Читати книгу - "Сироти долі, Olexander Sakal"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Тим часом Родіон ридав на підлозі. Ридав тяжко, майже без сліз, як плачуть всі зрілі люди.
– Ти вбив Івана! О, цієї ночі, мій Іванчик! За що ж це, Господи? Чому не вб’єш мене, а вбиваєш те загублене ягня?
Коли Андрій Прокопович оговтався, він наблизився до старого, та нахилившись якомога ближче, мовив:
– Петро Сергійович зараз плаче, як і ти. Він віддав всю свою біль Господу, щоб Той подбав про його мертву доньку. А от Іван твій живий і здоровий, як ніколи.
Не можна було сказати, що Родіону Михайловичу набагато полегшало від тих слів. «Як же це? – думав він. – Вбито Ольгу? Ту красуню, що я її на весіллі бачив, він згубив?».
– Ти вбив її? – спитав Родіон. Його голос все ще полишався здавленим і хрипучим після відчайдушних ридань. – Навіщо ти це зробив, душогубе?
– Піднімись же, і я тобі все розкажу.
Родіон Михайлович повільно підвівся, та тремтячими кроками наблизився до свого стільця та хутчіше сів, неначе ще б секунду, і ноги його не витримали й підкосились. Андрій же всю наступну розмову провів у стоячому положенні. За цей час він те й діло поправляв краватку чи лацкани.
– Думаю, ти знаєш, Родіоне, що кохання народжує життя, та що це є від Бога?
– То й що? – в понурому, втомленому тоні питав іконописець.
– А те, що в мене все навпаки. Там, де всі бачать життя, я роблю смерть. В тому числі в коханні.
– Не розумію, до чого тут смерть дочки Петра Сергійовича.
Мить пождавши, Андрій Прокопович дійшов до своєї основної думки:
– Коли ви, прості грішні люди, зачинаєте чиєсь життя, то потім радієте. О, у вас народився новий раб Божий! Таж ви королі тепер! А з мене король поганенький – наслідника я не можу мати. Як ото Ревекка не могла народжувати, так і я не можу зачати дитину. А все, що я до цього докладаю – перетворюється у смерть. Сі́м’я моє в жінці – отрута.
– Тож ти…
– Так, Родіоне, я переспав з Ольгою, але був точно не в собі від пристрасті.
Все стало прояснятись в голові Родіона Михайловича. Знову виникла перед ним та картина, коли всі радісно вигукували «гірко», а Ольга неначе цуралась цілувати нареченого. Точно! Адже він ще до самої п’ятниці знав, що все це влаштував Андрій Прокопович, не інакше. Тож все було дурнуватим фальшем, цирком, грою! Але ж до чого дійшов Андрій – попрохав прийти братію на весілля! Пізніше, після того, як Родіон прокинувся після весілля, йому пояснили, що молодик наговорив намісникові про похорони його дружини. Боже, яке це нахабство і безчестя! І при тому вмисне згадати померлу Марію, щоб скористатись цим…
Андрій оглянув його робочий стіл. В один момент він побачив книжку. Апокаліпсис.
– Як вона тобі? – спитав молодик.
– Чудово, – відповів Родіон Михайлович. Думками він витав зовсім далеко від навколишнього світу.
Андрій Прокопович ступив до ікон. Дістав першу – Ізраїля, або Якова. Він був зображений із закрученим каштановим волоссям і довгою бородою. На одному плечі він носив червону накидку.
– В Апокаліпсисі ти бачиш мене як звіра, правда? Химерного, фантастичного. Насправді я не жив тоді, коли Іоанн Богослов писав свою книгу. Мені двадцять п’ять років, хоча всі бачать мене молодшим. Своєрідний Доріан Ґрей – ти читав цю книжку, Родіоне? А проте, це неважливо.
Я невипадково дав тобі саме цих святих. Зараз канонізують багатьох людей – царів, старців, мучеників, навіть солдатів. Але якщо ти побачиш мене, мою істинну сутність, то відразу зрозумієш, яким мене бачив Іоанн Богослов.
Він не встиг проговорити далі – їх перебив несподіваний візит Лонгіна. Його погляд шаленів від радості.
– Родион, мой брат! Вы слыхали, что Онуфрий нынче выздоровел!
Родіон коротко переглянувся з Андрієм.
– Ну і слава Ісусу Христу!
– Да, только что… – Лонгін помітив Андрія Прокоповича з іконою в руках, – Здравствуйте. Так вот, это только что новость пришла. Где-то минуту назад. Ну что же, не буду вас более отвлекать.
Двері зачинились.
Родіон Михайлович полегшено видихнув та повернувся до Андрія Прокоповича.
– Краще б ти вже ішов звідси, – мовив іконописець.
Андрій ще на мить задумався, та й дійсно став виносити з майстерні, одна за одною, ікони.
Виставивши останню, він став перед нею та, заплющивши очі, обережно провів по ній рукою. По його тілу тоді пройшлись мурашки. Андрій наче знаходився в екстазі, не інакше.
Із храму продзвеніли дзвони. Час Літургії.
– Ми ще побачимось, Родіоне, ще побачимось, – сказав Андрій.
За хвилину від нього не залишилось й сліду. Свої ікони він погрузив у білий «Мерседес». Родіон ніяк не міг догадатись, звідки в нього цей автомобіль – та й часу на те не мав.
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Сироти долі, Olexander Sakal», після закриття браузера.