BooksUkraine.com » Наука, Освіта » Степовий пірат 📚 - Українською

Читати книгу - "Степовий пірат"

154
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "Степовий пірат" автора Станіслав Лубєнський. Жанр книги: Наука, Освіта. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 26 27 28 ... 47
Перейти на сторінку:
Генерали, випускники найкращих військових навчальних закладів Імперії, герої кількох воєн, мали б визнати, що не можуть упоратися з бунтом обдертих і погано озброєних селян?

Серед білих з’явилася легенда про німецького полковника Клейста, який залишився на службі в Махна. Цей таємничий офіцер начебто був головним стратегом армії Батька. Лише Яків Слащов адекватно оцінював супротивника і вважав легковажне ставлення білого штабу до Махна великою помилкою: «Слід йому [Махнові] віддати справедливість… в умінні швидко формувати і тримати в руках свої частини, запроваджуючи навіть доволі сувору дисципліну. Тому зіткнення з ним завжди мали серйозний характер, а його рухливість, енергія і вміння проводити операції дозволяли йому здобути цілу низку перемог над стрічними арміями».

Отже, належало сповна використати пиху й необережність білих, але не було згоди щодо того, як. Після битви під Перегонівкою повстанський штаб поділився на дві фракції. Частина махновців вважала, що велику шістдесятитисячну армію слід поділити на менші частини. Їх завданням була б організація повстання по всій Україні. Армія в нинішньому вигляді, аргументували вони, завелика, щоб її можна було прогодувати й озброїти за відсутності регулярного тилу і виробництва озброєння. Друга фракція, на чолі з Батьком, вважала, що лише велика, сконцентрована армія може протидіяти таким сильним супротивникам, як Червона армія чи білогвардійці. Розпорошення сил призведе до того, що окремі загони швидко стануть жертвами каральних операцій. Зрозуміло, що думка Махна переважила. Він тепер націлився дуже високо.

5 жовтня група військ під командуванням Махна займає Олександрівськ. Білий гарнізон цілковито приголомшений появою великого повстанського загону і в паніці втікає до Катеринослава. З Олександрівська до Гуляйполя вже лише неповних сто кілометрів. Наступного дня до рук загону переходить Оріхів, а там чотири броньованих машини і два танки. Але з ефектної здобичі мало користі: машини повільні, до них потрібні запчастини й пальне, невідомо, чи хтось із махновців умів ними керувати. Вони обмежують мобільність армії. Імовірно, їх просто знищили.

Уранці 7 жовтня махновці входять до Гуляйполя. В середи-ні місяця загін Щуся, який весь час залишається вірним соратником Махна, визволяє рідну Дібрівку.

Про переможний рейд махновців із захватом пише Волін у своїй «Невідомій революції 1918-1921»: «Повстанська армія, проходячи через міста, селища, хутори і села, наче гігантська мітла вимітала звідусіль залишки експлуатації та кріпацтва». І не шкодує прикладів. У одному з сіл селяни поскаржились Батькові на місцевого попа. Священик виказав владі сорок місцевих прихильників Батька. Всіх було розстріляно. Після короткого розшуку вдалося знайти батюшку, що переховувався на горищі дзвіниці. Імпровізованим судом керували солдати Махна. Смертельно наляканий священик благав про помилування, але натовп був незворушний. «Повстанець шарпнув попа і раптом задер йому рясу. «Шикарна матерія! — сказав він. — З неї вийде прекрасний чорний прапор, бо наш уже потріпаний». Попові наказали стати на коліна, після чого вистрілили йому в спину.

Волін описує також подію, що трапилась нібито в той самий час. Батько і його підлеглі навідали у білогвардійських мундирах одного з місцевих магнатів. Їх приймали вишуканою вечерею, а родина, переконана, що знаходиться у товаристві своїх, охоче проклинала Махна і його «бандитів». Господар дому навіть показав гостям свій приватний склад зброї. Батькові, зрозуміло, тільки цього було й треба: він чемно відрекомендувався і зажадав відкупу. Махновці, що чекали у сховку, вдерлися до оселі, пограбували приголомшених співрозмовників, після чого більшість із них убили. Втім, здається, що це лише інша версія історії про те, як перевдягнений Махно відвідав іменини Миргородського. Подібні випадки, переказувані усно, мали багато варіантів, які нерідко перетворювались на окремі історії.


2

Ефектні перемоги здобуває корпус махновського командира з Новоспасівки Трохима Вдовиченка. 6 жовтня він бере Бердянськ, а разом із ним величезний склад зброї, боєприпасів і мундирів, висланих денікінцям англійцями. Серед трофеїв є також літак. Махновці дарують пілотові життя. За це він здійснює разом із Батьком кілька розвідувальних польотів. У середині місяця корпус Вдовиченка займає Маріуполь і тут також здобуває значні трофеї. Армія Денікіна втрачає два стратегічні порти, через які отримує постачання від західних союзників. У Маріуполі, як пише Савченко, махновці арештовують також якогось нещасного італійського консула, який невідомо чому залишився у місті. На жаль, про його подальшу долю нам нічого не відомо.

Вдовиченко намагається також захопити станцію Волноваха в сорока кілометрах від Маріуполя. Це головна база артилерійського забезпечення білогвардійців. Махновці вдираються до містечка, але їм не вдається його втримати. Натомість вони займають усі важливі станції довкола й відрізають головні сили білих від постачань зброї та боєприпасів. Корпус Вдовиченка невдовзі підходить під Таганрог, наступний важливий порт на Чорному морі, а до того ще й штаб Денікіна. Ворог під брамою викликає паніку, розглядається можливість евакуації головнокомандувача. Врешті-решт білогвардійцям вдається відтіснити махновців.

Наприкінці жовтня після трьох тижнів облоги й багатьох невдалих штурмів повстанська армія займає Катеринослав. Махно вдруге здобуває столицю губернії підступом, яким колись здивував Гуляйполе. Його солдати вдають селян, що прямують на базар, а на возах везуть сховані під капустяними головами рушниці. В результаті нетривалого бою білогвардійці відступають на інший берег Дніпра, після чого підривають за собою міст. Махновщина знаходиться на піку своїх можливостей.

8 листопада неподалік Олександрівська відбувається ще один важкий бій. Броньований потяг «Единая Россия», обладнаний потужними корабельними гарматами, підтримує вогнем у наступі на махновців чеченську дивізію з корпусу Шкуро. Шереги повстанської армії починають ламатися. У махновців немає артилерії, яка могла би протидіяти «России». Два їхні бронепотяги з легким озброєнням не мають шансів у протистоянні. Тоді у командувача штабу Віктора Білаша — за професією залізничного машиніста — народжується геніальна ідея. Один із махновських потягів розганяють до максимальної швидкості й пускають просто на «Единую Россию». Сила удару викидає з колії білогвардійську торпеду. Махновці відбивають атаку чеченців.

Загони Батька контролюють величезну територію на півдні держави. Спочатку вони залишаються практично безкарними, бо головні сили Денікіна зайняті на північному фронті. Махновці дезорганізують тили добровольчої армії, відрізають постачання. Коли вирішується доля наступу на Москву, доля революції, доля усієї війни, білогвардійці змушені стояти, розчепірившись. У них недостатньо сили, аби завдати вирішального удару. Щоразу нові загони женуться за надокучливими махновцями в тилу, послаблюючи енергію головного наступу. Волін не має найменшого сумніву,

1 ... 26 27 28 ... 47
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Степовий пірат», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Степовий пірат"