Читати книгу - "Земля у рівновазі, Альберт Гор"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Саме перед приходом «чорної смерті» чотири роки поганої погоди та неврожаїв зумовили повсюдне недоїдання й підвищили вразливість до хвороб, що викликало страх перед повторенням Великого голоду. Ці побоювання стимулювали імпорт зерна, зокрема з Малої Азії, що приніс заражених щурів спершу до Константинополя, а тоді до портів Мессіни та Марселя. Звідти вони разом з чумою, яку вони несли, лише за два роки поширилися так, що знищили третину населення Західної Європи.
Сама чума насправді виникла в Китаї, де перші смертні випадки зафіксовано у 1333 році. Рік перед тим, внаслідок тих самих глобальних кліматичних змін, що викликали безперервні дощі у Європі, незвичайно важкі зливи спричинили часті повені Жовтої ріки, які з 1327 року набували все більшого розмаху. Кульмінацією стала найбільша повінь середніх віків у 1332 році, коли згідно з оцінками загинуло 7 мільйонів китайців.
«Майже немає сумнівів, що вода порушила природне середовище дикої природи, а також людських поселень, включно з тими, де були гризуни — носії чуми», — пише історик клімату Губерт Г. Ламб. Він доходить висновку: «Мабуть, невипадково, що епідемія бубонної чуми, яка потім поширилася у світі під назвою «чорна смерть», почалася саме в Китаї 1333 року» — наступного після великої повені року на територіях, де розкладалася маса людських трупів.
Одне з найважливіших та найкраще задокументованих коливань клімату відоме як малий льодовиковий період (1550—1850 рр.), позначений суттєвими суспільними змінами в усій Європі. Люди проводили більше часу в закритих приміщеннях, гріючись біля камінів, що несподівано стали дуже популярними, й частково завдяки цьому розвинулися нові системи суспільних відносин. Пожвавішав обмін ідеями в галузі науки. Нового змісту в мистецтві набули ідеали романтизму, а також концепція особистості у політиці. Щоправда, на відкритому повітрі нові кліматичні реалії для декого у Північній Європі були досить суворими.
Уявіть собі подив у місті Абердін в Шотландії у 1690 року, коли на ріці Дон з'явився ескімос у своєму каяку. Міграція європейців у напрямку Гренландії вже давно дійшла свого логічного кінця, але тепер природне середовище, сприятливе для ескімосів, простягалося на південь аж до островів Оркней та північної Шотландії.
Шотландці, опинившись перед занепадом рибного промислу і неврожаями, часто потерпали від голоду та стали покидати свою батьківщину. До 1691 року 100 тис. шотландців, десята частина усього населення, оселилися у близькій до Шотландії частині Ірландії, в Ольстері (відомій тепер як Північна Ірландія), витіснивши та виселивши корінних ірландців, і тим самим привели в рух маховик величезних проблем та жорстокості, яка триває і понині.
Після шотландської міграції населення Ірландії в цілому продовжувало збільшуватись. Історики загалом погоджуються, що Ірландія стала місцем соціальних і політичних безпорядків; панування Англії супроводжувалося багатьма немудрими рішеннями, серед яких рішення короля Джеймса VI сприяти переселенню шотландців було лише першим. Архаїчні правила землеволодіння допомогли увічнити бідність, яка, у свою чергу, заохочувала ранні шлюби та подальший приріст населення. Між 1779 та 1841 роками кількість населення зросла на 172%, що, за оцінкою Дізраелі, зробило Ірландію найбільш густонаселеною територією Європи. Фатальне рішення покладатися майже виключно на єдину харчову культуру — картоплю — як засіб існування створило грунт для жахливої трагедії, відомої як Великий картопляний голод.
Коли малий льодовиковий період наближався до кінця, середня температура трохи підвищилася, створивши достатньо вологі і теплі умови, що сприяли картопляній хворобі. Сучасні лабораторні дослідження показують, що специфічна хвороба картоплі, яка вразила Ірландію, Phytophthora infestans вимагає для свого розвитку щонайменше дванадцятьох годин відносної вологості 90%, температури від 10 градусів Цельсія і вище та води на картопляному листі ще принаймні упродовж чотирьох годин. Імовірність збігу таких умов була значно меншою упродовж малого льодовикового періоду, коли залежність Ірландії від картоплі тільки починалася; в середині 1840-х років умови для поширення картопляної хвороби поліпшилися внаслідок потепління.
Картопляна хвороба, вірогідно, виникла у новому сорті картоплі з Перу; вперше вона з'явилася 1843 року на північному сході Сполучених Штатів і наступного року у Фландрії. До літа 1845-го року спори поширилися до Ірландії. За спогадами ірландців, та зима була найтеплішою; весна також була тепла, і в червні температура піднялася у середньому на три-чотири градуси вище за середню упродовж століття температуру. В цілому те літо було другим найтеплішим у XIX столітті. На додачу до всього було 64 дні дощу у липні, серпні та вересні, причому тільки в серпні — 24.
Картопляна хвороба жорстоко вдарила по єдиній сільськогосподарській культурі, завдяки якій Ірландія жила і без якої гинула. Упродовж кількох наступних років понад мільйон людей вмерли від голоду та хвороб, пов'язаних із недоїданням. Страхітливі розповіді тих, хто вижив, дають певне уявлення про те, що таке голод. У грудні 1846-го року батько двох маленьких дітей в окрузі Корк вмер з голоду (мати вмерла раніше). Як свідчать документи слідства, «про його смерть дізналися лише тоді, коли двоє діток пришкандибали до села Скал. Вони плакали від голоду і скаржилися, що їхній батько не говорив з ними чотири дні; вони сказали, що їхній батько був «холодний як кам'яна плита». Інші тіла, щодо яких було розпочато розслідування, належали матері та дитині, що вмерли з голоду раніше. їх останки обгризли щурі».
Тодішнє газетне повідомлення наводило типові свідчення очевидців: «В капустяному городі я побачив тіла Кейт Бері та двох її дітей, трохи прикритих землею, її руки і ноги були цілком оголені, тіло повністю з'їдене собаками, шкіра і волосся з голови лежали за кілька ярдів від черепа; вперше глянувши на це, я подумав, що то частина кінського хвоста... Я не можу цього коментувати, але хочу запитати: ми живемо на території Великобританії?»
Практика вирощування єдиної культури замість багатьох рослин на великій території відома як монокультура. Проблема такої практики — вразливість до хвороб рослин або стійкого шкідника, що раптово знищує усю культуру. Ця вразливість ще вища, коли вирощується один сорт певної культури. Ірландці вирішили покластися на один сорт картоплі як єдине джерело продовольства, сорт, що давав максимальний врожай у кліматичних умовах, що переважали упродовж попередніх 300 років. Історія картопляного голоду — це урок про те, як штучна зміна наших стосунків з природою, як-от монокультура, яка не враховує примх клімату, може вплинути на здатність суспільства себе прогодувати. Вона також показує, як стрімке потепління може призвести до катастрофи.
В історії такі кліматичні трагедії, як та, що спричинила картопляний голод, призвели до масової міграції людей до багатших країн, особливо до Сполучених Штатів. Трьома десятиліттями раніше велика нестача харчів 1816-17 рр.
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Земля у рівновазі, Альберт Гор», після закриття браузера.