Читати книгу - "Гармонія, Григорій Михайлович Косинка"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
...Не спам’ятаюся — як закричу, на всю гортань: «Оксано, Оксано!»
Ковалиха прокинулась — засвітили, обтерли великоднім рушником Варвару-великомученицю, а вона аж міниться, так сяє, так сяє, і по щоці з росичкою дві сльозинки — кап, кап — на долівку... — Обновилася...
Хомиха склала хрестом руки і дивилась на отця Василя божевільними од радості очима — губи її ще й досі плямкали, а слина на чорних вусиках виступила холодною ропою, і обличчя її було схоже на печене яблуко. Вона поспішала:
— Ходім до церкви, там люду — яблукові нема де впасти — натовпилося, вас усі ждуть, а старий Коваль криницю чистить...
Отець Василь повернув із стежки на стовпову дорогу, до церкви; але раптом нерішуче спинився, запитав:
— Боюся я, Хомихо, будуть нарікать, дурисвіти, скажуть... Як власть на це дивиться? Як вони?!
Анелька понюхала свиту і побігла знічев’я за перекотиполем — гралася...
Хомиха вирівнялась, очі налилися кров’ю:
— Власть?! Ми нарошне тим кутком несли ікону, де «комизах» живе, а він стоїть коло воріт — снопи з хлопцем привіз — ні слова, як заціпило, тільки й почули: «Хай казяться! Це попівський майок прийшов», — сплюнув і таке додав, що й не вимовиш...
Отець Василь:
— Ну от бачите...
— Нічого, батюшко, ідіть, ми за вас у тюрму, на хрест підемо — служіть молебствіє!..
Вони рушили... Вперед Анелька, за нею отець Василь і, вклякаючи на ліву ногу, Хомиха: дриґне кривою ногою — схоплюється пил, а сука сторожко прислухається і здивовано ловить великодні дзвони поцюканої кулями церковці села Чорного...
Бідна Анелька, хіба вона знає радість старої Хомихи?
Не знає... Підсміхаються смугляві берези і на захід сонця червонішають, — тоді ламають дівчата молоді ялини, кидають на дорогу — злякано розступається бір...
Горить дев’ять ставників, перший ставник горить у руках старого Коваля — за сорок десятин, а другий — віялка і молотилка Хомишиного сина, і посередині — заточується од натовпу бабів, дітвори — зелена, великодня ряса отця Василя.
Він розцвітається серед диму, як будяк, і бігають гадючі, маленькі очі од ярого воску до клаптів полотна, цукру...
— Христос воскресе! На всі чотири кінці світу!
— Смертію смерть поправ, — підхоплює басом Коваль, за ним гуде Хомишин син, Хомиха розстебнула свиту — жарко, парить, але всі стоять, мов кам’яні, побожно співають «Христос воскрес...».
Ставники горять коло криниці, у рушники прибрана, на цямринах стоїть Варвара, — гойдається серед натовпу зелена ряса, схожа здалеку на синій будяк, і соромом горять тоді берези: немає де сховатись, присісти — стоять розперезані, а сонце січе над ними і кадильний дим, і червоний оксамит...
1923
Політика
— Три годи не пив з багачами за одним столом, три годи з родом не гуляв, як на ножах був, а сьогодні, виходить, поїду колядувати?.. Не годиться наче так, та поїду на злість, побачу, яку то політику мені шуряки мудрі з тестем заспівають?..
Швачка стояв коло столу, як той дружко на весіллі: шапка заломлена набакир, на вусах краплини води, а широка долоня руки лягла на стіл так сильно, що захиталося світло каганця в хаті.
Жінка щебетала, раділа:
— Хіба ти проп’єш своє старостування? — обережно засміялась вона, розстеляючи на столі свою дівоцьку тернову хустку. — Не вік же гризтися з людьми да комнезамів своїх захищати... — виводила вона далі, кінець тій хустці розгладжуючи, а на Швачку пильно вдивлялася, думала: «Хоч би не розсердився!..»
Та Мусій Швачка сміявся:
— О, знов за батькову землю жаль підсокирюється! Пропало вже навіки, Мар’яно, шість десятин; взяли ту землю мої комнезамщики як зубами! А зате ніхто не гавкне, ніхто, що Мусій Швачка неправильну політику робить... Ну, скажи мені, хто докаже неправильну політику?!
Слово «політика» вразило Мар’яну: це так дражнили на селі її чоловіка, що ліпив іноді оте слово туди, де й не слід було... Вона махнула рукою:
— Служив їм, служив, а дяка? Ворогів нажив півсела — оце така заслуга; не бійся, як здихала я з дітьми, коли ти тікав з комуною, батько, спасибі їм, за рядно аж три пуди жита дали...
— Ого, — засміявся Мусій, — да такої ласки, западеться вона, в цигана можна доскочити, не то в рідного батька! Правда, дочко? — запитав він жартома на полу свою Степанидку, дочку найстаршу.
— Правда, — одказала та батькові, на матір глянувши.
— Правда, — підхопила Мар’яна, — що ти зарічана дуже.
— В батька вдалася! — рубнув Швачка, а Степанидка на це засоромилася — замовкла.
Хотіла ще Мар’яна сказати чоловікові про те, що всі багачі на селі лають не тільки тих, кому він землю понарізував, а, мовляв, його, Мусія Політику, що збувся десь на перекопських дротах двох пальців, а коли не пошанується — голови одбіжить, та не сказала: так хотілося поїхати їй до роду!
— Ти вже хоч там, у батька, перед зятями, про свою політику не згадуй, а то ще наб’ють з доброго дива, — застерегла вона чоловіка, а сама, схвильована, ждала, що він скаже на це.
Тоді Мусій просгяг на світло каганця свою ліву руку, де випиналися дві маленькі кукси з пальців, і сказав не на жарт тверде слово:
— Хай не забувають, що Політика одбіг під Перекопом два пальці з лівої руки, зате права ціла, а за стрільбу сам цар Микола медалю видав!..
Він полапав праву кишеню, де справді лежав плескатий браунінг — здобич перекопської перемоги, і, кинувши жінці: «Я ж запрягаю», вийшов надвір.
— Ой гарячий ти, Мусію, та клепки не хватає! — сказала сама собі Мар’яна, зітхнувши важко.
І вона мовчки зодягала чорну керсетку, спідницю кубову та ще сорочку з дрібним вирізуванням, ту, що колись була дівувала в тій сорочці Мар’яна...
Задумалася над сорочкою з вирізуванням — дівоцтво згадала: «Гей, кіньми не догнати, золотом не скупити літа тії...»
Її очі впали на Степанидку — осміхнулася своїй думці: «Ого, ще п’ять год прокує зозуля, а ти, мамо, за скриню подбай...»
— Не їдьте ви на ту коляду, — незадоволено промовила Степанидка.
— Не можна
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Гармонія, Григорій Михайлович Косинка», після закриття браузера.