Читати книгу - "Ярино, вогнику мій"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Зимівник – поселення низових козаків. Зимівники виникли на початку XVI ст. на Запорожжі, а згодом перетворилися на великі господарства, де поряд зі скотарством розвивалося землеробство і бджільництво. Зимівник засновували, як правило, 3–4 сімейні або неодружені козаки.
(обратно) 10Гадючий (Вільний) – останній поріг на Дніпрі, розташований біля сучасного села Вільноандріївка Вільнянського району Запорізької області. Затоплений у 1932 р. під час будівництва Дніпрогесу.
(обратно) 11Під час облоги Збаража і Зборівської битви у 1649 р. татарське військо грабувало західноукраїнські села і міста, забираючи населення в полон. Крім того, у 1650 р. шляхта почала повертатися в свої українські маєтки і мститися жителям, які не ввійшли до козацького реєстру за умовами Зборівського договору, піддаючи їх тортурам і утискам. Постійні військові дії, неврожай, голод, утиски змусили частину українців переселитися на козацькі хутори на Лівобережній Україні, Запорожжі та Слобожанщині.
(обратно) 12Ідеться про Велике князівство Литовське. В описувану епоху литвинами називали як жителів Литовського князівства в цілому, так і предків сучасних білорусів та українців, що мешкали на території князівства.
(обратно) 13Виготовлення алкогольних напоїв для продажу в наступні століття існування Січей обкладалося спеціальним збором, який йшов до січової скарбниці. Але коли саме почали стягувати такий збір, невідомо.
(обратно) 14Бурдюг – примітивне козацьке житло за типом землянки або напівземлянки.
(обратно) 15За законом, чинним в описувану епоху, подружня зрада вважалася злочином проти моралі, підлягала розгляду у судовому порядку та каралася смертю або фізичним покаранням.
(обратно) 16Мова йде про битву під Берестечком 18–30 червня 1651 р., яка скінчилася поразкою Війська Запорозького.
(обратно) 17Йдеться про взяття Києва 04.08.1651 р. військом литовського польного гетьмана Я. Радзивілла. Кияни за підтримки козаків самі підпалили рідне місто, щоб їхнє майно і провіант не дісталися загарбникам.
(обратно) 18Мова йде про Чортомлицьку, або Стару Січ, яка була заснована у 1652 р. кошовим отаманом Федором Лютаєм на острові Чортомлик (Базавлук) у гирлі річок Чортомлик, Підпільна (Лапинка) і Скарбна; проіснувала до 25.05.1709 р., коли її з наказу Петра I зруйнувало московське військо карателів за підтримку низовими козаками самостійницької політики гетьмана І. Мазепи.
(обратно) 19Дубовий та Ґавин острови – великі острови на Дніпрі, розташовані перед Гадючим (Вільним) порогом. Затоплені у 1932 р. під час будівництва Дніпрогесу.
(обратно) 20Шкварчів і Крячок – острови на Дніпрі, розташовані паралельно один одному і розділені вузькою протокою. Становили одну з найскладніших для судноплавства частин Гадючого (Вільного) порога – Вовче горло (інакше Вовчок). Затоплені у 1932 р. під час будівництва.
(обратно) 21Чилім, або водяний горіх (водяний горіх плаваючий, рогульник плаваючий), насіння якого раніше використовували в їжу.
(обратно) 22Взяти шлюб у кропиві – вислів, що означає перелюб, розпусне життя, дошлюбний статевий зв’язок.
(обратно) 23Мурза – титул члена впливової феодальної сім’ї на кшталт західних «барон, граф».
(обратно) 24Мансур – кримська гілка ногайського аристократичного роду (клану) Мангит, другий за впливовістю у Кримському ханстві. Бейлік (земельні володіння) Мансурів охоплював Західний Крим від сучасних м. Саки до смт. Чорноморське. Представники роду належали до дьорт-карачів – складали раду беїв чотирьох шляхетних родів Криму, без схвалення яких хан не міг приймати рішення.
(обратно) 25Озі – татарська назва річки Дніпро.
(обратно) 26Улус – монгольський термін для позначення понять «держава» і «народ». А ще – стан, табір, селище, аул або територія кочівників.
(обратно) 27Крім татарського народу, в підданстві кримських ханів перебували окремі улуси Великої Ногайської Орди. Причиною переходу волзьких ногайців під васалітет Кримського ханства було захоплення калмиками територій їхніх волзьких кочовищ. За ханськими наказами ногайську знать розселяли в селищах усередині Кримського півострова приблизно по п’ять чоловік, щоб не дати цій знаті створити «державу в державі», а простий народ цілими улусами переходив у підданство клану Мансурів і селився в степах за Перекопом.
(обратно) 28Слід зазначити, що татари та турки застосовували для позначення українців етнонім «рус», а поляки – «русини». Втім, і самі українці називали себе русинами. Прикметно, що жителів Московії ніколи не ототожнювали з русинами-українцями, бо це були зовсім різні народи.
(обратно) 29Острів Таволжан розташований навпроти сучасного с. Орловське Вільнянського району Запорізької області. З давніх часів біля острова існувала переправа через Дніпро, яку називали Таволжанською, або Язиківською.
(обратно) 30Муравський шлях – один із найдавніших шляхів через Причорноморські степи. Починався від Тули, проходив по Лівобережній Україні і закінчувався біля Перекопу. Цим шляхом купці їздили до Криму, татари робили набіги на околиці Московії, запорозькі козаки здійснювали походи на Крим.
(обратно) 31Кефе (кримськотатарська, турецька вимови) – інакше Кафа. Сучасне місто Феодосія в АР Крим. У Кафі знаходився великий невільничий ринок.
(обратно) 32Вірш Омара ібн Абі Рабіа.
(обратно) 33Лале (кримсько-татарськ.) – «тюльпан».
(обратно) 34Титул «султан» і жіночий «султані» в Кримському ханстві носили всі члени династії Ґераїв, які ніколи не посідали трон.
(обратно) 35Газі ІІ Ґерай, на прізвисько Бора (Північний вітер) (р. ж. 1551–1607 рр.) – хан у 1588–1607 рр. Був прекрасним каліграфом, талановитим музикантом і поетом, відомим під псевдонімом Газаї. Найбільш відомі його твори «Троянда і соловей», «Кава і вино», «Долаб».
(обратно) 36Бахадир І Ґерай (р. ж. 1602–1641 рр.) – хан у 1637–1641 рр. Теж відомий як талановитий поет, який складав вірші під псевдонімом Резмі.
(обратно) 37У 1637 р. донськими козаками було захоплено Азак (Азов) – стратегічно важливу фортецю у гирлі Дону. Крім того, козаки намагалися переманити клан Мансурів, які панували над кочовими ногаями, під васалітет московського царя. Мансури погодилися, бо у цьому ж році в Стамбулі було страчено мурзу Кан-Темира, ватажка буджацьких орд, який належав до їхнього клану. Тому у травні 1639 р. з наказу Бахадира було страчено всю верхівку роду Мансурів, і лише окремим представникам вдалося врятуватися.
(обратно) 38Яшлау – найдавніший кримськотатарський аристократичний клан, чий родовід сягає корінням в епоху Золотої Орди.
(обратно) 39Феррах-Кермен (інакше Ор-Капу, Перекоп) – містечко, розташоване поруч із турецько-татарською фортецею Ор-Капу, збудованою у 1509 р. з ініціативи хана Менглі I Ґерая.
(обратно) 40Хан – інакше караван-сарай, готель для подорожніх і купецьких караванів, а також склад для товарів.
(обратно) 41Священний Коран, Сура 4 «Ан-Ніса», 3 аят. Ідеться про те, що чоловіку дозволяється мати до
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Ярино, вогнику мій», після закриття браузера.