Читати книгу - "Сапфірова книга, Керстін Гір"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
— Для мене це велика честь, міс. — Рудоволосий чемно вклонився.
Я ніяково посміхнулась у відповідь.
— Е-е-е… мені теж дуже приємно.
Містер Вітмен порався біля ультрасучасного сейфа з миготливим дисплеєм, якого я минулі два рази не помітила. Він був захований за настінним килимом, добірно гаптованим сценами зі середньовічних казок. Лицарі на конях і з пір’ям на шоломах та дівчата в загострених капелюхах із вуаллю милувалися півголим юнаком, який подолав дракона. Поки містер Вітмен уводив код, рудоволосий містер Марлі підкреслено дивився в підлогу, хоча й так годі було щось розгледіти через те, що містер Вітмен затуляв дисплей широкою спиною.
Дверцята сейфа м’яко відчинилися, містер Вітмен вийняв хронограф, загорнутий у червону оксамитну хустку, і поклав на стіл.
Містерові Марлі перехопило подих від захоплення.
— Сьогодні містер Марлі вперше бачить, як застосовується хронограф, — мовив містер Вітмен і підморгнув мені. Він показав підборіддям на ліхтарик, що лежав на столі. — Візьми з собою, бо, може, виникнуть якісь проблеми з електрикою. Щоб не сидіти у темряві.
— Дякую. — Я задумалася, чи не попросити ще й балончик із репелентом: такий старий підвал напевно кишить павуками… і щурами. Це нечесно відправляти мене туди саму. — А можна я візьму ще якогось дрючка?
— Дрючка? Ґвендолін, ти там ні з ким не зустрінешся.
— Але там можуть бути щури…
— Щури бояться тебе більше, ніж ти їх, повір мені, — містер Вітмен розгорнув хронограф. — Вражає, чи не так, містере Марлі?
— Так, сер. Неабияк вражає, сер, — містер Марлі побожно дивився на апарат.
— Підлабузник! — кинув Ксемеріус. — Руді завжди підлабузники, ти згодна?
— Я думала, він якийсь більший, — сказала я. — І не підозрювала, що машина часу так схожа на камінний годинник.
Ксемеріус свиснув крізь зуби.
— Непогані камінці… якщо вони справжні, я б теж зберігав цю штуку в сейфі.
І справді, хронограф був прикрашений величезними самоцвітами, що виблискували, наче королівські клейноди, між розмальованими і розписаними поверхнями дивного апарата.
— Ґвендолін вибрала 1948 рік, — сказав містер Вітмен, відкриваючи отвори й урухомлюючи крихітні коліщата. — Що в цей час відбувалося в Лондоні, містере Марлі?
— Літні Олімпійські ігри, сер, — відповів містер Марлі.
— Товчило, — сказав Ксемеріус. — Руді завжди товчила.
— Дуже добре, — містер Вітмен випростався. — Ґвендолін вирушає 12 серпня, опівдні, і проведе там рівно сто двадцять хвилин. Ти готова, Ґвен?
Я глитнула.
— Я б хотіла дізнатися… Ви точно знаєте, що я там нікого не зустріну?
— Хіба що щурів і павуків.
— Містер Джордж давав мені свій перстень, щоб хто не подумав, що…
— Минулого разу ти стрибнула в архів, до якого в колишні часи вчащали. Ця ж кімната стоїть порожня. Якщо ти сидітимеш тихо та смиренно і не виходитимеш з кімнати (а вона в будь-якому випадку буде замкнена), то абсолютно точно нікого не зустрінеш. У повоєнні роки в цій кімнаті практично не бували, бо в Лондоні доводилося відбудовувати повно всього нагорі, — зітхнув містер Вітмен. — Захопливі часи.
— А що, коли хтось раптом зайде в цю кімнату саме в цей час і побачить там мене? Я мушу знати бодай пароль на той день.
Містер Вітмен трохи роздратовано підвів брову.
— Ніхто не зайде, Ґвендолін. Ще раз кажу: ти опинишся в замкненій кімнаті, просидиш там сто двадцять хвилин і повернешся назад, при цьому ніхто в 1948 році нічого не помітить. Якби хтось помітив, про це згадувалося б у Хроніках. Крім того, у нас зараз просто немає часу, щоб шукати, який був пароль цього дня.
— Головне — це участь, — несміливо сказав містер Марлі.
— Що?
— Пароль під час Олімпіади був «Головне — це участь», — містер Марлі зніяковіло втупився в підлогу. — Я запам’ятав, адже паролі зазвичай бувають на латині.
Ксемеріус закотив очі вгору, і містер Вітмен, здавалося, зараз збирався зробити те саме.
— Так? Ну, бачиш, Ґвендолін? Навряд чи він тобі знадобиться, але якщо тобі так буде спокійніше… Підійди, будь ласка.
Я підійшла до хронографа і простягнула містеру Вітмену руку. Ксемеріус опустився поруч зі мною на підлогу.
— І що тепер? — запитав він нетерпляче.
Тепер була малоприємна частина. Містер Вітмен відкрив отвір у хронографі й засунув у дірку мій вказівний палець.
— Я думаю, що мені варто міцно за тебе триматися, — сказав Ксемеріус і вхопився за мою шию ззаду, наче мавпочка. Взагалі-то я не мала нічого відчути, але насправді в мене було відчуття, ніби хтось обгорнув мене вологим шарфом.
Очі містера Марлі були широко розкриті: так він напружував зір.
— Дякую за пароль, — сказала я йому і скривилася, відчувши, як гостра голка глибоко вп’ялася мені в палець.
Приміщення наповнило червоне світло. Я стиснула ліхтарик, барви й люди закрутилися у вихорі, тіло відчуло поштовх.
РОЗДІЛ 3
З інквізиційних протоколів домініканського патера Жан-Петро Барібі, Бібліотека університету в Падуї. (Розшифрував, переклав і опрацював доктор М. Джордано.) 23 червня 1542 року, Флоренція
Глава Конгрегації розповів мені один випадок, який вимагає надзвичайної делікатності й секретності, неймовірний у своїй чудноті. Елізабетта, найменша дочка М.[13], яка ось уже десять років живе за стінами монастиря, відгороджена від усього світу, нібито зайшла в тяж од диявола і носить у собі сукуба[14]. Завітавши до неї, я й справді переконався, що дівчина вагітна, а розум її трохи замутився. Абатиса монастиря, що тішиться цілковитою моєю довірою, жінка, здається, здорової думки, не виключає природного пояснення феномена; запідозрив же дочку у відьомстві батько. Він запевняє, що навіч бачив, як диявол в образі юнака обіймав дівчину в саду, після чого здимився і залишив після себе слабкий запах сірки[15]. Черниці підтверджують, що не раз бачили диявола в товаристві Елізабетти і що він робив їй безліч подарунків у вигляді
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Сапфірова книга, Керстін Гір», після закриття браузера.