Читати книгу - "Вулиця Червоних Троянд"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
В окупованому Рівному знову зійшлися шляхи давніх товаришів по боротьбі, депутатів Народних зборів у Львові, Терентія Новака, Ольги Солимчук, Федора Кравчука, колишнього політв'язня люблінської фортеці Івана Луця, його мужньої подруги Настки Кудеші, Прокопа Кульбенка, Олександра Гуца. До них приєдналися командири й політпрацівники Червоної Армії — Микола Поцілуєв, Віталій Поплавський, Федір Шкурко, Володимир Соловйов. Ця група складала ядро підпільної організації, законспірований центр, що спрямовував і координував дії бійців невидимого фронту.
На вулиці Першого травня стояла збита з дощок невелика хижа, в якій раніше продавали печений хліб. З приходом фашистів хліб зник, хижа запустіла. Ось у цій «дачі», як називали підпільники халабуду, Новак і знайшов притулок на перший час. Звідси йшли в райони зв'язкові, сюди доставлялась інформація і добуті відомості про ворога, тут при тьмяному світлі каганця обговорювалися операції, які здійснювалися потім підпільниками.
… Якось уночі ровенчани почули грім вибуху, стрілянину, що долинала з боку військового містечка, де колись стояли польські жовніри, а під час фашистської окупації там розташувався один із тилових штабів гітлерівців, замаскований під вивіску «Рістунгінспекціон-Україне». Як потім стало відомо, підпільники простежили, що в двоповерховому будинку, який стояв скраю військового містечка, де кілька років тому закривавлений Новак в вікна промовляв до солдатів у конфедератках, щовечора збиралися німецькі офіцери і допізна засиджувалися над величезною картою.
Новак і керівник розвідки підпільної організації Федір Шкурко вивчили підходи до будинку, спланували, з якого боку завдати несподіваного удару. Наступної ночі Микола Поцілуєв пострілом з пістолета прикінчив вартового. Олександр Яремчук, який працював у місті шофером, жбурнув у вікно другого поверху протитанкову гранату…
Ще не стихли у місті розмови про цей випадок, як нова подія стривожила окупантів. У поїзді, що йшов маршрутом із Рівного в Польщу, стався вибух і спалахнула пожежа в поштовому вагоні. Вагон був напханий посилками, які відправляли у фатерланд фашистські вояки. Служба СД з'ясувала: у двох чи трьох посилках містилася вибухівка. Результати розслідування нагнали страху на чиновників міського поштамту. Там щодня накопичувалося безліч ящиків із награбованим добром, і в кожному з них гітлерівцям уже ввижалася «пекельна машинка». Відправку посилок гестапо припинило, кожен ящик розкривали, шукали міну уповільненої дії. По відомству зв'язку було віддано суворий наказ не приймати посилок ні від кого, перш ніж буде перевірено вкладання. Потік награбованого у Німеччину різко загальмувався. «Гостинці» із годинниковим механізмом, здані підпільниками на пошту в посилках на вигадані адреси в Німеччині, зробили свою справу.
В той час, коли Ятель був для всіх у місті, окрім найближчих друзів, «паном директором фабрики», довелося йому якось побувати на параді у крайового комісара Беєра. Звичайно, і сам оберштурмбанфюрер СА доктор Вернер Беєр, і його заступник Бот далекі були від думки, що на таємній нараді присутня людина, за арешт якої шеф ровенського гестапо обіцяв своїм підлеглим залізні хрести й позачергові звання. А тому крайовий комісар, заклопотаний проблемою поновлення роботи міських промислових підприємств, викладав свої міркування цілком відверто. Так Ятелю наперед стало відомо, що Веєр домовився з есесівцями, аби використати військовополонених радянських бійців і командирів як безкоштовну робочу силу на місцевих заводах і фабриках. Йшлося про людей з певним фахом. Як тільки у ровенський табір для військовополонених завітали вербовщики, «спеціалістів» виявилося чимало: підпільна група табору, попереджена заздалегідь, робила все необхідно, щоб якомога більше полонених вирвати з-за колючого дроту. І пізніше, коли сотні врятованих опинилися на підприємствах, коли підпільники почали виводити їх групами у партизанський ліс, так ніхто з них і не взнав, кому само мусить завдячувати своїм життям.
На тій же параді почув Терентій Новак ще дещо. Стояв у місті завод, котрий раніше не привертав до себе уваги підпільників, — в цехах там різали якісь цурки. Беєр оголосив, що бере цей завод під особистий нагляд, бо підприємство дає продукцію для армії. Виявилося, що дерев'яні цурки мали для транспортної служби гітлерівців вагу золота. Брак бензину змусив фашистів перевести значну частину військового автопарку на газогенераторні двигуни. Завод у Рівному став базою пального. Нікчемних, здавалося б, цурок військове інтендантство вимагало в необмеженій кількості.
Фабрика спалахнула вночі, як сірник. Велетенське багаття освітило довколишні вулиці, здійнялося до хмар. Через дві-три години на тому місці, де ще увечері височіли фабричні будівлі і стоси деревини, підготовленої для переробки, залишилася купа чорного попелу. Михайло Анохін, якому було доручено здійснити цю операцію, з групою підпільників залишив місто і перебрався на «зелений маяк». Так підпільники називали садибу, що загубилася в гущавині передлісся біля села Городок. Господар її, Йосип Чиберак, у минулому — червоногвардієць, учасник громадянської війни, в дні господарювання пілсудчиків на Західній Україні вступив у Комуністичну партію Польщі і весь час залишався активним її бійцем. В його домі ровенські підпільники зустрічалися з партизанами полковника Дмитра Медведєва, коли він привів свій загін в Цуманські ліси.
З появою під Рівним партизанів-медведєвців організація Терентія Новака запрацювала ще енергійніше. Командування загону і підпільний центр вели боротьбу проти гітлерівців у тісній взаємодії. З міста до лісу надходила цінна інформація, яку партизанські рації негайно пересилали в Москву. Друзі Новака виводили з Рівного десятки військовополонених, вони поповнювали бойові підрозділи медведєвців. Полковник Медведєв і комісар Стехов у свою чергу в боргу не залишалися: зв'язкові приносили з лісу у місто радянські газети, вибухівку, міни уповільненої дії, боєприпаси. Силами партизанів і підпільників йшла посилена підготовка до операції по знищенню фашистського ката Еріха Коха. На цього коричневого виродка полював невловимий Микола Кузнецов. Розставляли свої сіті на гауляйтера і ровенські підпільники. Залізниця, що розтинала місто навпіл і якою міг скористатися Кох у своєму бронепоїзді, за наказом Новака була замінована. До німецького військового аеродрому під селом Тинне, де завжди стояв напоготові особистий літак гауляйтера, пролягало шосе. Там також заклали вибухівку. Підпільники Поцілуєв, Шкурко і Соловйов з гранатами в кишенях чатували машину Коха на вулиці.
Та Еріх Кох обрав зовсім несподіваний транспорт: він утік з Рівного уночі на автожирі, що випурхнув з міського стадіону. Налякані наступом Радянської Армії, залишали місто й інші високопоставлені фашистські чиновники. У Рівному з'являлося все більше армійських частин, підрозділів СС, тут і там розташовувалися штаби. З наближенням лінії фронту робота підпілля ускладнилась. Почалися масові арешти, розстріли. Фашисти схопили й стратили Івана Луця, Федора Шкурка, Марію Жарську,
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Вулиця Червоних Троянд», після закриття браузера.