Читати книгу - "Лексикон націоналіста та інші есеї, Микола Юрійович Рябчук"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
За допомогою Методу, пише Мілош, «можна довести те, що владі у цей момент потрібно; а, водночас, те, що в цей момент потрібно, осягається за допомогою Методу». Фактично це пророцтво, яке саме себе справджує: діалектики прогнозують, що дім згорить і одночасно розливають бензин коло грубки.
В основі Методу — вульгаризоване знання, котре дає неофітові відчуття, ніби все зрозуміле і поясненне. Марксова діалектика була певною вульгаризацією Геґеля. Натомість «діалектичний матеріалізм у російській версії — це вульгаризоване знання у квадраті». Воно нагадує систему мостів над проваллями. «По них можна сміливо ходити в ілюзії, що жодних проваль нема. Зазирати вниз не дозволено — та це не змінює факту, що провалля таки існують».
Для Мілоша одним із таких проваль, що його ігнорують марксисти, особливо ленінсько-сталінського розливу, є моральна проблематика. Жерці Методу переймаються долею людства, але не окремих людей. Ліс рубають — тріски летять; краще знищити десятьох невинних, ніж дати сховатися одному ворогові, — ця сталінська мудрість категорично неприйнятна для письменника. Він не заглиблюється в питання, наскільки комуністична утопія є здійсненною: навіть якщо все людство колись настільки глибоко усвідомить історичну необхідність, що сумлінно працюватиме і належно поводитиметься без жодного примусу, задля самої приємності й осягнення правдивої свободи, — навіть тоді нема жодних виправдань безневинно убієнним, ув’язненим та фізично й духовно скаліченим. Мета не виправдовує засобів, навпаки — засоби дискредитують мету, роблять її апріорі неосягальною.
Мілош проникливо зауважує глибоку неприязнь адептів Методу до «абстрактного гуманізму», тобто до спроб розглядати людину як загальне, видове, а не суто соціальне поняття; як істоту, схильну до ірраціональних думок і дій, а не лише до раціональних; як продукт власної волі, генетичного спадку, природних інстинктів і багатьох інших чинників, а не лише соціальних обставин та історичного детермінізму. Власне тут — причина засадничої незгоди Мілоша з адептами Методу, для яких «саме припущення, що людина — це таємниця, звучить як найгірша крамола». А тим часом, пояснює він, «знаючи, що в людині є світло, я не можу його ототожнювати виключно з соціалістичною свідомістю, тому що я бачу його і в дурнях, і в ченцях, і в ледарях, що уникають суспільно-корисної праці, і навіть у куркулях. І так само, знаючи про злочини, я не можу їх вважати просто справою Історії, а не конкретних людей». В іншому нарисі — про Єжи Анджеєвського («Альфа, або мораліст») — він формулює подібне, несумісне з офіційним соцреалізмом, гуманістичне кредо: «Тільки через співчуття до обох протиборчих сторін письменник може створити трагедію».
Опір матеріалу
Комунізм як ідеологія, схоже, безнадійно скомпрометував себе геноцидною практикою в різних країнах та соціально-економічною неефективністю. Його претензії на пізнання «законів Історії» та їхнє «наукове» опанування виявилися жалюгідною фікцією — зі зловісними, на жаль, наслідками. Описаний Мілошем Метод великою мірою втратив глобальну привабливість, залишившись «Новою Вірою» лише для кількох реліктових диктатур, нечисленних західних інтелектуалів та кількох сотень посткомуністичних хитрунів із так званих «компартій», що паразитують на ностальгійних настроях наївних пенсіонерів. Тож полеміка з Методом у політичному плані має справді суто історичне значення, як і докладні описи механізмів опанування людського розуму діалектично-матеріалістичною демагогією за всебічного державного тиску і дедалі потужнішого поліційного терору. Проте залишається актуальним моральний, глибоко гуманістичний пафос цієї полеміки, і не менш актуальним, особливо для сьогоднішньої України, залишається опис колаборації інтелектуалів із колоніальним, окупаційним, по суті, режимом. Механізм зради, різні способи самообману і самовиправдання, докладано описані Мілошем на конкретних прикладах, ставлять його «Поневолений розум» в один ряд із найвизначнішими художніми студіями колабораціонізму — як «Конформіст» Альберто Моравіа, «Мефістофель» Клауса Манна, «Сотніков» Василя Викова. «Той уряд не був своїм власним, — пише Мілош про польську комуністичну верхівку, немов про сьогоднішню “українську”. — Шлюбне ложе для одруження влади з народом було прикрашене національними гербами і прапорами, а проте з-під ліжка стирчали чоботи енкаведиста».
Серед інших інтелектуальних сюжетів Мілошевої книжки варто відзначити принаймні ще два, які мають найбезпосередніший стосунок до сьогоднішньої України. Один із них, найповніше представлений у другому розділі («Захід»), стосується характерного для всіх східноєвропейців ресентименту до Західної Європи та, особливо, Америки. Цей нативістський ресентимент, хоч і не цілком безпідставний, споріднює мешканців Східної Європи із глибинним російським антизахідництвом і об’єктивно, у специфічних східноєвропейських (і сьогоднішніх українських) умовах, торує шлях зовсім не утвердженню національної самобутності та розквітові національних культур, а всього лиш дедалі повнішому російському домінуванню. Поборюючи «космополітизм» і звільняючися з-під впливів «гнилого Заходу», східні європейці потрапляють у стан культурної ізоляції та цілковитої залежності від Росії.
Мілош, який добре знав обидва світи, переконливо стверджує, що міф про якусь особливу російську «духовність» на противагу ще міфічнішій західній «бездуховності» є продуктом невігластва, упередження або ж свідомої фальсифікації. Культура Заходу насправді незрівнянно багатша й різноманітніша, і якщо вже говорити про пересічних росіян, то відрізняються вони від пересічних американців не якоюсь вищою культурою чи «духовністю», а тільки більшою примітивністю повсякденного побуту та неподоланними злиднями.
Другий сюжет, найповніше представлений у заключній частині («Балтійці»), стосується широкомасштабної русифікації, яку совєти здійснювали на окупованих територіях. Згадано тут і депортацію кримських татар, і «особливі успіхи» русифікаційної політики в Україні, забезпеченої, з одного боку, масовим завезенням колонізаторів, а з іншого — винищенням автохтонів. «Існування народів [з погляду комуністичної доктрини] не має раціонального обґрунтування. А проте на теперішньому етапі з ними доводиться рахуватися як із фактом. Рекомендовано навіть підтримувати розвиток національних культур, але тільки тією мірою, якою це готує народ до наступної фази. Все, що культурно зближує цей народ із народом російським, заслуговує на підтримку… Слід, однак, повсякчас пам’ятати про кінцеву мету — злиття народів у єдине ціле. З цього погляду, націоналізм заслуговує на нещадне викорінення».
А що єдиним народом, який позбувся хвороби націоналізму, є великий і найпередовіший російський народ, із яким, власне, у майбутньому й мають злитися усі інші народи, то всякий націоналізм, тобто небажання зливатися, «можна коротко окреслити також як антиросійськість».
Єдиною перешкодою всім цим чудовим проектам, цьому тоталітарному ладові, чи, по-сьогоднішньому кажучи, «стабільності», завжди був людський матеріал, котрий, як саркастично зауважує Мілош, «має одну характерну рису: не любить, коли його вважають усього лиш матеріалом». Один із розділів
«Поневоленого розуму» так і називається: «Ворог порядку — людина». Тож книжку справді варт прочитати всім нашим співгромадянам — і тим, котрі опираються запровадженню «нового порядку», і тим, котрі, як
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Лексикон націоналіста та інші есеї, Микола Юрійович Рябчук», після закриття браузера.