Читати книгу - "Злочини у сфері службової діяльності: кримінально-правова характеристика."
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
У теорії кримінального права до послуг немайнового характеру пропонується також відносити інтимний зв'язок[409], улесливу характеристику, виступ на "захист" службової особи, яка критикується за хиби в роботі[410]. Послугами немайнового характеру, очевидно, мають вважатись надання більш оплачуваної чи престижної роботи особам, які є близькими службовій особі, визнання таких осіб призерами різних конкурсів тощо.
Щодо визнання предметом хабара послуг майнового характеру, як і визнання предметом вимагання дій майнового характеру, зазначимо, що самі по собі послуги як майнового, так і немайнового характеру, які проявляються у вчиненні особою якихось дій, як-то виконання певної роботи (за плату чи безоплатно), предметом злочину визнаватись не можуть. У таких випадках предметом злочину є вигода (майнова чи немайнова), яку одержує особа, якій надані певні послуги чи на користь якої виконана певна робота (вчинені певні дії). Суть отриманої вигоди, якщо вона має майновий характер, у тому, що особа не несе матеріальних затрат на оплату наданих їй послуг чи виконаної для неї роботи, або ж оплачує їх у розмірі, меншому їх реальної вартості.
Під послугою розуміється дія, вчинок, що дає користь, допомогу іншому, задовольняє чиїсь погреби[411].
Одержуючи певну послугу, особа, якщо така послуга є корисною для неї, задовольняє якісь свої потреби, отримує певну вигоду. Надання такої послуги і є умовою вчинення особою, яка її одержала, певних дій на користь особи, яка таку послугу надала.
Майно є одним із видів об’єктів цивільних прав. Згідно зі ст. 177 ЦК України, об’єктами цивільних прав є речі, у тому числі гроші та цінні папери, інше майно, майнові права, результати робіт, послуги, результати інтелектуальної, творчої діяльності, інформація, а також інші матеріальні і нематеріальні блага. Терміни "матеріальні блага" та "нематеріальні блага" вжиті у ст. 177 ЦК України як видові поняття об'єктів цивільних прав, а як родове поняття об'єктів цивільних прав у цій статті вжито термін "блага". Майном як особливим об'єктом цивільних прав у ст. 190 ЦК України вважаються окрема річ, сукупність речей, а також майнові права та обов'язки. Таким чином, гроші та цінні папери ЦК України визнаються різновидом речей, а речі — різновидом майна. Під річчю у ст. 179 ЦК України розуміється предмет матеріального світу, щодо якого можуть виникати цивільні права та обов'язки. Види речей визначаються ст. 180, 181, 183–189 ЦК України.
У главі 15 "Нематеріальні блага" ЦК України до нематеріальних благ віднесені:
— результати інтелектуальної, творчої діяльності та інші об'єкти права інтелектуальної власності (ст. 199);
— інформація — документовані або публічно оголошені відомості про події та явища, що мали або мають місце у суспільстві, державі та навколишньому середовищі (ст. 200);
— особисті немайнові блага: здоров'я, життя; честь, гідність і ділова репутація; ім'я (найменування); авторство; свобода літературної, художньої, наукової і технічної творчості, а також інші блага, які охороняються цивільним законодавством.
До інших благ, які охороняються цивільним законодавством, відносять недоторканність особистого та сімейного життя, таємницю листування, телефонних розмов, вільний вибір місця проживання, свободу пересування, свободу віросповідання тощо
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Злочини у сфері службової діяльності: кримінально-правова характеристика.», після закриття браузера.