Читати книгу - "На запах м’яса"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Уляна закивала, усе на синове фото дивилася.
– За тиждень сімнадцять йому… А побачення тільки наступного місяця.
– А мій день народження цього року одразу після Великодня, – зітхнув Реп’ях. – А за два дні після того Томин день народження. Я від неї всього на два дні старший.
Уляна наче схаменулася. Підвелася з лави, загорнула свічку в цупкий папір.
– Собі купуєш чи на подарунок?
– Собі. – Невідомо чого Реп’яхові на душі стало легко-вільно. – Ти вже не журися, Уляно. Збирай сили заради сина. І я тут… поряд.
Усміхнулася гірко.
– Гарна ти людина, Петре… Тільки… йди вже. Так краще.
Знітився вкрай, запхав пакунок зі свічкою за пазуху, уже двері розчахнув…
– Люди кажуть, дівчина та… що хату в мене купила… гола по хаті ходить.
– Брешуть, – відказала Уляна-зима.
Рівно за місяць після появи на Лупиному хуторі, сьомого холодного лютого, Майка гріла хату гарячими сорока градусами, лякала кульгавого Толю Гороха незрозумілими вибриками – навідріз відмовилася пити «Фармацитрон», ялозила вологими очима по білій стелі, шепотіла: «Ластівку б…» Це ж просто. Узяти фарб, що Толя приніс їх тиждень тому, бо Майка надумала наново побілену піч маками уквітчати, заколотити лазурі, й от тобі не стеля – небеса. А чорного в житті завжди через край. Вигреби сажі з печі, до будь-якої фарби чи олії додай – на ластівку вистачить.
– Мань, припиняй уже ці концерти, – сказав Горох. – Лікуватися треба.
Майка не пам’ятала, коли саме Толя вперше назвав її Манею. Манькою-манюнькою, дитинкою, за якою ходи, бо знайде горе.
– Чи оленів перестріти… – прошепотіла сухими вустами. – Толь… Тут є олені?
– Бачив…
– Хай би вийшли з лісу. До мого двору.
– Одужуй, пошукаємо. – Поставив на стіл склянку з гарячою водою, показав Майці пакетик «Фармацитрону». – Заколотити? Вип’єш?
– І так незле, – вперлася. – Ластівку б…
Горох брови зсунув, присів на край тапчана: що за дурна? І дратуватися на неї – зайве. Наче козу на мотузці, водити йому ту Маню, бо відпустити ніяк – пропаде ж.
– Прилетять навесні – повна стріха буде тобі тих ластівок, – відказав.
Майка відірвала від стелі вологі очі, обхопила гарячими руками Толину ногу.
– У Капулетцях є «Пепсі-кола»? «Пепсі» хочу…
– Та добре. – Накинув куртку-бушлат, приклав долоню до Майчиного лоба. – Не вставатимеш?
«Ні», – самими очима.
Коли за годину Толя Горох із пляшкою «Пепсі» кульгав лугом навпростець від Капулетців до Лупиного хутора, Майка стояла за хатою посеред двору, трусилася під ватяною ковдрою – загорнулася в неї, з чобітків босі ноги стирчать. Задерла голову в ясні небеса, спостерігала за чорними круками: кружляли-линули-ширяли у вишині, ганяли одне одного, співали-крукали.
– Мань, ну годі! До хати йди!
– Що вони роблять?… – прошепотіла Майка.
– Та ясно що – кохаються.
– У небесах?…
– А де ж їм? Птахи – не люди.
– Я теж… там хочу.
Горох підхопив на руки легку дівчину.
– Та добре, – пробурмотів із прикрістю, поніс до хати. – Тільки одужай спочатку.
Довгий тиждень Майка горіла-танула. Коли ставало геть зле, дивилася на Гороха вологими здивованими очима.
– Уже?… – питала.
– Що? – Горох обтирав Майчине тіло водою з оцтом, бентежився: а як помре?… Шкода її. Така ж… кульгава, як сам Горох. Тільки не признається.
Майка заплющувала очі, рухала руками хаотично – до лиця, по шиї, грудях…
– Винеси їх, – попросила раз пошепки.
– Кого?
– Тих… Що в куті.
Горох здивувався – невже про ікони каже? Два темні лики – Ісус, Богородиця Діва Марія. Толя власноруч полицю для них відновив, встановив у куті – не хиталися, для лампадки місця б вистачило, якби хто захотів теплим полум’ям освітити лики.
– Нащо?… – спитав.
Вона – дурна. Де там пояснити по-людськи? Відкинула ватяну ковдру, підвестися пнеться.
– Та добре! Лежи! Тільки скажи: куди їх?
– На волю…
Того дня на велетенській старій груші за хатою поміж голих гілок у місці, де стовбур ділився на три шляхи, причаїлися Син із Матір’ю. І хоч кульгавий Толя Горох церкви оминав, молитов не читав, на куполи не хрестився, не зміг просто так ікони посеред гілок лишити: широка дошка за полицю зійшла, закріпив її поміж грубими гілками, на дошку ікони поставив, над ними з уламків шиферу стріху гарну змайстрував – от уже й капличка на груші, не сирітство якесь занехаяне.
Під вечір Майка всілася на тапчані, торкнулася долонею лоба.
– Їсти хочу, – попросила вперше за останній тиждень.
Назавтра совала ногами по хаті, збентежено косувала на порожній кут, та коли Толя кивнув на грушу – ну, що, повернемо? – тільки головою мотильнула: «Ні…»
Дивну звичку завела. Щоранку виходила з хати, сунула до груші, хрестилася на ікони, ані пари з вуст – дивилася на потьмянілі від часу святі лики, аж поки холоднеча не лізла за пазуху. Тільки після того поверталася в тепло, констатувала демонстративно-зухвало:
– День маємо!
Гороха інше турбувало: більше тижня в Майчиній хаті протирлувався, покинути хвору не міг і тепер, коли дівча потроху оклигувало, від’їдалося, мастило стелю блакиттю й навіть співало те своє дурне-незрозуміле «It’s been a long time since I came around…». Толі муляло – час додому дременути, бо дивні стосунки вимальовувалися: Майка абсолютно все – від сексу до банального миття тарілок – робила на свій смак і на такій високій екстремальній ноті, що якби ще й голосом підтримувала, давно б горлянку порвала, а Горохові тільки те й роби, що стримуй. Наче віжка при кобилі, наче тримає в долонях малу пташку: міцніше затисне – загине, вільніше розкриє – відлетить, не повернеться. А він хіба винаймався її стерегти?…
– Як мала дитина, – сказав, роздивляючись білі хмаринки на блакитній стелі.
– Дорослий?!
– Ну, так. Справ до біса…
Майка завмерла, – саме залізла на стільницю з чорною фарбою в пластиковій діжечці, – зиркнула на хлопця: очі сполохані.
– То й кидайся на свої справи! – кинула зухвало. – Хіба я тебе тримаю?…
– Та добре, – буркнув. – Піду…
Горох повернувся на Лупин хутір за три дні – у хаті холоднеча, аж вікна замерзли. Майка лежала на підлозі в пуховику, чобітках, вовняній плетеній шапочці, обмоталася ватяною ковдрою – й не одразу здогадаєшся: жива чи вже задубла. У мисці картопля кіркою: Толя її три дні тому насмажив перед тим, як до Капулетців зібрався. І не торкнулася.
– Мань… Манюню… Ну, що ти витворяєш?! – Серце в шмаття.
Заметушився: грубку, піч розтопив і, поки в хаті не стало тепло, все сидів біля грубки – всадив Майку собі на коліна у всій тій лабуді, – у пуховику, шапці, ватяній ковдрі, – обійняв, притискав до себе, дмухав дівчині в лице, тер щоки:
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «На запах м’яса», після закриття браузера.