Читати книгу - "Дорогою ціною, Коцюбинський"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Остапа? От коли б вони прийшли й подивились на свого внука, пiдстреленого, знесиленого, покинутого в комишах на обiд вовкам та воронам.
Йому все щось верзлося, i в маячнi вiн кликав дiдуся. Дiдусь приходив. Тихо й непомiтно вилазив вiн iз комишiв i ставав над Остапом, згорнувши руки.
- Тебе зранено, синку, чи не з ляхами бився?
- Нi, дiдусю, то мене москаль встрелив, як я кордон переходив.
- А де ж твої братчики, сiчовики дунайськi, що ти сам лежиш помiж очеретом?
- Е, дiдусю, ви думаєте, що ще й досi там Сiч є? Нi, нема, дiдусю, вже Сiчi… Була, та загула… Вивiв Гладкий, може чули, товариство на озiвськi степи, покинув турка…
- Що ж ти робитимеш, синку, на чужiй сторонi?
- Як живий буду, землю оратиму, рибальством житиму… все ж краще на волi, нiж пiд паном… Там iще лишились нашi люди, дiдусю… пiд турком…
Остап вiв бесiду з дiдусем - i дiдусь потiшав його, давав ради, розказував про колишнє й про те, що дiється у селi тепер. Як тiльки Остап розплющував очi, дiдусь ховавсь у комишi, але доволi було заплющити їх, як дiдусь знов з'являвсь i слухав пригоди Остаповi або оповiдав про себе.
Надвечiр Остап почав турбуватися: де дiлася Соломiя, що її нема досi? Чом вона не приходить? Адже вона знає, що йому трудно й поворухнутися, що вiн не годен сам видобутися з сих нетрiв.
А може, вона його покинула?.. "Соломiє… Соломiє…" - стогнав хворий, та стогiн його заглушався шумом плавнiв.
Вночi стало йому гiрше. Пропасниця тiпала ним, гарячка палила вогнем, а в грудях так кололо, що вiн на превелику силу дiставав собi воду. Вiн хотiв кашляти i не мiг од болю. А Соломiя не приходила. Остап не спав, а лиш часом, на кiлька хвилин, западав у нетяму. Нiч тяглась довго, безконечно, як смерть… А Соломiї не було… Де ж вона, що з нею? - Остап нудився.
Удосвiта Остап почув, що коло нього жива iстота.
- Ти, Соломiє? - поспитав вiн i одкрив очi. "Чи вона жартує, що перекинулась собакою?" - подумав вiн i трохи опритомнiв.
Проти нього стояв не пес, а вовк. Великий, сiрий, забовтаний, з гарячими й голодними очима. Вiн насторошив вуха й простяг до Остапа морду, мiркуючи, чи безпечно йому нападати, чи нi. Остап лежав безборонний i дививсь на вовка. Вiн добре бачив трохи кривий, глибокий i заслинений рот вовка, закрутки шерстi на його грудях й мiцнi замоченi лаби.
Звiр стояв нерухомо, врештi переставив одну лабу, далi другу i трошки присунувся до Остапа.
Остап зачерпнув пригоршнею води i бризнув на вовка. Бризки долетiли до його морди, кiлька з них впало на неї. Вовк вискалив зуби i осiв на заднi лаби, але не одходив.
Остап знов покропив його водою. Вовк клацнув зубами i блимнув очима. Вiн був невдоволений. Посидiвши трохи й не зводячи очей з Остапа, вiн раптом витяг шию, подався наперед i так жалiбно завив, що Остаповi аж мороз пiшов поза шкiру. Вив вiн довго, на кiлька нот, iз великим смаком, з заплющеними очима. Врештi замовк, посидiв трохи i наблизився до Остапа. Єдиним оружжям Остапа була вода, i вiн од часу до часу обливав нею вовка, не допускаючи до себе. Вовк врештi скучив. Вiн кiлька раз сердито, з запеклiстю клацнув на Остапа зубами, крутнувсь i щез у комишах.
По сих одвiдинах Остап почав думати про смерть. Прийшла пора вмирати.
Чи живого, чи мертвого, а таки з'їсть вовк або сточать хробаки у сих нетрях. Чи не однаково?
Остаповi згадавсь Котигорошок. "Хiба я боюсь смертi? - чув вiн його цапиний голос.Зроду-звiку… Пошли, господи, хоч зараз. Раз умирати - не двiчi… Умер - i край, бiльш не встанеш…"
Остап теж не боявся смертi. Йому тiльки хотiлось перед смертю побачити Соломiю. Дiдуся вiн бачив, той приходив до нього, а Соломiї як нема, так нема… Десь заблудилась у плавнях або вовки роздерли її. I Остаповi стало жалко Соломiї, страх як жалко. Вона така добра, так кохала його, вона пiшла за ним у далеку дорогу, не пожалувала кiс своїх задля нього; вона доглядала його, як рiдна мати, була вiрна, як товариш. I саме тепер, коли вони здобули собi волю i мали в щастi й радостi почати нове життя, приходить пбгибель i, як щенят у рiчцi, топить їх обох… Топить… топить… топить…- спiвають йому вiдхiдну комишi з правого боку.- Погибель… гибель… гибель…- пiдхоплює лiве крило.
Остап лежав довго, без кiнця. Осiннiй день сунеться поволi, сiре небо цiдить блiде свiтло.
Остаповi нудно. Вiн має таке враження, наче чекає перевозу… Ось-ось має переправитися… ось-ось переправиться… i не може, щось не пускає… "Тихо будьте, люди, не хапайтеся…" - шепче дiд Овсiй, i палають на небi вогнi. Вогнi палають, розростаються, од них йде тепло i зогрiває Остапа, розпалює йому кров. Гаряча її хвиля б'є до серця, в головi прояснюється. Вiн не хоче вмирати. Вiн хоче жити. Свiт такий красний… Остап iще молодий, вiн не жив iще, не зазнав усього… Йому ще хочеться глянути на сонце, побачити свiт божий, людей, обняти Соломiю… Вiн iще живий, вiн не лежатиме тут колодою, не ждатиме, аж прийде смерть… Остап зсувається зi свого ложа i повзе. Йому боляче. Ну, та нiчого, терпи, козаче… Вiн буде плазувати, чiплятиметься не тiльки руками й ногами, а й зубами навiть, а таки вилiзе з сих мочарiв, i Остап повзе. Йому трудно, кожну купину доводиться брати з бою, в грудях коле й спирає дух, ноги важкi, як колодки. Вiн спочиває, омлiвав часом, прокидається i знов повзе на днi комишевого моря. До серця б'є гаряча хвиля; дика, непереможна згага життя палить усерединi, сповняє усю його iстоту… Раптом вiн чує над собою: - Остапе! Остапе! Се ти? Живий? Вiн знає, чий то голос: то вiрна його жiнка, то Соломiя злинула з неба, щоб узяти його до себе.
- То я, то я, серце моє…- обзивається вiн до неї i чує, як вона зводить його, бере на руки, як малу дитину, i вони летять обоє у високостi, ген-ген до зоряного неба… Йому так радiсно, так добре.
IV
Край битого шляху, яким селяни наддунайських сiл їздять у Галац, заховався
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Дорогою ціною, Коцюбинський», після закриття браузера.