BooksUkraine.com » Сучасна проза » Захисники, які ступили за межу життя, Олег Калашніков 📚 - Українською

Читати книгу - "Захисники, які ступили за межу життя, Олег Калашніков"

47
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "Захисники, які ступили за межу життя" автора Олег Калашніков. Жанр книги: Сучасна проза. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 105 106 107 ... 111
Перейти на сторінку:

Володя на зароблені гроші забажав придбати собі омріяний та популярний на той час в Радянській Україні мотоцикл «Ява» (“Jawa”) виробництва Чехословаччини. У збудженому передчутті близької покупки разом з батьком поїхав до сусіднього районного центру – місто Лубни, що майже в дев’яноста кілометрах від Матяшівки. Однак, невдача в той день затьмарила радість старшого з братів – виявилося, що всі дорожні мотоцикли цієї марки розпродані. Тоді Іван Іванович звернувся до племінниці, яка мешкала в Лубнах, щоб вона притримала одну з «Яв», як тільки вони з’являться у продажу. 

Через тиждень батько з сином здійснили другу спробу – на рейсовому автобусі через Миргород вирушили до Лубен. Новенький, ще у мастилі та пакувальному папері дворогий кінь-мрія, коштував дорожче, ніж Володя мав накопичувань. Іван Іванович, передбачивши подібний перебіг справ, дістав з кишені свого потертого гаманця і доклав 200 карбованців. Тут же на вулиці біля магазину хлопець провів технічне обслуговування мотоцикла, залив в бак пальне і своїм ходом привіз батька додому у якості пасажира. 

Виявилося, що Олександр, і собі, щоб батько не сварився на нього за свій мотоцикл, заробляв на мототранспортний засіб – мопед. Так всі чоловіки Авраменки, крім молодшого, обзавелися особистими «моторами». Толіку ж дістався у спадщину від старших братів велосипед.

 

Коли Володимир досяг призивного віку, то його «забрали у солдати» до Збройних Сил СРСР. Одним з принципів проходження військової служби в Радянському Союзі було направлення призовника до військової частини, як подалі від рідних місць. Тому Володя потрапив служити аж до Казахстану, неподалік від міста Приозерськ – адміністративний центр військового полігону Сари-Шаган, розташований в пустелі Бетпак-Дала, на півострові Коржинтубек озера Балхаш. Так як Володимир призивався з останнього курсу залізничного технікуму, то його зарахували до залізничних військ на посаду машиніста тепловоза.

Батько перевідав Володимира у чужому краю і повернувся до села у засмучених почуттях та безрадісною оповідкою про умови служби сина. На сімейній нараді з дружиною вирішили їхати в Голодний Степ (саме так перекладається на українську Бетпак-Дала) разом. До поїздки готувалися ретельно: запекли декілька курей, закололи кабанчика і приготували з нього ковбаси, смаженину залили смальцем, зробили тушонку, засолили сало, додали дещо з домашньої консервації тощо. Таким чином напакували 12 сумок з харчами. 

Друга половина 80-х років, епоха правління останнього генерального секретаря радянської комуністичної партії Михайла Горбачова, відзначилася багатьма «досягненнями», зокрема злиднями та дефіцитом споживчих товарів. Подружжя Авраменків працювало на залізниці, що створювало у них відчуття стабільності та ілюзію впевненості у завтрашньому дні в непевні часи Перебудови. Надія Сергіївна на посаді путієць-стрілочник («на колонці» – визначила під час розмови свою посаду жінка) – з розгорнутим-згорнутим жовтим прапорцем чи молочно-білим або жовтим ліхтарем зустрічала та проводжала потяги на своїй дільниці. Чоловік відповідав за свою ділянку справ у пасажирській службі залізничного вокзалу в багажному відділенні. Згідно стандартних пільг для власних робітників-залізничників проїзд пасажирським потягом туди і назад для них виявився безкоштовним. До того ж Іван Іванович, як інвалід війни, мав ще й інші пільги. 

Після прибуття до Приозерська почалися поневіряння українців. Три доби Авраменкам довелося ночувати на залізничному вокзалі в оточенні дванадцяти сумок з харчами. Іван Іванович кожного дня відвідував військову комендатуру, де намагався допроситися побачення з сином. У відповідь його зустрічала стіна байдужості військових посадовців та одноманітна відповідь: «Чекайте». Тоді, залишивши чоловіка охороняти багаж, до комендатури пішла Надія Сергіївна. Вітер з озера був пронизливим та настільки сильним, що жбурляв в обличчя невеличкі камінці. Все, чого вдалося добитися жінці, то це відправки черговим комендатури до військової частини, в якій перебував син, телефонного повідомлення: «Приїхала якась хохлушка і хоче побачити свого сина.»

Почувши таке Надія Сергіївна обурено запитала офіцера:
– Якщо я «якась хохлушка», то навіщо ви забрали мого сина-хохла сюди? Беріть своїх москальських дітей до війська. 

Однак, все рівно ніякої конкретної відповіді не досягла і засмучена попрямувала назад до вже «обжитого» вокзалу. Повз неї пройшов у каракулевій папасі офіцер, зупинився, і довгим поглядом подивився їй услід. Розвернувся та наздогнав із запитанням:
– Жіночко, що ви хотіли у комендатурі?

– Хотіла сина побачити, який тут служить.

– Звідкіля ви приїхали? Здалеку?

– З Полтавщини.

– Тоді ми з вами земляки, так як сам я з Харкова. Служу тут вже не перший рік, можна сказати, що вкоренився. Сім’ю довелося забрати сюди, – посміхнувся невесело.

– То може порадите, як мені сина побачити? – зі слабенькою надією звернулася до нього Надія Сергіївна.

– Важка служба у тутешніх краях, солдати голодують. Що там солдати, ми, офіцерський склад, також недоїдаємо. Постачання з Москви припинилося, ось і пробуємо вишукувати власні резерви.

– Саме тому і приїхали ми з чоловіком, щоб підгодувати сина. Вже три доби тиняємося по залізничному вокзалу і ніяк дитину нам не підвезуть, все щось вигадують та зволікають.

Задумався співрозмовник.

– Зробимо так. Ви повертайтеся до чоловіка і чекайте на вокзалі. Нікуди не уходьте, будьте на місці. Невдовзі доправлять вашого хлопця і я також під’їду.

1 ... 105 106 107 ... 111
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Захисники, які ступили за межу життя, Олег Калашніков», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Захисники, які ступили за межу життя, Олег Калашніков"