BooksUkraine.com » Сучасна проза » Трудівники моря 📚 - Українською

Читати книгу - "Трудівники моря"

131
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "Трудівники моря" автора Віктор Гюго. Жанр книги: Сучасна проза. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 153 154 155 ... 162
Перейти на сторінку:
початку 30-х років XIX ст., коли відбувається дія роману, вберіг деякі елементи давнього патріархального укладу. Але й тут соціальні групи досить різко поділені за майновим станом. Шістдесят найбагатших сімей становлять еліту острова Гернсей. Далі йдуть торгівці, землевласники, дрібні підприємці. Вони в усьому протистоять основній масі мешканців острова — убогим орачам, рибалкам, каменярам і теслям.

Закріпити та увіковічити цей соціальний поділ покликана церква. Розчленовані між багатьма сектами, що процвітають на острові, трудящі не можуть об'єднатися для боротьби за спільні соціальні інтереси. Керівництво офіціальної англіканської церкви відверто освячує хижацьку мораль буржуазного світу та його інституції. Так, настоятель парафії порту Сен-П'єр доктор Жакмен Ерод пропонує месу Летьєрі, який зубожів у зв'язку з загибеллю Дюранди, різні способи збагатитись. Один із них — вкласти гроші, які ще в нього залишились, у вигідне підприємство — постачання зброї російському цареві для придушення повстання в Польщі. Але Летьєрі не хоче мати нічого спільного з царем, дарма що на цій афері можна примножити капітал на 300 відсотків.

Тоді Жакмен Ерод пропонує розмістити гроші в республіканських Сполучених Штатах Америки. Щоб подесятерити свої збереження, досить накупити акцій техаського акційного товариства, котре займається розробкою плантацій, на яких працюють понад двадцять тисяч негрів. Однак Летьєрі не хоче мати справи й з рабством. Так само не до душі йому платна посада віконта Джерсею, яка зобов'язувала б його бути присутнім при виконанні вироків. «Я не люблю шибениць», — відповів Летьєрі.

А от служитель культу Жакмен Ерод освячує смертну кару як божеське установлення, посилаючись на Писання.

«В короткому, але надзвичайно виразному словесному поєдинку між Летьєрі й Жакменом Еродом, — пише дослідниця творчості В. Гюго О. Євніна, — письменник ніби збирає в один клубок найненависніші для нього політичні інститути і принципи сучасного буржуазного ладу: монархічний деспотизм, який уособлює російський цар, рабство, що процвітає в Америці, правосуддя, виразним символом якого в шибениця, і, нарешті, торгашеський дух сучасної релігії, який чудово пристосувався до всіх видів капіталістичного збагачення і освятив їх своїм авторитетом».

Французький критик Луї Тарсо ставить роман В. Гюго «Трудівники моря» на один рівень з «Собором Паризької богоматері» і надає йому перевагу над «Знедоленими» та «Дев'яносто третім роком». На його думку, недолік «Знедолених» полягає в деякій розтягнутості, щодо «Дев'яносто третього року», то не всім читачам до смаку його пишномовність. У літературі минулого, та й попередніх століть було чимало спроб створити героїко-романтичний епос про боротьбу людини з грізними стихійними силами природи, одначе тільки одна з них — «Трудівники моря» стала нев'янучим шедевром не тільки французької, а й світової літератури.

Юнаки й дівчата, що вступають у життя й ставлять перед собою питання, яким шляхом їм іти, читаючи «Трудівників моря», зазнають того напливу думок і почуттів, які свого часу потрясав юного О. М. Толстого і знайшли вираження в словах: «…У моє життя ввірвалась маленька людина зі скуйовдженим волоссям і голосом, що відлунював у всесвіті… Помахами пензля, майже подібного до мітли, вона малювала портрети гігантів. Гнівними помахами мітли вона розігнала міщанські будні й заманила мене в невідомий світ Великої Людини… Гюго, як титан, що викрав з неба блискавки, ввірвався з неймовірною силою афоризмів у нудне белькотіння мого буденного життя. І це було гарно й грандіозно… Це було гарно й грандіозно — будити людство».


СТЕПАН ПІНЧУК.

Примітки
1

Ананке — доля, фатум (грец.).

(обратно) 2

Сен-Валері-Сюр-Сомм — болотиста місцевість біля річки Сомм.

(обратно) 3

Інгувіль — стародавнє поселення поблизу Гавра.

(обратно) 4

Фіністер — частина Бретонського півострова.

(обратно) 5

Сен-П'єр — головне місто на острові Гернсей.

(обратно) 6

Менгіри — вертикально поставлені камені, які утворюють іноді паралельні ряди.

(обратно) 7

Пельвани — окремі вертикально поставлені камені висотою до 20 м.

(обратно) 8

Кромлехи — споруди неолітичної епохи і бронзового віку у вигляді величезного (до 100 м у діаметрі) круга з великих каменів, усередині якого іноді знаходиться менгір; призначалися для кельтських культових обрядів.

(обратно) 9

Дольмени — столовидні споруди з плоского каменя.

(обратно) 10

Калібан — персонаж трагікомедії Шекспіра «Буря», грубий та злий дикун.

(обратно) 11

Бог (англ.).

(обратно) 12

Добрий (англ.).

(обратно) 13

Саардамі — місто в Голландії.

(обратно) 14

Шосе д'Антен — багатий буржуазний район Парижа.

(обратно) 15

Заача — оазис у Алжирі.

(обратно) 16

Полле — район Д'єпа, заселений рибалками.

(обратно) 17
1 ... 153 154 155 ... 162
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Трудівники моря», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Трудівники моря"