Читати книгу - "Занурення в патерни проектування, Олександр Швець"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
method render(a, b) is
// Повернути HTML-код кнопки.
method onClick(f) is
// Навісити на кнопку обробник події браузера.
// Базовий клас фабрики. Зауважте, що "фабрика" — це всього лише
// додаткова роль для цього класу. Скоріше за все, він вже має
// якусь бізнес-логіку, яка потребує створення продуктів.
class Dialog is
method render() is
// Щоб використати фабричний метод, ви маєте
// пересвідчитися, що ця бізнес-логіка не залежить від
// конкретних класів продуктів. Button — це загальний
// інтейрфейс кнопок, тому все гаразд.
Button okButton = createButton() okButton.onClick(closeDialog)
okButton.render()
// Ми виносимо весь код створення продуктів до особливого
// методу, який називають "фабричним".
abstract method createButton():Button
// Конкретні фабрики перевизначають фабричний метод і повертають
// з нього власні продукти.
class WindowsDialog extends Dialog is
method createButton():Button is
return new WindowsButton()
class WebDialog extends Dialog is
method createButton():Button is
return new HTMLButton()
class Application is
field dialog: Dialog
// Програма створює певну фабрику в залежності від
// конфігурації або оточення.
method initialize() is
config = readApplicationConfigFile()
if (config.OS == "Windows") then
dialog = new WindowsDialog()
else if (config.OS == "Web") then
dialog = new WebDialog()
else
throw new Exception("Error! Unknown operating system.")
// Якщо весь інший клієнтський код працює з фабриками та
// продуктами тільки через загальний інтерфейс, то для нього
// байдуже, якого типу фабрику було створено на початку.
method main() is
this.initialize()
dialog.render() Застосування
Коли типи і залежності об’єктів, з якими повинен працювати ваш код, невідомі заздалегідь.
Фабричний метод відокремлює код виробництва продуктів від решти коду, який використовує ці продукти.
Завдяки цьому код виробництва можна розширювати, не зачіпаючи основний код. Щоб додати підтримку нового продукту, вам потрібно створити новий підклас та визначити в ньому фабричний метод, повертаючи звідти екземпляр нового продукту.
Коли ви хочете надати користувачам можливість розширювати частини вашого фреймворку чи бібліотеки.
Користувачі можуть розширювати класи вашого фреймворку через успадкування. Але як же зробити так, аби фреймворк створював об’єкти цих класів, а не стандартних?
Рішення полягає у тому, щоб надати користувачам можливість розширювати не лише бажані компоненти, але й класи, які їх створюють. Тому ці класи повинні мати конкретні створюючі методи, які можна буде перевизначити.
Наприклад, ви використовуєте готовий UI-фреймворк для свого додатку. Але — от халепа — вам необхідно мати круглі кнопки, а не стандартні прямокутні. Ви створюєте клас RoundButton. Але як сказати головному класу фреймворку UIFramework, щоб він почав тепер створювати круглі кнопки замість стандартних прямокутних?
Для цього з базового класу фреймворку ви створюєте підклас UIWithRoundButtons, перевизначаєте в ньому метод створення кнопки (а-ля, createButton) і вписуєте туди створення свого класу кнопок. Потім використовуєте UIWithRoundButtons замість стандартного UIFramework.
Коли ви хочете зекономити системні ресурси, повторно використовуючи вже створені об’єкти, замість породження нових.
Така проблема зазвичай виникає під час роботи з «важкими», вимогливими до ресурсів об’єктами, такими, як підключення до бази даних, файлової системи й подібними.
Уявіть, скільки дій вам потрібно зробити, аби повторно використовувати вже існуючі об’єкти:
Спочатку слід створити загальне сховище, щоб зберігати в ньому всі створювані об’єкти. При запиті нового об’єкта потрібно буде подивитись у сховище та перевірити, чи є там невикористаний об’єкт. Потім повернути його клієнтському коду. Але якщо ж вільних об’єктів немає, створити новий, не забувши додати його до сховища.Увесь цей код потрібно десь розмістити, щоб не засмічувати клієнтський код.
Найзручнішим місцем був би конструктор об’єкта, адже всі ці перевірки потрібні тільки під час створення об’єктів, але, на жаль, конструктор завжди створює нові об’єкти, тому він не може повернути існуючий екземпляр.
Отже, має бути інший метод, який би віддавав як існуючі, так і нові об’єкти. Ним і стане фабричний метод.
Кроки реалізаціїПриведіть усі створювані продукти до загального інтерфейсу.
Створіть порожній фабричний метод у класі, який виробляє продукти. В якості типу, що повертається, вкажіть загальний інтерфейс продукту.
Пройдіться по коду класу й знайдіть усі ділянки, що створюють продукти. По черзі замініть ці ділянки викликами фабричного методу, переносячи в нього код створення різних продуктів.
Можливо, доведеться додати до фабричного методу декілька параметрів, що контролюють, який з продуктів потрібно створити.
Імовірніше за все, фабричний метод виглядатиме гнітюче на цьому етапі. В ньому житиме великий умовний оператор, який вибирає клас створюваного продукту. Але не хвилюйтеся, ми ось-ось все це виправимо.
Для кожного типу продуктів заведіть підклас і перевизначте в ньому фабричний метод. З суперкласу перемістіть туди код створення відповідного продукту.
Якщо створюваних продуктів занадто багато для існуючих підкласів творця, ви можете подумати про введення параметрів до фабричного методу, аби повертати різні продукти в межах одного підкласу.
Наприклад, у вас є клас Пошта з підкласами АвіаПошта і НаземнаПошта, а також класи продуктів Літак, Вантажівка й Потяг. Авіа відповідає Літакам, але для НаземноїПошти є відразу два продукти. Ви могли б створити новий підклас пошти й для потягів, але проблему можна вирішити по-іншому. Клієнтський код може передавати до фабричного методу НаземноїПошти аргумент, що контролює, який з продуктів буде створено.
Якщо після цих всіх переміщень фабричний метод став порожнім, можете зробити його абстрактним. Якщо ж у ньому щось залишилося — не страшно, це буде його типовою реалізацією (за замовчуванням).
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Занурення в патерни проектування, Олександр Швець», після закриття браузера.