BooksUkraine.com » Класика » Хіба ревуть воли, як ясла повні, Мирний 📚 - Українською

Читати книгу - "Хіба ревуть воли, як ясла повні, Мирний"

142
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "Хіба ревуть воли, як ясла повні" автора Мирний. Жанр книги: Класика. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 14 15 16 ... 111
Перейти на сторінку:
вона тут, бiдолашна, повертається, що з нею виробляють лю­ди... Ой, боже наш, боже! Ти - всесвiт­нiй царю: ти все ба­чиш, все знаєш... ти один наглядаєш над землею i маєш волю над нею... Чому ж ти не скараєш злого - хай не карає доброго?! Чому ти не вдариш на злочинця своїм гнiвом праведним?.. Нi... ти мовчиш... мовчиш, як глу­па нiч... До тебе не доходить плач наш... нашi сльози... їх за­сту­пили од тебе вороги нашi... Ти не скараєш їх... нi?!

Знемiгся Чiпка. Як колода, повалився на лаву, та тi­льки стогнав. Силу його пiд'їхала важка, несподiвана туга; дум­ки помутилися, куйовдились у головi без поряд­ку, як завiрюха зимою... Не пам'ятав вiн, що думав; не почував, як тяжко стогнав...


- Чого ти стогнеш, сину? - питає журливо Мотря. Мов­чить Чiпка.


- Чи ти нездужаєш?


Мовчить.


- Ти спиш, сину?


Мовчить.


Дощ давно вже перестав; хмари розiйшлися; виплив яс­ний мiсяць, заглядав у вiкна, а на долiвцi й по стiнах роз­мальовував чуднi якiсь виводи-узори. Мотря тихе­нько пi­двелась, пiдiйшла крадькома до лави, де спав Чiп­ка, за­глядає в його блiде лице. Очi йому вiд знемоги закрилися, зуби зцiпленi, вид - страшний, грiзний. У ма­терi аж серце боляче повернулося од того виду страшног­о...


- Хай тебе криє мати божа вiд усього лихого, - шепче вона. - Спи, сину, може, переспиш.


Та, прокинувши на полу ряднину, лягла й сама хоч задрiмати.


Тепер Чiпку не напала пропасниця, тiльки помарнiв на виду трохи. Зате сум обняв його голову. Такий сум та жу­рба, що аж дивно: як-таки такий молодий парубок, та та­кий сумний!


Сяк-так добув Чiпка пiдпасачем до осенi. Восени поча­ли з дiда правити грошi. Дiд не давав, бо десяти карбованцiв не було, а п'яти не прийняли. Потягли дiда, як до рiзницi вола, до пана Польського у двiр... На Чiпку наля­гла ще гiрша журба, ще мiцнiше сповивав його сму­ток. То, було, хоч з дiдом одведе душу, розважиться, а те­пер - дiда нема... i в двiр не пускають!





VI


ДОЗНАВСЯ 




Лягла зима. Вийшов Чiпка за царину, ходить коло землянки, голову повiсивши. Дiдова оселя снiгом прикрит­а; мороз малi вiконця позамуровував; дверi замело, забило. Розгрiб Чiпка ногами снiг, одкинув тро­хи, одхи­лив дверi, увiйшов у землянку. Пусто та холодно! - "Нема дiда, - думає Чiпка, - i землянка, така ще недавно привiт­на, тепла, стала холодною та неодрадною... От що робить сильний з немi­чним! Пани - з крiпаками... Вони й з моїм батьком таке ви­робляли... одiбрали його вiд мене... я йо­го не знаю, не ба­чив... покрили мою голову со­ро­мом, докорами... Проклятi!"


Вертає Чiпка в село. Йде вулицею мимо шинку; роздив­ляється, прислухається. Там люди сновигають; там чоловi­ки бiдкаються своїм убожеством та лютими морозами; там молодицi сваряться через тин... Коло ши­нку крiпакiв цiла юрба, позбивались у купу. Крик, гук, спiрка, змагання...


Однi викрикують:


- Що вони нас дурять?.. що вони над нами знущаю­ться? Ще якiсь два роки видумали?.. ще трохи?!


- А видно, що трохи, - одказують другi. - Так вони, бач, на­мовились, щоб не зразу свої панськi руки покаляти...


- Кат їх бери, з їх руками! - озиваються третi: - вони зви­кли чужими жар загрiбати...


- Егеж... А тепер прийшлося своїми, так вони: хоч ще два роки!


- Так-то, видно, їм нашi руки подобались, - зарiшає си­воголовий дiд.


- Ну, стривай! - кричить знову хтось з гарячiших: - тi­ль­ки дiйде до царя чутка, що вони й його й нас дурять, - зна­тимуть вони! Вiн їх зараз у крiпаки поверне, а нас па­нами поробить...


- Це тодi буде, як на долонi волосся виросте, - охоло­джує неймовiрний.


- Чого волосся виросте? - кричить гарячий. - Скаже цар: будьте панами... ну, i будемо!


- Оттодi-то буде!! - глузує неймовiрний.


- Авжеж... не те, що тепер!


- Я б свого зараз, як бовкуна запрiг у санчата - та по дро­ва... а то тепер у хатi така холоднеча, що аж вовки ви­ють, - каже хтось з гурту.


- Ну, вже й морози! Ще таких сю зиму й не було... – за­го­монiв гурт.


- То чи не пiдемо грiться до Гальки?


- Ходiм, ходiм! - одказало разом кiлька голосiв.


Юрба посунула в шинок. Чiпка пiшов додому, повiси­вши голову, про все, що чув, роздумуючи... Прокльони кле­котали в його серцi, пекли його, мучили.



На весну радиться Чiпка з матiр'ю:


- Що, мамо, робити? дiд у неволi... чи не взятись менi з ким овець пасти?


- Знаєш, сину, яка моя рада? - каже мати. - Ось покинь ти свої вiвцi, не вiк же їх тобi пасти... Приймайся краще ко­ло землi. Не все ж чужим та чужим її робити. Може, як-не­будь розгорюємось на скотинку: свiй хлiб буде. Сам хазяїн­ом станеш... А на осiнь, як бог приведе дiждати, треба й об чому iншому подумати. Я вже стара, нiкчемна стала... хто в хатi порядок дасть? Слава тобi господи, й ти вже немалий... Другi твоїх лiт дiтей мають...


Та не слуха Чiпка материної ради. Степ, привiлля, - от що йому сниться! "Я зрiс, викохався коло овець... коло них i посивiю", - дума вiн.


На другий день пiшов радитись з громадою.


Не прийняла його послуги громада. - "Молодий ще, ненадежний... Нам треба вiвчаря старого, щоб овець не по­роз­гублював". - Так одказали Чiпцi хазяйськi голови й наставили вiвчарем якогось дiда з другого села.


Тяжко образила Чiпку громадська неправда. "Чи я не служив? чи я не годив? чи за мене яка пропажа сталася?.. I де правда? де вона? I громада, бачу, живе кривдою... Скрiзь однаково..."


Вернувся вiн додому, трохи не плачучи. Волею-нево­лею треба було за плуг братись.


Закипiла в Чiпки у руках робота. Найняв плуг, волiв, зорав поле, засiяв, заборонив; зiйшло - як щiтка! У косови­цю став за косаря - викосив дванадцять копиць сi­на. Є чим овечок узиму годувати. Настала жнива - мiся­чної ночi жне. Розгорювався десь на десять рублiв; купив у заїжджого ци­гана стару кобилу; звозив хлiб, поставив у току: отакi ски­рти понавертав!


Дивуються люди, що Чiпка до хазяйства такий удат­ний! А Чiпка, дивись, у же й хлiб вимолотив, сама солома стоїть - завалив увесь город ожередами. Скоту нема. Про­дав Чiпка бiльшу половину соломи, кiлька мiшкiв хлi­ба, та восени купив корову на ярмарку.


Радiє Мотря. Коло тiєї корови, як коло дитини, ходить. Ось i телятко знайшлося. I молоко своє, i сир,

1 ... 14 15 16 ... 111
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Хіба ревуть воли, як ясла повні, Мирний», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Хіба ревуть воли, як ясла повні, Мирний"