Читати книгу - "10 успішних компаній. Нова якість підприємництва в Україні, Олег Криштопа"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
А переломний момент настав кілька років тому. Як не дивно — під час війни і кризи. Раптово розпочався…
БУМ УКРАЇНСЬКОГО
Кілька ярмарків у центрі Києва, сюжети на телебаченні — і «зроблене в Україні» раптово стало дуже популярним. Особливо якісно зроблене. А виявилося, у нас вміють не гірше, ніж за кордоном.
— Завдяки тому, що західний мас-маркет подорожчав, багато людей переключилися на вітчизняний, тобто на нас. Кількість наших клієнтів збільшилася в рази, і тепер ми не просто залишаємося на плаву, а стрімко розвиваємося.
Бойкот російських, дорожнеча європейських і низька якість китайських товарів створили прекрасні умови для розвитку українського виробника. І «VOVK» одразу використав ці можливості. Якісний кольоровий одяг, який одразу привертає увагу, приваблював ще й ціною.
ОДЯГНУТИСЯ НА ЗАРПЛАТУ ВЧИТЕЛЬКИ
Якщо зайти в крамницю будь-якого світового бренду, навіть якщо йдеться про масове виробництво, то ціна на сукню стартує далеко за тисячу гривень. «VOVK» продає свої вироби за цінами, зрозумілими для пересічного українця. В середньому плаття обійдеться в 700-800 гривень, спідниці — 350 гривень, блузи — 400, світшоти — 450, брюки — 600 гривень. Найдорожчий виріб, який коли-небудь випускав бренд, було плаття в підлогу, що коштувало 1990 гривень.
— Іноді клієнти просять незвичайні вечірні сукні з вишивкою або паєтками. Створюємо і такі моделі, проте через більшу витрату матеріалу та часу на пошив ціна вище середньої. Однак для себе ми вирішили, що не будемо перескакувати за дві тисячі, навіть по вечірньому асортименту. Тому що люди сприймають наш бренд так, що до нас можна зайти і навіть на зарплату вчительки або викладачки в університеті вдягнутися.
ЦІНА / ЯКІСТЬ
У «VOVK» зрозуміли від початку, що погану річ можна продати лише раз. Більше до тебе не прийдуть. Тому особливу увагу звернули на якість. І тут виникла проблема з підбором персоналу.
— Знайти людей, які шитимуть, — складно, а знайти тих, хто робитиме це якісно, — ще складніше. Хоча в Києві дуже багато швачок. Але знаєте, як буває: десь на сантиметр не сходиться шов, а тобі розповідають, що «за технологією так і треба».
Сьогодні у цехах «VOVK» працює близько півсотні швачок. Цього катастрофічно не вистачає. У найближчих планах збільшити кількість втричі.
А щоб дотримуватися зразкових стандартів у створенні одягу, організували відділ контролю якості. Кожну нову модель, до речі, спеціально тестують.
— У нас є люди, які носять новий одяг день-два, щоб перевірити, чи зручно в ньому, як він сидить.
Для свого одягу «VOVK» обирає переважно натуральні матеріали. Мінімум 60-70 відсотків шиється з бавовни, льону тощо. Решта — «найнатуральніша» зі штучних тканин: віскоза.
Сировину закуповують через постачальників за кордоном.
— З українськими виробниками майже не працюємо. Ми замовляли в льонокомбінату, де виробляють трикотаж. Але не можу сказати, що дуже задоволена якістю. В основному, відсотків вісімдесят п’ять замовлень — це Китай, до десяти відсотків — Туреччина, інколи Корея. Раніше, коли ще були менші масштаби, ми працювали з італійськими залишками, стоками. Тепер у нас масштаби істотно більші.
Домовитися про постачання якісних тканин зазвичай дуже важко. Цей процес займає місяці.
— Ми дуже багато робимо для того, щоб на кожен новий сезон замовити максимально класні та якісні тканини. Буває: нема-нема поставок, а потім одразу два контейнери приїжджає на п’ятсот тисяч доларів, і треба в один день усе забрати. Домовляємося віддавати на виплат. Важко. Бо всі клієнти починають смикати ці тканини. І постачальник каже: або беріть зараз усе, або віддам комусь іншому.
Фурнітуру закуповують переважно в Туреччині — звідти приходить до 90 відсотків того, що треба для виготовлення одягу. Загалом добором матеріалів займається особисто Тетяна Семенченко. Звісно, не сама, а з допомогою цілої команди з відділу закупок.
— Наш відділ закупок — просто бімба. Реально такі дівчата, яким даєш завдання, а через півтори години вже повна розгортка по ситуації, моніторинг по цінах, все-все. Це дуже круто, якщо люди такі зацікавлені й активні.
ПОВНІСТЮ ПОЗБУТИСЯ БРАКУ
Чи можливо позбутися браку, коли підприємство виробляє десятки тисяч одиниць продукції в місяць? Більшість відповість — ні. А от «VOVK» це вдалося. Через увагу до цього моменту і розподіл виробничих процесів на фірмі. Зокрема, тут створено відділ технічного контролю.
— Все, що робимо, ми максимально ділимо на процеси. Вивчаємо кожне питання дуже досконало, набиваємо ґулі. Наприклад, усі приміщення побудовано, виходячи з процесу. Для того, щоб максимально ідеально все перевірити, щоб жодна одиниця з браком не потрапила до рук клієнта.
КЛІЄНТ — ПОНАД УСЕ
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «10 успішних компаній. Нова якість підприємництва в Україні, Олег Криштопа», після закриття браузера.