BooksUkraine.com » Наука, Освіта » Як не померти на самоті, Логан Урі 📚 - Українською

Читати книгу - "Як не померти на самоті, Логан Урі"

39
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "Як не померти на самоті" автора Логан Урі. Жанр книги: Наука, Освіта. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 25 26 27 ... 72
Перейти на сторінку:
і не ваша. Часто це все через додатки.

Згідно з дослідженнями стенфордського професора соціології Майкла Дж. Розенфельда, «знайомство в Інтернеті» є найпоширенішим на сьогодні способом знайти романтичного партнера, за ним іде «знайомство у барі чи ресторані», а далі — «познайомили друзі». (Серед менш частотних відповідей були такі: «на родео», «скаржачись випадковим незнайомцям, як я ненавиджу ці довбані додатки для знайомств» і «в “Червоному лобстері”».)

На останні двадцять років припав справжній спалах цифрових знайомств: Розенфельд виявив, що, тоді як 1995 року лише 2 відсотки пар знайомилися в Інтернеті, зараз 39 відсотків знаходять одне одного саме так. І що більше пар зустрічаються онлайн, то менше знайомляться завдяки соціальним зв’язкам, як-от через друзів, родину чи на роботі або у спільнотах на кшталт школи та церкви.

Хоча завдяки додаткам зароджується багато чудових взаємин, так само як і всі глобальні соціальні мережі, вони небезпечні виникненням шкідливих когнітивних спотворень серед користувачів. З огляду на те, що маса людей знайомиться в такий спосіб (і навіть ті, хто не користується додатками, часто зустрічаються з тими, хто користується), виробники додатків можуть ледь помітно, але насправді дуже владно керувати їхнім особистим життям. Вони створюють середовище, в якому люди ухвалюють рішення щодо взаємин. І відчутно впливають на ці рішення.

У традиційній економіці вважають, що люди мають постійні, статичні вподобання. Але біхевіористам відомо, що це брехня. А правда в тому, що має значення оточення. На людях позначається обстановка ухвалення рішення — чи то фізичне місце, де вони перебувають, чи цифрове середовище. На те, що люди обирають, дуже впливає те, як саме перед ними представлені різні варіанти. Люди можуть думати, що їхні вподобання є постійними, але насправді вони досить гнучкі.

Ось приклад того, як це відбувається з вибором їжі. Кілька років тому в «Ґуґлі» виявили, що у співробітників є «проблема з “Ем-енд-емс”». Для того щоби підштовхнути їх до вибору більш здорової їжі, штатні біхевіористи змінили обстановку, в якій представлені снеки. «Ем-енд-емс» перестали пропонувати у велетенських прозорих контейнерах, крізь стінки яких барвисті шоколадні смаколики спокушали ласунів, натомість перемістили солодощі в чітко підписані, але непрозорі контейнери, в яких вони не могли здаватися такими спокусливими. Крім того, здорові закус­ки, як-от сушений інжир і фісташки, розмістили неподалік у прозорих скляних банках.

Попри кмітливість комп’ютерників і їхнє знання про доступність для них здорових закусок, сама лише зміна обстановки, в якій їм пропонували обирати їжу, призвела до того, що за якихось сім тижнів вони з’їли на 3,1 мільйона менше калорій «Ем-енд-емс» тільки в нью-йоркському офісі. За даними газети «Вашинґтон пост», у якій висвітлювали експеримент, «це на дев’ять пакетів “Ем-енд-емс”, що продають в автоматах, менше на кожного з 2000 співробітників офісу». В офісі «Ґуґла» уподобання співробітників ніяк не змінилися, але непрозорі контейнери зіграли дуже важливу роль: обстановка сильно вплинула на вибір працівників.

Що ж до побудови взаємин на сучасному етапі, то середовище, в якому ми ухвалюємо рішення, — це додатки для знайомств. На нас позначається те, як додаток позиціонує претендентів, і те, в якому порядку відображає їх на екранах. Ось чому клієнти розказують мені, як відхилили когось в одному додатку, а потім за кілька тижнів уподобали ту саму людину в іншому. Ці незначні контекстні відмінності дуже відчутно зумовлюють наші рішення.

Хочу уточнити: я не проти додатків. Саме завдяки ним склалися мільйони щасливих пар із людей, які, може, інакше й не познайомилися б. Особливо додатки для знайомств важливі для одинаків на так званих вузьких ринках, серед яких і ЛГБТК+ спільнота, для людей у малонаселених районах і старших за п’ятдесят років. І не всі додатки для знайомств однакові. Я прихильниця тих, які допомагають людям швидше перейти з онлайну до побачень у реальному житті.

(Власне, написавши цю книгу, я влаштувалася на посаду завідувачки відділу науки про взаємини в додатку для знайомств «Hinge». Останній не лише чітко зорієнтований на те, щоб виводити своїх користувачів із додатків на реальні побачення (про це дає підстави стверджувати і його гасло: «Створений, щоби бути видаленим»), а й найняв мене сюди робити саме те, чого я сподіваюся досягти й за допомогою цієї книги, — навчати мільйони людей у всьому світі більш ефективно вибудовувати взаємини.)

Але, на жаль, те, як окремі додатки для знайомств презентують інформацію, може змусити нас зосереджуватися не на тому, на чому треба.

Так не має бути. Я навчу вас, як змусити додатки працювати на вас, щоб ви могли скористатися перевагами онлайн-знайомств, водночас уникаючи припустимих підводних каменів.

  Ми неправильно вибудовуємо взаємини

Я написала вже половину електронного листа, коли у двері постукав Джонатан, запізнившись на п’ятнадцять хвилин на свій перший сеанс. Я вирішила, що він узагалі не прийде.

— Вибачте, вибачте! — сказав чоловік, простягаючи мені свою велетенську руку. — Застряг на роботі.

Джонатан був високий, стрункий і чарівний. На щоках у нього з’являлись ямочки, коли всміхався чи вимовляв літеру «с». А ще він був генеральним директором. Народився на Середньому Заході, а в Сан-Франциско прожив близько п’яти років. І більшість цього часу був одинаком, окрім кількох взаємин, які здавалися перспективними, але потім розладналися. Після багатьох років спроб із додатками для знайомств чоловік звернувся до мене по допомогу.

На кількох наших початкових сеансах я дізналася, які високі стандарти в Джонатана та який успішний він у інших сферах свого життя: студпрезидент у коледжі, володар високих міжнародних нагород, стипендіат Родса тощо. Амбіційний, але й вдумливий і дотепний (знаєте, з тих, із ким вас полюбляють порівнювати ваші батьки).

Джонатан розповів:

— Я користуюся додатками і побував на тисячах побачень. Я знаю, кого хочу, просто ще не знайшов. Я шукаю ставного комерційного керівника в гарній спортивній формі, не нижчого за метр дев’яносто три сантиметри. Ви можете мені допомогти?

— Допомогти можу, — відповіла я. — Але не так, як ви собі це уявляєте.

Джонатанові не треба було, щоб його познайомили із саме тим високим бізнесменом. Він потребував повної зміни підходу до побудови взаємин. І почали ми зі з’ясування того, як саме на нього впливають додатки.

Проблема №1: наш мозок зосереджений на тому, що можна легко виміряти та порівняти. Додатки представляють поверхневі особливості, змушуючи ще більше цінувати їх.

Як було сказано у попередньому розділі, упродовж десятків років розвитку науки про стосунки стало відомо, що є важливим для тривалих успішних взаємин, а саме: емоційна стабільність, доброта й відданість, а також почування поряд із певною людиною.

Одначе сучасні додатки для знайомств не дають змоги оцінити жодну з таких чеснот. Хіба це можливо? Досить складно вимірювати чесноти особистості, не згадуючи вже про те, як ці чесноти стосуються вас. Натомість додатки для побачень обмежені інформацією, що її легко точно виміряти та зареєструвати: зростом, віком, освітою, роботою, а також тим, як уміло людина обирає гарні фото, на яких має крутий, але не надто зверхній, спокусливий і водночас грайливий вигляд.

Це проблема. Як часто висловлюються консультанти з менеджменту:

1 ... 25 26 27 ... 72
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Як не померти на самоті, Логан Урі», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Як не померти на самоті, Логан Урі"