Читати книгу - "Чумацький шлях"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
– Мабуть, ви маєте рацію, адмірале, – охолонув Головатий. – Однак при нагоді я дам зрозуміти сіятельному, що вчинив він негаразд.
Така нагода не примусила довго чекати на себе.
Наступного дня Потьомкін викликав його в штаб. За широким столом, на якому лежала карта гирла Дніпра та його околиць, сиділи адмірал Нассау-Зіген, адмірал Мордвинов та начальник штабу генерал Попов, завжди стриманий, підтягнутий, середніх літ та середнього зросту чоловік.
Потьомкін був стурбований. Його єдине живе око неспокійно бігало по карті.
– Панове, – сказав він, – государиня настійливо вимагає якнайшвидше взяти Очаків. Користуючись нашими млявими діями тут, на півдні, Швеція має намір напасти з моря на Санкт-Петербург. Але Очаків – міцний горішок. Тривала наша облога не принесла нам успіху. Чому? Та тому, що Гасан-паша укріпив острів Березань, зробивши його базою для постачання залоги Очакова боєприпасами та харчами. Цей острів, мов остюк в оці, не дає мені спати. Поки ми його не візьмемо, нічого й думати про взяття Очакова! Що будемо робити?
Він по черзі обвів поглядом кожного з присутніх. Усі мовчали, бо самі знали, як нелегко буде взяти той невеликий острів, що, будучи розташований за дванадцять верств від Очакова, сторожував вхід до Дніпровського лиману. Раніше він належав запорожцям, які, вирушаючи в похід через море на Туреччину чи на Крим, відпочивали на ньому, лагодили чайки та запасалися водою, а в далекі князівські часи слугував київським, новгородським та варязьким купцям так само, як пізніше козакам. А тепер турки звели на ньому міцну фортецю – і взяти її нелегко. Нассау-Зіген кілька днів обстрілював її, але не взяв.
– Чого мовчите?
– Думаємо, ваше сіятельство, – озвався Головатий. – Березань – справді міцний горішок.
– Тим більше честі переможцям.
– Почесті – замала плата, ваше сіятельство. Крові там доведеться пролити чимало!
– Що ж ти ще хочеш, отамане?
– Підтвердження на землі для козаків понад морем та Бугом. А також кожному учасникові нагороду – Георгіївський хрест чи медаль! Кожному! А не так, як за бій біля Кінбурна, – вибірково. Навіть адмірал Джонс залишився без нагороди…
– Чому саме Георгіївський хрест? – Потьомкін пропустив мимо вух останнє зауваження Головатого.
– Хрест Святого Георгія дає його власникові великі пільги, а також звільняє рядових козаків від тілесних покарань. Останнє для вільнолюбивих запорожців дуже важливе. Погодьтеся, що кара різками надто образлива для козака.
– Гаразд. Обіцяю всім хрест Святого Георгія – тільки візьми той острів! – сказав Потьомкін. – І землі кожному по п’ятдесят десятин![13] Згода?
– Згода, – відповів Головатий.
– Тоді бажаю запорожцям успіху. – Потьомкін підвівся, даючи зрозуміти, що нарада закінчилася.
5Тієї ночі вигоріли дві вулиці. На щастя, погода була безвітряна, тиха, людей зібралося багато, і вони поливали стріхи сусідських будівель водою, покривали їх мокрими ряднами, зуміли відстояти від вогню решту Лубен.
Від Хуржикового обійстя залишився колодязь із журавлем та вхідний льох, де зберігалася приготовлена для весілля страва. А там, де стояли просторі будівлі, лежали чорні купи золи та попелу, диміли смердючими димами.
Зійшло сонце.
Посеред двору бовваніли чотири постаті: Катря з матір’ю та сестричкою і стара Хуржикова наймичка Параска. Катря – простоволоса, зчорніла, в мокрій білій сорочці, вимазаній у кіптяву та сажу, тремтіла від холоду й ледве трималася на ногах. З одного боку її підтримувала мати, з другого – перелякана Настуня.
Всі були прибиті, розгублені.
Лише Параска не втратила самовладання.
– Не журися, голубонько, – втішала вона Катрю. – Все минеться, все забудеться! Будь рада, що залишилася жива. Бо могло ж бути гірше – згоріла б, як Семен. Та, мабуть, і Василя не оминула така ж доля. Коли б був живий, то досі б об’явився! А то, бач, немає, – мабуть, теж згорів, бідолаха…
– Мабуть, – байдужно відповіла
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Чумацький шлях», після закриття браузера.