Читати книгу - "Вітри сподівань"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Уже другу добу сотня Мигури йшла слідом за пожадливим чамбулом, який на шляху до своїх стійбищ обтягувався ясиром, чередами худоби. Тяжко навантажені збіжжям верблюди здалеку були схожі на тригорбих велетів на тонких ногах, і за чамбулами було легко стежити, перебуваючи на великій відстані. Врешті-решт великий чамбул розділився на два, і сотенний, зібравши десятників, відправив одних за тим, що вирушив південніше, а з цим, що зібрався переправлятися через річку Бужок, вирішили покінчити миттєвим нападом.
Повеселішали козаки, готуючись до сутички, вкотре вже підгострюючи шаблі, пересипали порох, щоби не брався грудочками, готували ладівниці, жбурляли ножі, вивіряючи око. То тут, то там заходилися вправлятись на шаблях, дошкуляючи один одному випадами, виборюючи перемогу до сьомого поту. Мигура задоволено поглядав на своїх козаків і, зустрівшись поглядом з Годиною, мовив:
— Що, Павле, пробуджуються наші хлопці? А зараз ти зміниш десятку Охотного. Добери собі ще хлопців та очей не зводь з бусурманів. Почнуть переправлятися, тоді і вдаримо!
Почувши про виїзд, призначений назирати за буджацьким чамбулом, десятинці миттєво зібрались і незабаром уже сиділи на конях.
— Гнате, будете попереду з Лабуром та Батюком нашими очима та вухами! — додав Мигура.
Взявши вчвал, відірвалися від сотні і помчали в умовне місце зустрічі з попередніми спостерігачами. Десятник Охотний уже чекав на свою зміну і, побачивши козаків, подався назустріч.
— Здорові були, хлопці! А ми вже за варивом заскучали. Готуються бусурмани переходити на той бік, та течія швидка… На той бік перейшло до десятка, мотуззя перекидають! — веселим голосом доповів Давид.
Павло обійнявся зі своїм попередником, кинувши йому ще раз:
— Давиде, сотник швидко має прислати ще десятку, бо я своїх з половину на той бік переправляю!
Невдовзі знайшли прихисток для коней, і Павло почав налаштовувати Ігнатія Замкового таємно переправлятися через річку Бужок на її правий берег. У скорому часі Гнат, взявши з собою декількох молодиків та досвідченішого Негрія, заспішили до річки.
Поріділа десятка пробиралася в бік переправи татар з ясиром та награбованим добром. Ще здалеку почули незвичні для козацького слуху крики верблюдів, іржання коней та людський ґвалт. Павло, залишивши своїх у кущах верболозу, проліз ближче до річки і ледве не опинився біля прив’язі коней. З півсотні коней стояли, стрижучи вухами та розмахували хвостами, відганяючи дошкульних ґедзів. Павло почув млосно-кислуватий запах від татарських коней і, зірвавши декілька листків васильків, натер ними верхню губу та розім’яв на долонях. «От дідьки, попід сідлами в’ялять м’ясиво… Вже, либонь, і зачервивіло…» — подумав про себе Павло, ледве стримуючи нудоту. Та вже швидко викинув з голови все, побачивши, що верблюди вже стояли ланцюгом перед водою, а їхні погоничі тягли вожака у воду.
Повернувшись до своїх, відправив двох вістових сповістити про початок переходу чамбулу через річку. Вище за течією до води підганяли бранців, і звідти чулися розпачливі крики жінок та вереск дітей. Серце в грудях Павла закалатало від жалю до бранців та невимовної ненависті до поневолювачів. Десятинці сиділи позаду один за одним ланцюгом і чекали від Павла наказу, готуючись ринутись, не шкодуючи за коротку мить перемоги віддати своє життя.
Неподалік нього безпечно вийшов з кущів кривоногий татарський вартовий і, попорпавшись побіля одного з коней, вже мав намір повертатися назад. Від близькості ворога в Павла ледве не замакітрилось у голові, та, переборовши в собі бажання кинутись на вартового, він опанував себе й відповз назад. Позад нього Сподинець також угледів вартового і мовчки простягнув Павлові шматок обротьки,[140] показавши порухом руки до шиї. Павло взяв обротьку й поліз у бік засідки татарського вартового. Швидше відчув, аніж побачив місце, де сидів вартовий, склавши ноги калачиком, та безтурботно їв, відрізаючи смужки м’яса від прив’яленого видовженого кавалка. Біля вартового не було більше нікого, і Павло, прудко схопившись на ноги, вмить обвив його шию обротькою. Той нещасний сіпнувся і від раптовості нападу потягнув руки до рота, певно подумки припустивши, що вдавився шматком м’яса. Та вже через мить його руки опустилися, й він, підкоряючись злій силі Павла, розпластався на землі, вирячивши очі до неба.
До Години підліз Сподинець, і вони вдвох підняли задушеного буджацького вояка та притулили труп до стовбура деревини, склавши біля нього зброю, мовляв, заснув, бідолашний. Навколо них за мить уже зібралися всі, хто лишився з Павлом, тихо радилися, що б затіяти такого татарам, аби дошкульнішим був напад їхньої десятки.
— Одягніть мене… татарчуком. Яка користь з того, що він тут сидить?.. Краще я піду поміж конов’язі, попруги поріжу до біса. А там — скільки встигну… легко в руки не дамся… — наполягаючи мовив Стець Коляда, і Павло, кивнувши головою, дав згоду.
Коляда натягував на себе одяг буджацького вояка і відразу, вийшовши із заростей, попрямував до ворожих коней. Стеця, який дістався до конов’язі, не стало видно, і Павло, давши наказ десятинцям розтягнутися ланцюгом, поліз у бік переправи бранців на голосіння полонених та верескливі голоси буджаків.
Павло визирнув з верболозу, поглядаючи, як уміло переправляють буджаки свій ясир. Бранці трималися за напнуту мотузку, а через плечі по декілька душ були пов’язані жердинами, а на спинах нечисленних чоловіків сиділи діти. «Добре дбають про ясир, он як забезпечили… Набрід, щоб їм у пеклі пектися!» — вилаявся про себе Павло, не знаючи, як їм далі діяти. Люди спотикалися через каміння, яке лежало
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Вітри сподівань», після закриття браузера.