Читати книгу - "ЕФЕКТ ЛЮЦИФЕРА. Чому хороші люди чинять зло"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Я маю ще раз зазначити, що спершу мене більше цікавили ув’язнені та їхня адаптація у цій ситуації, схожій на життя у в’язниці. Охоронці були просто гравцями загальної дії, які мали б допомогти в’язням сформувати певний спосіб мислення — усвідомлення того, що їх позбавлено волі. Гадаю, що я мав таку перспективу, бо походив із неблагополучних районів, що змушувало мене більше ототожнювати себе з в’язнями, аніж з охоронцями. На це, безперечно, вплинули інтенсивні персональні контакти з Прескоттом та іншими колишніми в’язнями, з якими я нещодавно познайомився. Тому мою промову під час інструктажу було сформульовано так, аби викликати в охоронців «почуття єдності», за допомогою загального опису чільних ситуативних і психологічних процесів у функціонуванні типових в’язниць. Невдовзі для нас стало очевидним, що поведінка охоронців була так само цікавою, а іноді навіть цікавішою за поведінку ув’язнених. Чи був би таким самим результат без цього інструктажу, якби ми дозволили лише поведінковий контекст і відігравання ролей? Як ми згодом побачимо, попри нашу спонукальну довідку, охоронці спочатку не надто переймалися потрібними відносинами та поведінкою, щоб створити такі негативні умонастрої в ув’язнених. Пройшло трохи часу, перш ніж нові ролі та ситуативні сили змінили їх настільки, що вони почали зловживати поводженням з ув’язненими — Зло, за створення якого у цій «Стенфордській окружній в’язниці» зрештою відповідальний я.
З іншого боку, вони не проходили жодних формальних тренувань для охоронців — їм сказали перш за все підтримувати закон і порядок, не дозволяти ув’язненим утекти і в жодному разі не застосовувати проти них фізичну силу. Крім того, їх в загальних рисах проінструктували щодо негативних аспектів психології ув’язнення. Процедура схожа на більшість систем ознайомлення охоронців із виправною системою, в якій тренування обмежено. Там зазначають лише, що їм дозволено застосовувати будь-яку силу, необхідну в разі загрозливих обставин. Список правил, зачитаний і виданий ув’язненим начальником та охоронцями, і мої інструкції охоронцям відображають внесок Системи у створення початкових умов ситуації, що кидають виклик цінностям, ставленню й особистим схильностям, що їх учасники експерименту привнесли з собою. Невдовзі ми побачимо, як вирішується конфлікт між могутністю ситуації й могутнію людини.
Охоронці Ув’язнені
Денна зміна (10:00 — 18:00): Камера № 1:
Арнетт, Маркус, Лендрі (Джей) 3401 — Ґленн
5704 — Пол
Нічна зміна (18:00 — 2:00): 7258 — Габбі
Гельманн, Барден, Лендрі (Джефф) Камера № 2:
819 — Стюарт
Ранкова зміна (2:00 — 10:00): 1037 — Річ
Ворниш, Венді, Керос 8612 — Даґ
Камера № 3:
Охоронці в резерві: 2093 — Том «Сержант»
Морісон, Пітерс 4325 — Джим
5486 — Джеррі
РОЗДІЛ 4
Понеділок. Повстання в'язнів
Понеділок, понеділок — журба за журбою, туга за тугою для всіх нас після надто довгого першого дня і начебто безкінечної ночі. І знову пронизливе вищання свистків вириває ув’язнених зі сну рівно о шостій ранку. В’язні виходять зі своїх камер з помутнілим поглядом, поправляючи панчохи на голові, розгладжуючи сорочки і розплутуючи кайдани на щиколотках. Вони страшенно пригнічені. Згодом 5704-й сказав, що його гнітила думка про новий день, коли знову доведеться пережити «те саме лайно, а можливо, ще й гірше»[52].
Охоронець Керос силоміць підводить пониклі голови — особливо 1037-го, схожого на сновиду. Він штурхає ув’язнених у плечі, щоб випрямити їх, і насилу вирівнює поставу згорблених арештантів. Керос схожий на матір, що готує своїх сонних дітей до першого дня в школі, тільки значно грубіший. Настав час краще вивчити правила і провести вранішню зарядку перш, ніж подадуть сніданок. Венді перебирає на себе командування: «Тож ми навчатимемо вас правил, поки ви їх всі не завчите напам’ять»[53]. Його енергійність передається Керосу, і той проходжується вздовж шеренги ув’язнених, загрозливо вимахуючи кийком. Аж втративши терпіння, він уже кричить: «Ще! Ще!», коли в’язні не повторюють правила достатньо швидко. Керос поплескує кийком по відкритій долоні, лунає ляпання — звук стримуваної агресії.
Венді кілька хвилин у цілковитій тиші виголошує інструкції щодо вбиральні — коли і як нею дозволено користуватися — і змушує в’язнів багато разів їх повторювати, доки ті не задовольняють його вимог. «819- му здається це смішним. Треба вигадати щось особливе для 819-го!» Охоронець Ворниш стоїть осторонь і не втручається. Керос і Венді міняються ролями. В’язень 819 продовжує усміхатися і навіть реготати над абсурдністю ситуації. «Не смішно, номер 819».
Далі Венді з Маркусом увесь час змінюють один одного, зачитуючи правила.
Керос: «Повторюйте голосніше! Ув’язнені повинні повідомляти про всі порушення правил охоронцям». Арештантів змушують проспівувати правила, і після стількох повторень вони, вочевидь, їх всі вивчили. Далі йдуть інструкції, як належить, по-військовому доглядати за ліжками. «Відтепер ви мусите згортати ваші рушники й охайно складати їх у ногах на ваших ліжках. Охайно складати, а не розкидати довкола, ясно?» — каже Венді.
Ув’язнений 819 починає вередувати. Він відмовляється далі виконувати вправи. Решта також зупиняються, доки 819-й не приєднається до них. Охоронець наказує йому продовжувати, і той підпорюється заради своїх приятелів.
«Непогана спроба, номер 819, а тепер посидиш в Ямі», — наказує Венді. 819-й іде в карцер із зухвалим виглядом.
Систематично проходжаючи перед в’язнями у Дворі, високий охоронець Карл Венді починає насолоджуватися відчуттям домінування.
«Гаразд, який сьогодні день?» — Відповіді нерозбірливі.
«Голосніше. Чи всі щасливі?»
«Так, пане наглядачу».
Намагаючись приєднатися до розваги, аби бути крутим, Ворниш, запитує: «Чи всі тут справді щасливі? Щось я вас двох не чув».
«Так, пане наглядачу».
«Номер 4325, який сьогодні день?»
«Гарний день, пане нагля...»
«Ні. Сьогодні чудовий день!»
«Так, пане наглядачу!»
Вони починають хором співати: «Сьогодні чудовий день, пане наглядачу».
«4325, що за день сьогодні?»
«Гарний день».
Венді: «Неправильно! Сьогодні чудовий день!»
«Так,
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «ЕФЕКТ ЛЮЦИФЕРА. Чому хороші люди чинять зло», після закриття браузера.