Читати книгу - "Занурення в патерни проектування, Олександр Швець"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Реалізуйте в контейнері методи інтерфейсу компонентів, пам’ятаючи про те, що контейнери повинні делегувати основну роботу своїм дочірнім компонентам.
Додайте операції додавання й видалення дочірніх компонентів до класу контейнерів.
Майте на увазі, що методи додавання/видалення дочірніх компонентів можна оголосити також і в інтерфейсі компонентів. Так, це порушить принцип розділення інтерфейсу, тому що реалізації методів будуть порожніми в компонентах-листях. Проте усі компоненти дерева стануть дійсно однаковими для клієнта.
Переваги та недоліки Спрощує архітектуру клієнта при роботі зі складним деревом компонентів. Полегшує додавання нових видів компонентів. Створює занадто загальний дизайн класів. Відносини з іншими патернамиБудівельник дозволяє покроково конструювати дерево Компонувальника.
Ланцюжок обов’язків часто використовують разом з Компонувальником. У цьому випадку запит передається від дочірніх компонентів до їхніх батьків.
Ви можете обходити дерево Компонувальника, використовуючи Ітератор.
Ви можете виконати якусь дію над усім деревом Компонувальника за допомогою Відвідувача.
Компонувальник часто поєднують з Легковаговиком, щоб реалізувати спільні гілки дерева та заощадити при цьому пам’ять.
Компонувальник та Декоратор мають схожі структури класів, бо обидва побудовані на рекурсивній вкладеності. Вона дозволяє зв’язати в одну структуру нескінченну кількість об’єктів.
Декоратор обгортає тільки один об’єкт, а вузол Компонувальника може мати багато дітей. Декоратор додає вкладеному об’єкту нової функціональності, а Компонувальник не додає нічого нового, але «підсумовує» результати всіх своїх дітей.
Але вони можуть і співпрацювати: Компонувальник може використовувати Декоратор, щоб перевизначити функції окремих частин дерева компонентів.
Архітектура, побудована на Компонувальниках та Декораторах, часто може поліпшуватися за рахунок впровадження Прототипу. Він дозволяє клонувати складні структури об’єктів, а не збирати їх заново.
Також відомий як: Wrapper, Обгортка, DecoratorДекоратор — це структурний патерн проектування, що дає змогу динамічно додавати об’єктам нову функціональність, загортаючи їх у корисні «обгортки».
ПроблемаВи працюєте над бібліотекою сповіщень, яку можна підключати до різноманітних програм, щоб отримувати сповіщення про важливі події.
Основою бібліотеки є клас Notifier з методом send, який приймає на вхід рядок-повідомлення і надсилає його всім адміністраторам електронною поштою. Стороння програма повинна створити й налаштувати цей об’єкт, вказавши, кому надсилати сповіщення, та використовувати його щоразу, коли щось відбувається.
Сторонні програми використовують головний клас сповіщень.
В якийсь момент стало зрозуміло, що користувачам не вистачає одних тільки email-сповіщень. Деякі з них хотіли б отримувати сповіщення про критичні проблеми через SMS. Інші хотіли б отримувати їх у вигляді Facebook-повідомлень. Корпоративні користувачі хотіли би бачити повідомлення у Slack.
Кожен тип сповіщення живе у власному підкласі.
Спершу ви додали кожен з типів сповіщень до програми, успадкувавши їх від базового класу Notifier. Тепер користувачі могли вибрати один з типів сповіщень, який і використовувався надалі.
Але потім хтось резонно запитав, чому не можна увімкнути кілька типів сповіщень одночасно? Адже, якщо у вашому будинку раптом почалася пожежа, ви б хотіли отримати сповіщення по всіх каналах, чи не так?
Ви зробили спробу реалізувати всі можливі комбінації підкласів сповіщень, але після того, як додали перший десяток класів, стало зрозуміло, що такий підхід неймовірно роздуває код програми.
Комбінаторний вибух підкласів при поєднанні типів сповіщень.
Отже, потрібен інший спосіб комбінування поведінки об’єктів, який не призводить до збільшення кількості підкласів.
РішенняСпадкування — це перше, що приходить в голову багатьом програмістам, коли потрібно розширити яку-небудь чинну поведінку. Проте механізм спадкування має кілька прикрих проблем.
Він статичний. Ви не можете змінити поведінку об’єкта, який вже існує. Для цього необхідно створити новий об’єкт, вибравши інший підклас. Він не дозволяє наслідувати поведінку декількох класів одночасно. Тому доведеться створювати безліч підкласів-комбінацій, щоб досягти поєднання поведінки.Одним зі способів, що дозволяє обійти ці проблеми, є заміна спадкування агрегацією або композицією 9. Це той випадок, коли один об’єкт утримує інший і делегує йому роботу, замість того, щоб самому успадкувати його поведінку. Саме на цьому принципі побудовано патерн Декоратор.
Спадкування проти Агрегації
Декоратор має альтернативну назву — обгортка. Вона більш вдало описує суть патерна: ви розміщуєте цільовий об’єкт у іншому об’єкті-обгортці, який запускає базову поведінку об’єкта, а потім додає до результату щось своє.
Обидва об’єкти мають загальний інтерфейс, тому для користувача немає жодної різниці, з чим працювати — з чистим чи загорнутим об’єктом. Ви можете використовувати кілька різних обгорток одночасно — результат буде мати об’єднану поведінку всіх обгорток.
В нашому прикладі зі сповіщеннями залишимо в базовому класі просте надсилання сповіщень електронною поштою, а розширені способи зробимо декораторами.
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Занурення в патерни проектування, Олександр Швець», після закриття браузера.