BooksUkraine.com » Публіцистика » Ілон Маск 📚 - Українською

Читати книгу - "Ілон Маск"

193
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "Ілон Маск" автора Ешлі Венс. Жанр книги: Публіцистика / Бізнес-книги. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 93 94 95 ... 124
Перейти на сторінку:
спробував це зробити. «Його техніка була дуже незграбною, і в нього це не мало вийти, — каже Линдон. — Але він обійняв жердину і просто потроху сунувся і сунувся вгору, поки не дістався верху».

Маск і Райви поїхали з Burning Man із зарядом енергії. Райви вирішили стати експертами в галузі сонячної енергетики та знайти на ринку невикористані можливості. Вони провели два роки, вивчаючи технологію сонячних фотоелементів і динаміку бізнесу, читаючи дослідження, опитуючи людей та паралельно відвідуючи конференції. Саме під час конференції Solar Power International брати Райви нарешті натрапили на ідею того, якою могла б бути їхня бізнес-модель. На цю подію з'явилося лише близько двох тисяч[83] людей, і всі вони поміщалися у кілька конференц-залів готелю, де відбувалися презентації та дискусії. Під час однієї відкритої дискусії на сцені сиділи представники купки найбільших у світі компаній, які займаються встановленням сонячних батарей, і модератор спитав, що вони роблять для того, щоб зробити сонячні панелі доступнішими для споживачів. «Вони всі дали одну й ту саму відповідь, — каже Линдон. — Вони сказали: "Ми чекаємо, поки не впаде вартість панелей". Ніхто з них не хотів освоїти проблему».

У ті часи споживачам було складно встановити сонячні панелі на своїх будинках. Треба було бути дуже проактивним, купити панелі та знайти когось, хто встановив би їх. Споживач викладав гроші, маючи в активі лише більш чи менш обґрунтовану здогадку про те, чи взагалі отримує його або й будинок достатньо сонячного світла, щоб виправдати увесь цей клопіт. До того ж люди не дуже прагнули купувати панелі, знаючи, що моделі наступного року будуть ефективнішими.

Райви вирішили полегшити людям перехід до сонячних технологій і 2006 року створили компанію під назвою SolarCity, На відміну від решти компаній, вони не збиралися виробляти власні сонячні панелі. Натомість вони планували купувати їх, а все інше робити самостійно. Вони створили програмне забезпечення, яке аналізує поточний рівень витрат споживачів на електроенергію, місцерозташування їхніх будинків та кількість зазвичай отримуваного в цьому місці сонячного світла, щоб визначити, чи сонячна установка себе там виправдовуватиме. Вони набрали власні команди для встановлення сонячних панелей. І вони створили систему фінансування, в рамках якої клієнтові за ці панелі нічого не треба було платити авансом. Споживачі брали панелі у лізинґ на декілька років із рівними щомісячними виплатами. Відтак їхній рахунок ставав загалом нижчий, вони більше не залежали від звичайних тарифів на електрику та їхнього постійного зростання, а якщо вони хотіли продати будинок, то могли передати контракт наступному власникові. Наприкінці строку лізинґу власник будинку міг замінити свої панелі на нові, ефективніші. Маск допоміг своїм двоюрідним братам сформувати цю схему роботи і став головою наглядової ради компанії та її найбільшим акціонером, власником третини капіталу SolarCity,

За шість років SolarCity стала найбільшим установлювачем сонячних панелей у країні. Компанія виконала ті завдання, які ставила перед собою від початку, і зробила встановлення панелей безпроблемним. Конкуренти кинулися наслідувати її бізнес-модель. У процесі розвитку компанії також допомогло різке падіння цін на сонячні панелі після того, як китайські виробники панелей заповнили ринок своїм продуктом. SolarCity також розширила сферу своєї діяльності зі споживчого ринку на корпоративний: такі компанії, як Intel, Walgreens і Wal-Mart, замовили їй великі сонячні установки. 2012 року SolarCity здійснила первинне розміщення на біржі, і протягом наступних місяців курс її акцій злетів угору. 3 початком 2014 року SolarCity оцінювалася приблизно у сім мільярдів доларів.

Протягом усього часу, поки SolarCity росла, Кремнієва долина вбухувала величезні суми в компанії зелених технологій, із переважно катастрофічними результатами. Були автомобільні ляпсуси на кшталт Fisker і Better Place, а також Solyndra, виробник сонячних фотоелементів, що його консерватори люблять згадувати як приклад-пересторогу, історію розгулу бюджетного марнотратства та кумівства. Деякі з найвідоміших венчурних капіталістів на кшталт Джона Дорра та Вінода Хосли зазнали нищівної критики місцевої та загальнонаціональної преси за свої невдалі зелені інвестиції. Історія майже завжди була однакова. Люди кидали гроші на зелені технології, тому що виглядало, що так треба, а не тому, що це мало сенс з бізнесових міркувань. Починаючи з нових видів систем накопичування і зберігання енергії до електромобілів і сонячних панелей, ці технології так і не виправдали покладених на них надій і вимагали забагато бюджетного фінансування і забагато стимулювання, щоб на їх основі утворився життєздатний ринок. Здебільшого ця критика була справедливою. От тільки був оцей персонаж на ім'я Ілон Маск, якому, здавалося, вдалося осягнути щось, що всі решта випустили з уваги. «У нас близько десяти років було беззастережне правило, яке забороняло інвестувати у сферу чистих технолог»й, — каже Пітер Тіл, співзасновник PayPal і венчурний капіталіст у компанії Founders Fund. — На макрорівні ми мали рацію, бо чисті технології як сектор були доволі негодящими. Але на мікрорівні виглядає так, що Ілон має дві найуспішніші компанії чистих технологій у Сполучених Штатах. Існує тенденція пояснювати його успіх як щасливу випадковість. Є ще уся ця тема Залізної людини; його презентують як мультяшного бізнесмена — таку собі ні на що не схожу дивовижу. Але зараз з'явилося достатньо підстав спитати себе, чи не є його успіх обвинувальним висновком решті всіх нас, які працювали над значно дрібнішими кроками на шляху до змін. Те, якою мірою світ досі сумнівається в Ілоні, я гадаю, говорить радше про безумство світу, а не про буцімто безумство Ілона».

SolarCity, як і решта проектів Маска, радше відображає його світогляд, ніж є реакцією на бізнес-можливість. Маск давно вирішив — у свій дуже раціональний спосіб, — що сонячна енергетика виправдовує витрачені на неї зусилля. До поверхні Землі за одну годину доходить обсяг сонячного світла, еквівалентний річному споживанню енергії, видобутої з усіх інших джерел разом узятих{19}. Поступ у підвищенні ефективності сонячних фотоелементів відбувається стабільними темпами. Якщо сонячному світлу судилося стати тим джерелом енергії, якому людство віддаватиме перевагу в майбутньому, то це майбутнє треба реалізовувати якомога швидше.

3 2014 року SolarCity почала розкривати більше карт стосовно справжніх масштабів своїх амбіцій. По-перше, компанія почала продавати системи накопичення і зберігання енергії. Ці установки було створено у партнерстві з Tesla Motors. Акумуляторні модулі, вироблені на заводі Tesla, укладалися у металеві корпуси розміром з холодильник. Компанії та індивідуальні споживачі могли придбати ці системи накопичення і зберігання як доповнення до своїх сонячних установок. Заряджені акумулятори могли допомогти великим споживачам забезпечити наявність електрики в їхніх приміщеннях у нічний час або у

1 ... 93 94 95 ... 124
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Ілон Маск», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Ілон Маск"