Читати книгу - "Ярино, вогнику мій"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Клістир (заст.) – клізма. У давнину вважалась одним із найдієвіших методів лікування майже від усіх хвороб.
(обратно) 43Уривок із вірша Хафіза.
(обратно) 44Рядок із рубаї Омара Хайяма.
(обратно) 45Кадій – суддя у мусульман.
(обратно) 46Туми – так називали дітей татар і християнських невільниць. Якщо батько-мусульманин офіційно не визнавав таких дітей своїми, то вони не вважались вільними, не мали ніяких прав, і батько міг продати їх як рабів.
(обратно) 47Ніках – шлюб в ісламському сімейному праві, що складається зі змови (сватання), передачі нареченої в дім нареченного, весільного торжества та фактичного вступу в шлюбні стосунки.
(обратно) 48Ідеться про Жванецькій похід, який тривав з вересня по грудень 1653 р.
(обратно) 49Беш-баш (досл. «п’ять голів») – невеликий набіг татарського війська або загону окремого феодала на сусідню державу з метою захоплення видобутку і полонених. Часто такі походи відбувалися без санкції хана або з його таємного схвалення.
(обратно) 50МашАлла – у перекладі «Так завгодно Аллаху» або «Так побажав Аллах». Цей вислів додає кожен мусульманин, коли когось хвалить, щоб не зурочити.
(обратно) 51Турецьке ім’я Аяз означає «ясний день».
(обратно) 52Чешме (татарськ.) – фонтан. До захоплення і повного спалення Бахчисарая військами російського генерала Х. А. Мініха у 1736 р. в місті було дуже багато громадських чешме, що відрізнялися майстерно виконаним різьбленням й оформленням. Часто такі чешме зводилися і ремонтувалися на кошти членів династії Ґераїв, ханських дружин і дочок, багатих чиновників.
(обратно) 53Іслям III Ґерай (р. ж. 1604–1654) – кримський хан у 1644–1654 рр.
(обратно) 54Ана-беїм – посада управительки гарему в Кримському ханстві, аналогічна посаді великої валіде в османській Туреччині, яку займала мати або сестра правлячого хана. Посада була третьою за значимістю в ханстві. Ана-беїм була наділена чималою владою, активно брала участь у внутрішніх і зовнішніх справах держави, вела дипломатичне листування з монархами іноземних держав, мала право бути присутньою на радах дивану на спеціальному балконі, а також власний дохід із ханських земель.
(обратно) 55Хані – звернення до дружин кримського хана, з якими він уклав юридично законний шлюб. Також вживалися звернення «біїм» або «ханум».
(обратно) 56У перекладі з турецької – «іскра».
(обратно) 57Аталик – вихователь. У Кримському ханстві був поширений звичай аталицтва, за яким дитина з певного віку (зазвичай з 7 років) переходила на виховання в іншу сім’ю, а змужнівши, поверталася до своїх батьків. Аталиками для членів династії Ґераїв зазвичай були представники татарської, ногайської або черкеської аристократії.
(обратно) 58Йдеться про похід Т. Хмельницького навесні 1653 р. до Молдавії, а потім і до Валахії для поновлення влади у Молдавії свого тестя В. Лупу.
(обратно) 59Фераджа – верхній вуличний одяг мусульманки у ХVІ – ХІХ ст. на кшталт пальта, з довгими і просторими рукавами, довжиною до п’ят, з боковими кишенями, з V-подібним вирізом коміра.
(обратно) 60При кримському дворі склалася традиція укладати шлюби з представницями татарської, ногайської або черкеської аристократії, і майже всі представники династії Ґераїв народжувалися від законних дружин, а походження від рабині вважалося ганьбою. Проте вже з XVII ст. трапляються згадки про походження Ґераїв від матерів-наложниць.
(обратно) 61Існують свідчення про обов’язкову процедуру епіляції в країнах Сходу, оскільки наявність волосся на тілі жінки вважалася негігієнічною і непристойною. Є припущення, що спосіб епіляції за допомогою смужок тканини був винайдений у XIV ст. наложницями османського султана Османа І (р. пр. 1281–1326).
(обратно) 62Бікеч (чаріє) – звернення до наложниці в гаремі кримського хана.
(обратно) 63Ширк – поклоніння чому-небудь або кому-небудь, крім Аллаха, по суті – багатобожжя. В ісламі вважається великим гріхом.
(обратно) 64256-й аят Сури 2 «Аль-Бакара» Священного Корану, сенс якого полягає в тому, що не допускається насильницьке поширення ісламу або примушення до нього, оскільки примус не здатен пробудити в людях любов до віри, а іслам – це релігія милосердя і любові, яка велить поважати право людей на вільне віросповідання.
(обратно) 65Зіммі (араб. букв. «люди договору») – збірна назва немусульманського населення (християн, іудеїв і ін.) на території держав, створених і завойованих мусульманами, яке живе за законами шаріату, за винятком законів про особистий статус (шлюб і розлучення).
(обратно) 66Прийняття ісламу не означало негайне отримання рабом свободи, але загалом покращувало стан раба і давало перевагу.
(обратно) 67Трахтемирівський Успенський монастир (Зарубський монастир) – монастир, пожалуваний козацтву в 1576 р. польським королем Стефаном Баторієм. Служив госпіталем і притулком для поранених і старих реєстрових козаків. Розташовувався в селі Монастирок поблизу сучасного села Трахтемирів Канівського району Черкаської області. Зруйнований поляками у 1664–1665 рр.
(обратно) 68Ескі-Салачік – друга столиця Кримського ханства до 1532 р., розташована біля підніжжя Чуфут-Кале. Після заснування Бахчисарая Салачік згадується як Ескі-Салачік (Старий Салачік). Нині Салачік (інакше Старосілля) – східна околиця сучасного Бахчисарая.
(обратно) 69На утримання гарему стягувався податок із християнського населення Кримського ханства.
(обратно) 70Кримський Юрт – цей термін є самоназвою та рівнозначним терміну «Кримське ханство» і вживається для визначення Криму як незалежної держави.
(обратно) 71Вислів належить Сааді.
(обратно) 72Капи-кулу (секбани) – особиста гвардія кримського хана, яку вербували з людей, що не належали до родової аристократії або знаті, в основному з черкесів.
(обратно) 73Хазрет падишах – дослівно «його величність хан». Це звернення до хана вживає Киримли Хаджі Мехмед Сенаї у своєму історичному творі «Історія хана Ісляма III Ґерая».
(обратно) 74Хан Газі ІІ Ґерай дійсно писав про султана Мехмеда ІІІ: «Людина нікчемна і брехлива, невірний, народжений рабинею; гріх, що ми досі йому служили!», оскільки Сафіє, мати султана, була рабинею – венеціанкою Чечилією Баффо, яка потрапила в полон до піратів і була продана у гарем.
(обратно) 75Ескі-Кирим – у сучасній АРК місто Старий Крим. За часів Золотої Орди місто було важливим культурним, торговим і адміністративним центром Юрту. За правління Ґераїв прийшло в занепад, проте завдяки особливому клімату було відоме як лікувальний курорт.
(обратно) 76Акче – дрібна срібна монета,
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Ярино, вогнику мій», після закриття браузера.