Читати книгу - "У зворах Бескиду, Роман Купчинський"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Четар затупотів ногами.
— Не про те йде, товаришу Зварич. Вогонь, дим — знамениті показчики для ворога. А ми на невтральній полосі.
— Серед такої мряки?!.. Де ж він може побачити?
— Ви мене, товаришу Зварич, не будете вчити воєнної штуки. Погасити, кажу!..
І ватру погасили.
***
Село Гусне лежало над невеличким гірським потічком, що теж, по словам Качура, мусив впадати до Дністра. В глибоких горах, окружене лісами, дрімало собі живучи і жило дрімаючи та, може, й зроду-віку війни не бачило. Тяжко, щоб і на вправах забрів сюди якийсь відділ. Дорогу до села протоптував хіба екзекутор, жандарм і жид-торговець. Може, коли і гарно було в нім. Високі гори, дрімучі ліси, гамірливий потік... В погідні, сонячні дні могло те все манити око мандрівця чи літника. Але тепер кисло село в мряках і болоті, а хати робили враження нарубаних стосів дерева, які хтось підпалив, і вони диміли, розгоряючись.
Стрілецький відділ наблизився до села. Ніхто не вийшов бодай подивитися на нього, нікого навіть не було, кого б спитати за дорогу. Село наче вимерло або вимандрувало кудись.
При першій хаті четар спинив відділ і послав стрільця до господаря. Вийшов з хати бойко, простоволосий, в сорочці і босий, перестрашений до краю. Вибалушеними очима водив по відділі, шукаючи команданта. А коли врешті четар допоміг йому відшукати найвищу особу в четі, покірно поклонився і зложив руки як до молитви.
— Скажіть-но мені, пане господар, куди то треба йти до бараку, що тут десь за селом стоїть?
Питання четаря, видно, не осмілило селянина, бо він ні пари з уст не пустив, тільки знову низенько вклонився.
— Що, ви німі, чи не чуєте?
Селянин скулився, мов від удару нагайки, і нервово почав переступати з ноги на ногу.
— Ну, говоріть! — нетерпеливився четар.— Я ж вам нічого не зроблю. Покажіть мені дорогу, і ми собі підемо.
Селянин аж по тих словах трохи прийшов до себе.
— Ось... туди, паночку, на верх он тої гори,— промовив нарешті і витягнув несміло руку.
— Через потік?
— Ая, через потік!
— І потім як? Просто?
— Стежка є, паночку, заведе вас на місце.
Зварич дивився на селянина, і жалко йому робилося бідного чоловіка. Ось до чого довела за короткий Час війна... Видно, і в тім запалім куті дали себе взнаки «свої» війська. Австрійський громадянин, нехай він темний, затурканий бойко, тремтів перед австрійським військом, мов перед москалями... Все це робив мадярський однострій. Зварич з досвіду знав уже, яке враження робить цей одяг на галицьких селян. Здається, і татарський кожух не робив би більшого. Яка шкода, яка біда, що стрільці не мають своїх одностроїв...
Із селянина перейшли очі Зварича на його «хижу». Похилена, бідна і брудна хатина тулилася одним боком до урвища і кліпала маленьким віконцем на дорогу. А в тім віконці стреміли тепер чотири голови: три діточі і одна жіноча. Обличчя ледве мріли із-за брудних шибок, але досить було глянути на селянина, щоб знати душевний настрій тих, що остали в хаті.
— Дякую вам,— сказав четар до селянина і зрушив відділ з місця.
Селянин знову низько вклонився, але далі стояв на місці, мов ще недовіряв, що вже все скінчилося і він може вернути в хату.
Зварич хотів конче якось осмілити, підбадьорити селянина. Чув немов якийсь стид перед ним за те, що селянин і стрільців узяв за таких самих, як інші. Швидко підступив до бойка і, всміхаючись, приязно заговорив:
— Ми не мадяри. Ми свої люди, з Галичини. Січові стрільці... Прошу, закуріть собі!
Витягнув пачку бакуну, яку вчора з такою парадою брав у сотенній канцелярії, і тицьнув її селянинові в руку. Той машинально взяв пачку і переводив здивований погляд то на Зварича, то на тютюн.
— Бувайте здорові і не бійтеся нас,— сказав Зварич на відхіднім.
А коли зрівнявся з відділом, глянув ще раз на крайню хату. Селянин все ще стояв біля воріт, тільки вже не сам. Коло нього стояла жінка і троє дітей і всі вони дивилися вслід за стрілецькою четою.
Що говорили між собою, що думали собі — тяжко догадатися. Одно певне: підозрівали якийсь підступ...
***
Дерев’яний барак, радше сказати буда, збита з тонких дощок і накрита папою, прийняла в себе чету стрільців. Тут мала бути головна сторожа, а рівночасно й головна команда всіх збройних сил села Гусного та околиці.
Ідучи до тієї буди, хлопці раділи, що знайдуть там сухий і затишний куток. Тимчасом дах перетікав, а солома, що мала служити за постіль, була тільки купою гнилої мерви, в яку ніхто й не думав покластися.
— І як ті мадяри тут спали? — промовив злісно Зварич, станувши на середині буди.
— Зовсім так само, як нині будеш ти! — відповів Качур.
— Не буду. Хоч би мав цілу ніч простояти, не буду.
— Ти собі стій, а я таки положуся. Під сподом, певно, суха солома, тільки зверху трошки вогкава.
По тих словах Качур почав розгрібати мерву, щоб дістатися до сухої верстви.
— Чорт би то взяв! — закляв по хвилі.— Під сподом ще більше мокра. Чистий гній.
Хлопці стояли безрадно і не шукали вже навіть місць. Поскидали тільки наплечники і повішали їх на спертих до стіни крісах.
Четар Шпак унаслідив по мадярськім булавнім осібну кучку, і, як казали очевидці, там було сухо та чисто. Зложивши в ній свої речі, прийшов до загального бараку доглянути за порядком.
— Чому стоїте? Сідайте та відпічніть, бо під вечір треба буде йти на службу.
— Як же тут сідати, коли нема на чім! — обізвався хтось.
Четар Шпак не любив таких філософувань. Крутнувся в сторону, відки впали ті слова, і, шукаючи за виновником, злісно всміхнувся.
— Крісел, може, панам вистаратися?.. Або ліпше: м’яких фотелів? Що?!
— Чому, не зашкодило б! — обізвався за його плечима Качур.
Четар знову крутнувся і крикнув люто:
— Мовчати, як не питаю!
В бараку змовкло, хоч хлопці душили в собі і сміх, і злість.
Тоді виступив Перфецький і, поздоровивши по формі, сказав:
— Товаришу четар! Прошу слухняно подивитися на цю солому. Вона ж цілковито гнила. На ній абсолютно спати не можна.
Четар, може, й був би вилаявся, але не мав що Перфецькому закинути. Ні щодо змісту, ні щодо форми.
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «У зворах Бескиду, Роман Купчинський», після закриття браузера.