BooksUkraine.com » Наука, Освіта » Давня історія України (в трьох томах). Том 2: Скіфо-антична доба 📚 - Українською

Читати книгу - "Давня історія України (в трьох томах). Том 2: Скіфо-антична доба"

190
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "Давня історія України (в трьох томах). Том 2: Скіфо-антична доба" автора Колектив авторів. Жанр книги: Наука, Освіта. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 10 11 12 ... 172
Перейти на сторінку:
переб'ємо їх, то потім матимемо рабів менш, ніж раніше. Тому, як я вважаю, треба залишити списи і луки, хай кожний із своїм батогом піде до них. Бо доти, доки вони бачили нас озброєними, вони вважали себе рівнею нам, тобто вільно народженими. Якщо ж вони побачать нас із батогом замість зброї, то зрозуміють, що вони наші раби, і, визнавши це, вже не насміляться опиратися». Почувши ці слова, скіфи одразу ж вчинили відповідно до його поради. Раби ж, настрахані цим, забули про битви і побігли» [Herod., IV, 1—4].

Напівлегендарний, епічний характер цієї оповіді викликав у багатьох фахівців сумніви щодо її історичної цінності, але є й інша думка.

На жаль, інформативні можливості письмового джерела в даному разі дуже обмежені. Тому єдиним шляхом до з'ясування реальної підоснови цієї розповіді є аналіз історичної ситуації, що склалася на території північнопричорноморського Степу в період та напередодні згаданих подій.

Щодо визначення часу сумнівів немає, оскільки воєнні дії, описані Геродотом, мають чіткі хронологічні координати: вони відбулися в період між завершенням передньоазіатських походів і остаточною стабілізацією східного кордону північнопричорноморської Скіфії. Виходячи з цього, сутичка, якщо вона справді мала місце, відбулася близько середини VI ст. до н. е., а проміжок часу, який нас цікавить, відповідно, охоплює першу половину VI ст. до н. е.

Як уже зазначалося, кінець VII — початок VI ст. до н. е. є часом найвищого розквіту скіфської культури в степових районах Передкавказзя. Але зміцнення Мідії та ліквідація скіфського панування у Передній Азії, а потім і повне їх вигнання з цього регіону негативно вплинули на розвиток скіфського суспільства, оскільки позбавили його вагомої долі додаткового продукту, отримуваного до того ж у вигляді необхідного кочовим скіфам ремісничих виробів та продукції землеробства. Північнокавказькі степи, які колись правили скіфам за природний плацдарм для дій у Передній Азії, перетворилися на майже ізольовану територію, віддалену від основних землеробських центрів того часу.

Один з таких центрів, чи не найбільший у Східній Європі, знаходився на території українського Лісостепу. Серед вирізнених тут археологічних груп особливе місце посідають західно- і східноподільські, києво-черкаська і ворсклинська, що виникли на місцевій чорноліській основі[97] (див. гл. 2, розд. 1). Цілісний у культурному і, певно, в етнічному плані масив територіально простягався від Верхнього Дністра до Дніпра та далі по нижній і середній течії Ворскли на 400 км. Його відстань з півдня — від межі степів, на північ — до лісових кордонів, сягала 380 км[98].

Високий рівень економіки, що базувалась на орному землеробстві, спричинився до консолідації місцевих племен. На зміну невеликим поселенням і укріпленим селищам чорноліського часу приходять великі городища, наприклад Немирівське, Мотронинське, Трахтемирівське, що були центрами міжплеменних об'єднань. Посилюється процес майнової диференціації, прискорюється вирізнення військової аристократії.

Велику роль у соціально-економічному розвитку цього регіону вже наприкінці VII ст. до н. е. відіграють торговельні відносини між населенням українського Лісостепу й античним світом, здійснювані за посередництва грецьких колоністів, які освоювали північне узбережжя Чорного моря. Археологічно цей процес простежується за знахідками грецьких виробів у лісостепових районах. Саме звідси у грецькі міста, насамперед в Ольвію, розташовану на березі Дніпро-Бугського лиману, був спрямований потік різноманітних товарів, у тому числі вирощеного у Середньому Подніпров'ї хліба. Показником торговельної активності, на думку Б. О. Рибакова, була одна з назв Ольвії — «Торжище борисфенітів». Під борисфенітами він розумів саме населення, що залишило києво-черкаську групу археологічних пам'яток скіфського часу[99].

Так, наприкінці VII — у першій половині VI ст. до н. е. на території Північного Причорномор'я складалася своєрідна історична ситуація, що значною мірою визначила багатовікову долю його населення.

Головна особливість цієї ситуації полягала в тому, що територія розселення землеробських племен у Середньому Подніпров'ї була відокремлена від грецьких міст на узбережжі Чорного моря широкою смугою північнопричорноморських степів, якими проходили торговельні шляхи, зв'язуючи ці дві культурні області. Серед них значну роль відігравали такі зручні водні шляхи, як Дніпро та Південний Буг. Тому, звичайно, Нижнє Подніпров'я ставало центром уваги кочових племен, які намагалися встановити контроль над торговельними шляхами.

Не викликає сумніву, що скіфи першими серед кочових народів відчули на собі притягальну силу Нижнього Подніпров'я як ключового пункту, що давав можливість використовувати всі переваги транзитної торгівлі. Цим пояснюється переміщення основного ядра скіфських племен з Передкавказзя, що втратило своє стратегічне значення після закінчення передньоазіатських походів, до степової частини Північного Причорномор'я. До того ж, звідси кочовики могли здійснювати прямий воєнний тиск на племена Лісостепу, які мали необхідні для кочовиків продути землеробства і ремісничого виробництва — і для власного вжитку, і з метою обміну на предмети розкоші.

Рис. 7. Золоті прикраси з Мельгунівського кургану.

Деякі дослідники вважають, що розповідь Геродота про війну скіфів з «нащадками рабів» була далеким відлунням тих бурхливих подій, що відбувалися у Північному Причорномор'ї близько середини VI ст. до н. е. у зв'язку з боротьбою за панівне становище між кочовими племенами та осілим населенням Лісостепу. Безперечно, воєнно-економічний потенціал місцевих землеробів дав їм можливість організувати серйозний опір нещодавнім господарям Передньої Азії. Але перемогли степовики. За Геродотом, наприкінці VI ст. до н. е. скіфи вже міцно утримували степи між Дунаєм і Доном. Проте на них чекало нове тяжке випробування — велика війна із військом Дарія І. Пройшовши через нього, вони здобули славу непереможного народу.

Скіфо-перська війна

Найважливішою подією в історії Великої Скіфії після її становлення у Північному Причорномор'ї була скіфо-перська війна.

Детальний опис усіх подій, пов'язаних з цією війною, містить «Історія» Геродота [IV, 1, 46, 83—87, 89, 92, 93, 97, 98, 102, 118—143; VI, 40—41; VI, 20, 59, 84 та ін.]. Згадки про війну є також у працях Ктесія Кнідського, Страбона, Йордана та деяких інших авторів.

Щодо датування скіфо-перської війни є різні думки. Сам Геродот (рис. 8) повідомив лише про те, що «...після здобуття Вавилона Дарій вирушив у похід на скіфів» [IV, 1]. Найвірогідніше, ця подія мала місце після 521 р. до н. е. (саме тоді Дарій захопив Вавилон). Дослідники датують похід переважно часом між 514 та 510 рр. до н. е.[100]

По-різному вони визначають причини війни. Сам Геродот так сформулював, свою версію: «...Дарій побажав помститись скіфам за те, що вони колись вдерлися до Мідії, перемогли тих, хто намагався їх затримати, першими розпочали ворожі дії» [IV, 1]. Важко погодитися з Геродотом, який вважав причиною війни такий первісний принцип, як «око за око, зуб за зуб». Тим більше, що

1 ... 10 11 12 ... 172
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Давня історія України (в трьох томах). Том 2: Скіфо-антична доба», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Давня історія України (в трьох томах). Том 2: Скіфо-антична доба"