Читати книгу - "Скалаки"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Незважаючи на весь трагізм фіналу — розгром повстання, переслідування бунтарів, загибель старого Балтазара,— «Скалаки» сповнені оптимізму, віри в народ. Боротьба й страждання не пропали марно, ярмо панщини полегшало, тріснуло. І не вмерла надія на майбутнє. «Святе діло переможе! Справедливої речі ніхто не здужає в землю втоптати! — повторює Їржик Скалак своїм дітям передсмертні слова старого Уждяна,— Люди будуть рівні й вольні; може, ви цього дочекаєтесь».
Юрій Лісняк
Примітки
1
Salva guardia (лат.). — буквально лейб-гвардія. Тут: назва загонів та окремих солдатів, котрі охороняли населення від безчинств імператорських вояків під час Семилітньої війни.
(обратно) 2Семилітня війна — точилася в 1756 — 1763 роках між Пруссією, Англією і Португалією з одного боку та Австрією, Росією, Францією й іншими державами — з другого. Воєнні дії між Австрією й Пруссією розгортались на території Сілезії та Чехії. Семилітня війна впала важким тягарем на чеське селянство.
(обратно) 3...чесько-братську віру...— «Чеські брати» — протестантська релігійна громада, що склалася після поразки гуситської революції з решток лівого крила гуситів. Зберігали антифеодальні традиції гуситів і зазнавали переслідувань від цісарської влади, яка прагнула викоренити в Чехії всі сліди гуситизму — політичної опозиції в релігійній формі.
(обратно) 4Опоченське повстання — спалахнуло в 1628 році в зв’язку з репресіями на протестантів і насильним покатоличенням селян.
(обратно) 5А також (лат.).
(обратно) 6Злочин образи королівської величності (лат.).
(обратно) 7Тридцятилітня війна 1618 — 1648 років охопила всю Європу. Почалася з чеського повстання 1618 року проти Габсбургів; 1620 року під Білою горою поблизу Праги невелике військо чеських панів зазнало поразки, що вкинула Чехію на триста років у чужоземну неволю. Згодом проти Габсбургів виступили Данія, Швеція, Франція, їх підтримували Англія, Голландія. Скінчилася Вестфальським миром 1648 року.
(обратно) 8...Йосиф-Парілле Пікколоміні де Віллануова... наслідник князя Священної Римської імперії... володаря Находа...— В один з періодів Тридцятилітньої війни цісарською армією командував понімечений чеський магнат Альбрехт Валленштейн, під проводом якого армія стала майже незалежною від цісаря Фердінанда II. Фердінанд, вбачаючи в цьому небезпеку для себе, звинуватив Валленштейна у державній зраді, і 1634 року його було забито. Всі величезні маєтності Валленштейна та його прибічників разом з конфіскованими по Білогорській битві землями чеських панів були роздані чужоземній шляхті. Находський край дістався одному з організаторів змови проти Валленштейна, цісарському генералові Октавіо Пікколоміні, італійському герцогові. Його нащадки й панували в Наході. Йосиф Парілле, що помер у 1783 році, був останній у роду.
(обратно) 9Перекручене salva guardia (лат.).
(обратно) 10Губертсбурзьким миром, укладеним між Австрією та Пруссією, закінчилась Семилітня війна. Своєї мети — відвоювати назад у Пруссії Сілезію, втрачену під час війни 1740—1748 років за Австрійську спадщину,— Австрія не досягла.
(обратно) 11Бойовий наказ (франц.).
(обратно) 12під Ліссою...— У 1757 році, на початку Семилітньої війни, біля сіл Лейтен
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Скалаки», після закриття браузера.