BooksUkraine.com » Наука, Освіта » ЕФЕКТ ЛЮЦИФЕРА. Чому хороші люди чинять зло 📚 - Українською

Читати книгу - "ЕФЕКТ ЛЮЦИФЕРА. Чому хороші люди чинять зло"

143
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "ЕФЕКТ ЛЮЦИФЕРА. Чому хороші люди чинять зло" автора Філіп Джордж Зімбардо. Жанр книги: Наука, Освіта. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 177 178 179 ... 207
Перейти на сторінку:
остаточною. Це, швидше, робоча модель, відкрита до змін внаслідок нових пошуків, досліджень та оцінок й доповнень читачів. Очевидно, що всю нашу типологію, визначення, ризики та приклади істотною мірою зумовлено нашою культурою і нашим часом. Вони відображають радше постмодерну точку зору дорослих представників середнього класу європейського та американського походження. Залучення інших точок зору, звісно, могло би їх розширити і збагатити.

ВІЙСЬКОВИЙ ГЕРОЇЗМ - ВІДВАГА, СМІЛИВІСТЬ:

Тип: Військові та інші керовані обов'язком герої, які піддають себе фізичному ризику.

Визначення: Військовослужбовці, а також і представники професій, пов'язаних із нещасними випадками та катастрофами, які на постійних засадах працюють у ситуаціях з високим ризиком. Героїчні дії визначає перевиконання обов'язку.

Ризик / Самопожертва: Серйозні поранення. Смерть.

Приклади: Ахіллес. Номінанти на Медаль Пошани - Х'юТомпсон, адмірал Джеймс Стокдейл.

ГРОМАДЯНСЬКИЙ ГЕРОЇЗМ:

Тип: Громадянські герої - не керовані обов'язком герої, які ризикують фізично.

Визначення: Цивільні, які намагаються врятувати інших від фізичної шкоди або смерті, свідомо піддаючи ризику своє життя.

Ризик / Самопожертва: Серйозні поранення. Смерть.

Приклади: Герої Карнегі.

СОЦІАЛЬНИЙ ГЕРОЇЗМ:

Тип: Релігійні герої.

Визначення: Особа, віддана впродовж всього життя релігійній службі, яка втілює найвищі принципи або відкриває нові релігійні/духовні межі. Часто є вчителем або публічним прикладом у своїй службі.

Ризик / Самопожертва: Самопожертва в аскетизмі.

Приклади: Будда, Магомет, Св. Франциск Ассізький, Матір Тереза.

СОЦІАЛЬНИЙ ГЕРОЇЗМ:

Тип: Політико-релігійні герої.

Визначення: Релігійні лідери, які перейшли до політики, щоб чинити більші зміни, або політики, які мають глибоку духовну систему переконань, яка збагачує політичну практику.

Ризик / Самопожертва: Убивство.

Приклади: Магатма Ганді, Мартін Лютер Кінг-мол., Нельсон Мандела, Архієпископ Десмонд Туту.

Тип: Мученики

Визначення: Релігійні або політичні діячі, які усвідомлено (деколи навмисно) наражали життя на небезпеку задля певної мети.

Ризик / Самопожертва: Певна або ймовірна смерть задля мети або ідеалу.

Приклади: Ісус, Сократ, Жанна Д'Арк, Хосе Марті, Стів Біко.

Тип: Політичні чи військові лідери.

Визначення: Зазвичай ведуть за собою націю або групу людей у складні часи, служать об'єднанню нації, убезпечують спільні погляди, можуть втілювати риси, необхідні для виживання групи.

Ризик / Самопожертва: Убивство, опозиція, вилучення із партії/ організації тощо, наклепи, ув'язнення.

Приклади: Авраам Лінкольн, Роберт І. Лі, Франклін Рузвельт, Вінстон Черчиль, Вацлав Гавел.

Тип: Авантюрники / Дослідники / Першовідкривачі.

Визначення: Особа, яка розвідує невідомі географічні ділянки або використовує нові та невипробувані методи пересування.

Ризик / Самопожертва: Загроза фізичному здоров'ю, серйозні поранення, смерть, втрати можливостей (тривалість подорожі).

Приклади: Одіссей, Александр Македонський, Амелія Ерхарт, Юрій Гагарін.

Тип: Наукові герої (винахідники).

Визначення: Особи, які досліджують незнані царини науки, використовують нові і неперевірені методи дослідження або ж відкривають нові наукові дані, надзвичайно цінні для людства.

Ризик / Самопожертва: Неможливість переконати інших у важливості відкриттів, професійний остракізм, фінансові втрати.

Приклади: Галілео Галілей, Томас Едісон, Марія Склодовська-Кюрі, Альберт Айнштайн.

Тип: Добрі самаритяни.

Визначення: Особи, які виявляють активність, допомагаючи іншим у ситуаціях, які вимагають значного рівня альтруїзму, фізичний ризик.

Ризик / Самопожертва: Санкції від владних структур, арешт, тортури, смерть, втрата можливостей, остракізм.

Приклади: Рятівники часів Голокосту, Гаррієт Табмен, Альберт Швайцер, Річард Кларк, Річард Ріскорла.

Тип: Аутсайдери/люди, які йдуть до успіху всупереч наявним перешкоди.

Визначення: Особи, які долають перешкоди або несприятливі обставини і досягають успіху незалежно від умов і стають прикладами для інших.

Ризик / Самопожертва: Невдача, відмова, зневага, заздрість.

Приклади: Гораціо Елджер, Гелен Келлер, Елеонор Рузвельт, Роза Паркс.

Тип: Герої бюрократії.

Визначення: Наймані працівники великих організацій у суперечливих ситуаціях і боротьбі між установами. Зазвичай передбачає відстоювання своїх принципів, незважаючи на високий рівень тиску.

Ризик / Самопожертва: Ризик краху добре побудованої кар'єри, професійний остракізм, втрата соціального статусу, фінансові збитки, втрата авторитету, загроза здоров'ю.

Приклади: Луї Пастор, Едвард Толман, Баррі Маршал.

Тип: Викривачі.

Визначення: Особи, яким відомо про незаконну чи неетичну діяльність організації і які повідомляють про це, не очікуючи винагороди.

Ризик / Самопожертва: Ризик кар'єрного краху добре збудованої кар'єри, професійний остракізм, втрата суспільного статусу, фінансові збитки, втрата авторитету, фізична розправа.

Приклади: Рон Райденаур, Синтія Купер, Коулін Роулі, Дебора Лейтон, Кристина Маслач, Джо Дарбі, Шерон Уоткінс.

ПРИКЛАДИ ГЕРОЇЗМУ

Докласти трохи плоті до кістяка героїзму — це й гуманізувати саму концепцію, і проілюструвати її численні форми. Тож я наведу приклади десятка осіб, які є особливо цікавими, або з якими я особисто знайомий. Показавши, що обставини створюють героїв, ми можемо використати ситуативні маркери, щоб скомпонувати приклади цих ситуацій. Наприклад, апартеїд, маккартизм, війни у В’єтнамі й Іраку.

Герої Апартеїду

В авангарді зусиль із розширення свобод і відстоювання людської гідності є особливий тип героїв, які готові віддатися пожиттєвій боротьбі проти системного тиску. Не так давно Магатма Ганді і Нельсон Мандела стали на стежку героїзму, які привели їх до розвалу двох систем апартеїду. У 1919 році Ганді почав пасивний опір британській владі в Індії. Його було ув’язнено на два роки. Наступні двадцять років він боровся за визволення Індії, за рівноправне ставлення у класовій системі індуїзму та за релігійну толерантність. Друга світова війна відтермінувала становлення країни, але 1948 року Індія нарешті відсвяткувала свою незалежність від Британської корони. Ганді вбили невдовзі потому, і він став символом ненасильницького опору утискам влади[566].

Південна Африка розробила легалізовану, формалізовану систему апартеїду у 1948 році, і ця система переважала до 1994 року, по суті зробивши рабами місцеве чорне населення. 1962 року Нельсону Манделі було винесено вирок за під’южування до страйків, організацію протестів та іншу діяльність. Він провів наступні двадцять сім років за ґратами у сумнозвісній в’язниці на острові Роббен. За час ув’язнення Мандела та його політичні товариші-в’язні використали в’язничну систему, щоб створити і реальний, і символічний опір, який був поштовхом знищити систему апартеїду для народу Південної Африки і для світу. Манделі вдалося трансформувати самовідтворювані ідентичності кількох поколінь в’язнів, пояснюючи їм, що вони є політичними в’язнями, які чинять гідно задля справедливої мети. Але у цьому процесі він також допоміг змінити ставлення і переконання багатьох охоронців. По суті, він кинув виклик усій в’язничній системі[567].

Герої антимаккартизму

До падіння Берлінської стіни у 1989 році, загроза глобального комунізму 1950-х була тим, чим зараз є страх глобального тероризму, який диктує політичні кроки держав, розпалює війни і санкціонує неймовірно невиправдану марну витрату ресурсів і життів. Важливо пам’ятати про маккартизм, адже він був формою репресивного авторитарного квазіурядового контролю, який постав у зрілій демократії. Ті, хто розрядив підігріту сенатором Джо МакКарті антикомуністичну істерію Комісії з розслідування

1 ... 177 178 179 ... 207
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «ЕФЕКТ ЛЮЦИФЕРА. Чому хороші люди чинять зло», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "ЕФЕКТ ЛЮЦИФЕРА. Чому хороші люди чинять зло"