Читати книгу - "Занурення в патерни проектування, Олександр Швець"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Фабричний метод — це породжувальний патерн проектування, який визначає загальний інтерфейс для створення об’єктів у суперкласі, дозволяючи підкласам змінювати тип створюваних об’єктів.
ПроблемаУявіть, що ви створюєте програму керування вантажними перевезеннями. Спочатку ви плануєте перевезення товарів тільки вантажними автомобілями. Тому весь ваш код працює з об’єктами класу Вантажівка.
Згодом ваша програма стає настільки відомою, що морські перевізники шикуються в чергу і благають додати до програми підтримку морської логістики.
Додати новий клас не так просто, якщо весь код вже залежить від конкретних класів.
Чудові новини, чи не так?! Але як щодо коду? Велика частина існуючого коду жорстко прив’язана до класів Вантажівок. Щоб додати до програми класи морських Суден, знадобиться перелопачувати весь код. Якщо ж ви вирішите додати до програми ще один вид транспорту, тоді всю цю роботу доведеться повторити.
У підсумку ви отримаєте жахливий код, переповнений умовними операторами, що виконують ту чи іншу дію в залежності від вибраного класу транспорту.
РішенняПатерн Фабричний метод пропонує відмовитись від безпосереднього створення об’єктів за допомогою оператора new, замінивши його викликом особливого фабричного методу. Не лякайтеся, об’єкти все одно будуть створюватися за допомогою new, але робити це буде фабричний метод.
Підкласи можуть змінювати клас створюваних об’єктів.
На перший погляд це може здатись безглуздим — ми просто перемістили виклик конструктора з одного кінця програми в інший. Проте тепер ви зможете перевизначити фабричний метод у підкласі, щоб змінити тип створюваного продукту.
Щоб ця система запрацювала, всі об’єкти, що повертаються, повинні мати спільний інтерфейс. Підкласи зможуть виготовляти об’єкти різних класів, що відповідають одному і тому самому інтерфейсу.
Всі об’єкти-продукти повинні мати спільний інтерфейс.
Наприклад, класи Вантажівка і Судно реалізують інтерфейс Транспорт з методом доставити. Кожен з цих класів реалізує метод по-своєму: вантажівки перевозять вантажі сушею, а судна — морем. Фабричний метод класу ДорожноїЛогістики поверне об’єкт-вантажівку, а класу МорськоїЛогістики — об’єкт-судно.
Допоки всі продукти реалізують спільний інтерфейс, їхні об’єкти можна змінювати один на інший у клієнтському коді.
Клієнт фабричного методу не відчує різниці між цими об’єктами, адже він трактуватиме їх як якийсь абстрактний Транспорт. Для нього буде важливим, щоб об’єкт мав метод доставити, а не те, як конкретно він працює.
СтруктураПродукт визначає загальний інтерфейс об’єктів, які може створювати творець та його підкласи.
Конкретні продукти містять код різних продуктів. Продукти відрізнятимуться реалізацією, але інтерфейс у них буде спільним.
Творець оголошує фабричний метод, який має повертати нові об’єкти продуктів. Важливо, щоб тип результату цього методу співпадав із загальним інтерфейсом продуктів.
Зазвичай, фабричний метод оголошують абстрактним, щоб змусити всі підкласи реалізувати його по-своєму. Однак він може також повертати продукт за замовчуванням.
Незважаючи на назву, важливо розуміти, що створення продуктів не є єдиною і головною функцією творця. Зазвичай він містить ще й інший корисний код для роботи з продуктом. Аналогія: у великій софтверній компанії може бути центр підготовки програмістів, але все ж таки основним завданням компанії залишається написання коду, а не навчання програмістів.
Конкретні творці по-своєму реалізують фабричний метод, виробляючи ті чи інші конкретні продукти.
Фабричний метод не зобов’язаний створювати нові об’єкти увесь час. Його можна переписати так, аби повертати з якогось сховища або кешу вже існуючі об’єкти.
ПсевдокодУ цьому прикладі Фабричний метод допомагає створювати крос-платформові елементи інтерфейсу, не прив’язуючи основний код програми до конкретних класів кожного елементу.
Приклад крос-платформового діалогу.
Фабричний метод оголошений у класі діалогів. Його підкласи належать до різних операційних систем. Завдяки фабричному методу, вам не потрібно переписувати логіку діалогів під кожну систему. Підкласи можуть успадкувати майже увесь код базового діалогу, змінюючи типи кнопок та інших елементів, з яких базовий код будує вікна графічного користувацього інтерфейсу.
Базовий клас діалогів працює з кнопками через їхній загальний програмний інтерфейс. Незалежно від того, яку варіацію кнопок повернув фабричний метод, діалог залишиться робочим. Базовий клас не залежить від конкретних класів кнопок, залишаючи підкласам прийняття рішення про тип кнопок, які необхідно створити.
Такий підхід можна застосувати і для створення інших елементів інтерфейсу. Хоча кожен новий тип елементів наближатиме вас до Абстрактної фабрики.
// Патерн Фабричний метод має сенс лише тоді, коли в програмі є// ієрархія класів продуктів.
interface Button is
method render()
method onClick(f)
class WindowsButton implements Button is
method render(a, b) is
// Відобразити кнопку в стилі Windows.
method onClick(f) is
// Навісити на кнопку обробник подій Windows.
class
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Занурення в патерни проектування, Олександр Швець», після закриття браузера.