BooksUkraine.com » Класика » Хіба ревуть воли, як ясла повні, Мирний 📚 - Українською

Читати книгу - "Хіба ревуть воли, як ясла повні, Мирний"

155
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "Хіба ревуть воли, як ясла повні" автора Мирний. Жанр книги: Класика. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 11 12 13 ... 111
Перейти на сторінку:
вiн, пiдсуваючи свиту пiд вербу, в холодок. - Ану, ще понюхаємо та заграємо... Хло­пцi, видно, десь горобцiв деруть...

Дiд понюхав.


- А-а... та й добра ж! - промовив, чхнув - i полiз у торбу за сопiлкою.


Вийняв сопiлку, послинив дiрочку, свиснув раз, удруге - i зачав "Вiвчарика". Гучно-гучно загула сопiлка на все поле, немов хто заспiвав жалiбно; аж ось замира, замира, - тiльки сопе... А це зразу, немов опiк хто, закри­чало, зави­щало - та й стихло... вдруге... втретє... i полився тяжкий плач... Сумно зробилося, важко... Отара посхиля­ла униз го­лови, немов слухала того плачу тяжкого... От знову сопiлка замовкла. Трохи перегодя тихий регiт крiзь сльози стиха веселив поле; далi - дужче... дужче... сльози сохли... регiт замирав... понiсся веселий, танцюри­стий козачок...


- То дiд гра, - каже Чiпка. - Ходiм до його!


- Ходiм. Побiгли.


- А, мабуть, час, хлопцi, й овець напувати! - зустрiчає їх дiд.


Хлопцi зiбрали ватагу, погнали до водопою. Тут з ни­ми трохи халепи не сталося. Як гнали отару через луг, де не взявся сiрий вовк i потяг нишком ягнятко в дiброву... Ота­ра схарапудилась, сипнула вбiк - аж Гри­цька повали­ла; Ли­ско майнув за вовком. Чiпка за Лиском. Вовк ба­чить, що непереливки, покинув ягнятко та драла в лiс... Чiпка з Ли­ском за ним. Дiд почув що Лиско гавка на вовка й собi надi­йшов... Так де ж ти вовка в лiсi шу­ка­ти­меш? Тiльки й того, що дiд похвалив Чiпку - за те, що не побоявся вовка, одбив ягнятко.


Вернулися з водопою. Пообiдали сухий хлiб з сiллю; дiд знову лiг спати; хлопцi бiгали завертати овець; Чiпка роз­казував, який йому вовк здався: "здоровий, а легкоду­хий"; Грицько, не вважаючи на грiх, на баранi їздив, щоб тiльки дiд не бачив... Потiм того вони полуднали... Чiпка дiда про що-небудь розпитував; дiд розказував про всяку всячину, грав на сопiлцi... Так - аж поки сонце не поверта­ло нав­за­ходи. Тодi дiд завжди казав хлопцям: "Пора, хло­пцi, додому вертати!"


Хлопцi збирали овець в отару, гнали до села. Там, у царинi, стрiвали їх люди, й кожне своїх овець залучало додому. Порозпускавши овець, хлопцi вертали по домi­вках, а дiд запирався в землянцi до другого ранку.





V


ТАЙНА – НЕВТАЙНА




Добре Чiпцi у дiда пiдпасачем. Робота неважка, саме припала йому до вподоби - по його лiтах i по його душi. Та не те, щоб i без користi. Дiд брав за лiто по п'ятаку од вiвцi. Шага давав на Чiпку та Грицька, та ще хлiба мiшкiв з п'ять, та ягнят двоє або троє на рiк. Чого ще? На харч вiн собi заробляв, грошi йшли на одежу, ягнята - на при­буток.


- Слава тобi, господи, що ти зглянувся на наше безталання­! - дякує Мотря боговi. - А я вже не думала, щоб з йо­го вийшли люди...


- Став розуму доходити, - одказує Оришка, - сам поба­чив, що треба робити... I менi, старiй, довелося його хлiба з'їсти... спасибi богу!


Отак радiють та боговi не надякуються, що хоч трохи втекли од тих важких злиднiв, нужди, горя... I в хатi в них стало чепурнiше, яснiше; i хлiб не такий чорний та сухий; i каша до борщу не вряди-годи; а часом i сир на варени­ки... I одежа, хоч про свято, була як у людей; та й у будень не ви­сiло та не бовталося старе гноття... I зокола хата обмазана, хоч рудою глиною, та все ж рiвненько; зверху полатана - не свiтить гнилою, дiрявою оселею; з-за хати хлiвець визи­рав, льох чорнiє... Уже завелась свиня з поросятком i ове­чат десяток. Уже лiд паску є своє поросятко й своє ягнятко, i паска - бiла... Достаткiв бi­льше, й достатки кращi.


А тут ще, пiсля смертi якогось бездiтного, далекого Мо­триного родича, зосталося їм днiв на десять поля... Пi­сля судiв та пересудiв, - пiсля двох мiшкiв пшеницi та двох ове­чок-ярок, що Мотря подарувала волосному пи­саревi, одсу­дили Мотрi землю громадою...


- Не журись. Чiпко, - каже, радiючи, Мотря, - тепер бу­де своє жито, й своя пшениця, i просо, й ячмiнь, i гречка... Од­беру мiсцину, картоплi насаджу, - на зиму буде!.. I к рi­здву загодуємо свиню... Сало продамо, м'ясо посолимо, ков­баси начинимо... Буде з насi Хай тепер нашi вороги смiються, не­хай цураються, минають!


Аж помолодшала Мотря, весела стала.


Чи все ж то такi щасливi та яснi днi колихали Чiпку? Чи все ж то однi удачi та радощi складали його молоду си­лу, котра так i пробивалася з-пiд його гострого по­гляду, смi­лого поступу?..


Ой, нi! Життя, - що стерняста нива: не пройдеш, ноги не вколовши.


Першою такою колючкою в Чiпчинiм життi була смерть бабина. Йому тодi тiльки що сповнилось п'ятнад­цять лiт. Баба вже була стара-стара, як молоко бiла, як су­хар суха. Уже й лiтом з хати не вилазила, хiба у палю­чий день вийде було з хати, сяде на призьбi, складе свої су­хi си­нi руки на колiнах та й грiється проти сонця. А восени все жалiється та жалiється Мотрi:


- Оже, дочко, щось менi погано... Так погано, так пога­но! Чую, наче в мене всерединi щось застигає; руками й но­гами зовсiм не володiю, не знаю, чи й є вони в мене... Мабуть, це вже м о я за мною приходить...


Так казала Оришка звечора, а до свiта - й богу душу од­дала.


Лежить баба на столi в хатi. Хрест в руках, свiчка в го­ловах... Та ж баба - тiльки очi заплющила, рот зцiпила... Прийшов пiп, дяк, зiйшлися люди, взяли бабу, однесли на кладовище, опустили в яму, загребли... Мотря плаче. Чiп­ка не плаче... Йому тiльки чогось страшно, жалко... - "Не­ма баби... - думає вiн. - Умерла баба... не буде бiльше ба­би... Смерть узяла бабусю... люта смерть... А що ж то за смерть? Хто знає?.."


Темна мара встала в Чiлчинiй думцi, як страшидло яке, холодне, непривiтне... Говори, дивись, - а тут... зуби зцiпил­о, язик одiбрало, очi заклепило... Кидають у землю, - темнота непривiтная, нiмота непробудная, нерозга­даний холод та морок! Ось i черв'як плазує - холодний та слизь­кий, аж напинається, аж звивається, поспiшаючи до тi­ла...


"Ух!.. гидко... страшно!..." Чiпка здригнув. "I вiд кого се? - запитувала його злякана думка. - Кажуть, вiд бога?.. Смерть вiд бога?.. темна нiмота... червивее вiд бога?!. Гос­по­ди боже! невже це треба?.. I для лихого його багато, а то ж для доброго?.. А баба така добра

1 ... 11 12 13 ... 111
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Хіба ревуть воли, як ясла повні, Мирний», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Хіба ревуть воли, як ясла повні, Мирний"