.
Через тиждень після того,' як полк прийшов на лунки, осавул Попов покликав сотенного коваля і вахмістра.
— Як коні? — до вахмістра.
— Нічого, ваше благородіє, дуже приємно навіть. Жолобки на спинах вирівняли. Поправляються.
Осавул, у стрілку зсучив чорний вус (звідсіля і прикладка — Чорногуз), сказав:
— Некез від кемендира пелку полудити стремена і вудила. Відбудеться висечейший оглед пелку. ІЦеб все було з блиском: що сідельце, що інше. Щеб на кезеків було любо глянути. Коли, бретіку, буде готово?
Вахмістр глянув на коваля. Коваль глянув на вахмістра. Обоє глянули на осавула.
Вахмістр сказав:
— Мабуть, що до неділі, ваше благородіє?—і почтиво доторкнувся пальцем до власного, запліснілого в тютюновій зелені вуса.
— Гледи мені! — грізно попередив осавул.
З тим і пішли вахмістр з ковалем.
З цього дня > почали готуватися до найвищого огляду. Іванков Михайло, син каргінівського коваля, — сам тямущий коваль, — допомагав лудити стремена і вудила, інші поверх норми скребли коні, чистили вуздечку, терли битою цеглою трензелі і металеві частини кінського убору.
За тиждень полк блищав як новенький двугривений. Полискувало глянцем усе, починаючи від кінських копит до козацьких облич. В суботу командир полку, полковник Греков, оглядав полк і дякував панам офіцерам за ретельне підготування та за бравий вигляд.
Розмотувалася блакитна пряжа липневих днів. Гладшали від ситих кормів козацькі коні, тільки козаки тривожаться, точать їх здогади; ні слуху, ні духу про височайший огляд. Тиждень минав у непевних розмовах, у поспіху, в готуванні. Колодою по голові наказ: — виступали на Вільну.
Надвечір були там. По сотнях другий наказ: ховати до цойґгавзу скрині з козацьким добром і приготуватись, до можливого виступу.
— Ваше благородіє, до чого б це? — потерпали козаки, випитуючи в чотових офіцерів правди. Офіцери плечиками знизували. Самі за правду семишника заплатили б.
— Не знаю.
— Маневри в присутності государя будуть?
— Невідомо тим часом.
Отакі офіцерські відповіді козакам на втіху. Дев'ятнадцятого липня вістівецЬ полкового командира надвечір встигнув шепотнути приятелеві, козакові шостої сотні Мрихину, що днювалив на стайні:
— Війна, дядю!
— Брешеш ?
* — Істинний бог, а ти цить!
На ранок полк вишикували дивізіонним порядком: вікна казарм тьмяно виблискували порохнявим розбризком шибок. Полк кінно чекав командира.
Перед шостою сотнею на підбористому коневі — осавул Попов. Лівою рукою у білій рукавичці натягує поводи. Кінь бочить голову, вигнувши Колувату шию, чухає морду об зв'язку грудних м'язів.
Полковник вихопився з-за рогу казармного корпуса, боком поставив коня перед лавами. Адьютант дістав хустку, гоже відставивши плеканий мізинець, але висякатись не встиг. У беззвучно дренькотючу тишу полковник кинув:
— Козаки!.. — і владно привернув до себе загальну увагу.
"От воно", — подумав кожний. Пружинилось нетерпляче
хвилювання. Митько Коршунов досадливо штовхнув підбором свого коня, що переступав з ноги на ногу. Поруч з ним, у шерезі міцною поставою завмер Іванков, слухав, зівласто роззявив тригубий. рот з чорнотою нерівних зубів. За ним мружився, горбатячись, Крючков, ще далі по-кін-ському стриг хрящами ушей Лапін, за ним виднівся рубчасто виголений борлак
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Тихий Дін», після закриття браузера.