Читати книгу - "Містичні істоти, загадки і таємниці Карпат, Данило Ульянов"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Легенда про гору Говерлу
Одного разу угорський барон Янош Нодь дізнався, що ніхто з-поміж мадярів ще не піднявся на найвищу, тоді ще безіменну гору в Карпатах. Він і вирішив першим вийти на вершину і дати їй своє ім'я. Із собою взяв двадцять дужих слуг на конях, запасся харчами та спорядженням і вирушив у дорогу. Надворі в цей час якраз було спекотне літо. Уся Угорщина чекала на похід Нодя, який мав принести славу цілій державі і, звичайно, собі. А от про те, що на цю вершину не раз уже сходили прості селяни, ніхто й не хотів згадувати.
Минуло два місяці, і нарешті дістався Янош Нодь до невеликого карпатського села, що загубилося в горах. Подиву його не було меж… Невже на ту гору дійсно так важко вийти? Адже її вершина, здається, зовсім поряд!
Літнє сонце пекло просто нестерпно, але йти було приємно. Хвойні праліси давали бажаний холод людям і коням. Ще два дні йшли подорожні до підніжжя гори. А там уже барон зупинився і наказав розбити табір, аби відпочити й відновити сили.
Ще два дні люди відпочивали. Аж нарешті, залишивши трьох чоловік та коней у таборі, барон із рештою слуг на світанку вирушив на гору. Довго йшли подорожні, у декого навіть взуття розбилося. Довелося продиратися крізь густі хащі, наступати на колюче каміння, перелізати через товсті колоди, повалені бурею… Люди знемагали й падали, що почало дратувати гордого пана. Одного слугу, який хотів вертатися назад, пан від злості пристрелив.
Під вечір змучені люди вийшли з лісу й побачили перед собою широку полонину, яка наче сягала неба. Не був утомленим тільки Нодь. Вершина, що височіла за якихось кількасот метрів, вабила чоловіка, і він летів до неї, щоб стати першим над Карпатами.
Ніхто і не звернув уваги на те, що небо затягнули важкі хмари. Схаменулися подорожні тільки тоді, коли на них посипав лапатий сніг, подув крижаний вітер, знялася хуртовина й завирував буран. Аби врятуватися від бурі, люди розбіглися хто куди. Даремно Нодь зупиняв їх — ніхто не хотів його чути. За ніч намело стільки снігу, що люди ледве пересувалися від замету до замету.
До табору повернулася лише третина слуг — змучених, голодних, перемерзлих. Решта загинула в бурані. Не повернувся й барон Янош Нодь.
— Говирло! Говирло! — втомлено повторювали ті, хто повернувся. Мадярською це означало, що всю вершину засипав сніг. Такого дива люди з далекої мадярської рівнини ще не бачили… Хіба може бути, щоб серед літа — та й сніг?
З тих пір гору назвали Говерлою — сніжною горою. А вона й справді сніжна і взимку, і влітку!
Легенда про Говерлу і Прут
В одному селі жив хлопець, якого прозвали Прут. Якось запрацювався він у горах і вирішив не йти додому, а заночувати просто в лісі. Знайшов він собі високу струнку ялинку і ліг під нею. І наснився йому дивний сон — ніби прийшла до нього гарна дівчина, уся в зеленому. Дівчина гладила його по волоссю і співала пісню. Та щойно хлопець простягнув до неї руку, вона одразу ж зникла. Прокинувся він, а навкруги нікого немає. Тільки на гілці помітив він зелену стрічку. Запала дівчина йому в душу, і вирішив хлопець її знайти. Наступного вечора він знову влаштувався під тією самою ялиною, але вже не спав. Стемніло, і він побачив, як із-під землі з'явилася та дівчина і пішла просто до того місця, де сховався Прут. Коли вона підійшла до дерева, хлопець скочив і обійняв її. Він запитав, як її звати. Вона спочатку злякано дивилася на нього, а потім усміхнулася і сказала:
— Говерла.
Після тієї ночі Прут більше не з'являвся вдома. Весь час він був у горах, разом-із Говерлою. Вони щиро покохали одне одного. Однак Говерла була дочкою гірського царя, тому вона не могла спуститися з гір до людей.
Щойно батько Говерли дізнався про її любов, він прокляв її. Не змогла дівчина далі жити без коханого і стрибнула вниз із високого обриву. Відразу піднявся страшний вітер, який руйнував усе на своєму шляху. А вранці знову засяяло сонце, і люди побачили, що на місці долини тепер стоїть величезна гора. Довго шукав Прут Говерлу. Побіг він на гору і почув її голос. Не повернувся він більше до людей.
І відтоді потекла вниз гірська річка, прокладаючи собі шлях між скелями. І прозвали люди річку Прутом, а гору — Говерлою.
Легенда про Чорну гору
Пан Трієску мав величезний замок. І всі гори та пасовища, які бачив він із вікон свого замку, привласнив пан собі. Минали роки. Домнул Трієску обжився тут і всі гори та полонини назвав по-своєму: Менчул, Шаса, Думен, Унгуряска, Герешаска, Веденяска, Рогнєска… Аж донині мають вони такі назви.
Жив пан як у Бога за пазухою: ходив на полювання, ловив у річках рибу, милувався краєвидами. А слуги його випасали на гірських луках тисячі корів та волів, овець і коней. Коли ж наближалася зима, чоловік повертався до свого маєтку у волоському місті.
Одного разу дізнався Трієску, що між горами, у долинах річок, поселяються люди. Вони тікали сюди з галицьких сіл від польської шляхти. Почав пан заходити до тих поселень і забирати в людей худобу. Коли ж хтось чинив опір, карав того на смерть.
Хоч і старий був пан, але не міг обійтися без жіночої ласки. Тому час від часу він посилав слуг у верховинські поселення за найкращими молодими дівчатами, а іноді й сам вирушав на таке полювання. Зустріне гарну дівчину, схопить її на коня — й вихором у гори, до маєтку.
Та були в поселеннях гуцулки, що не піддавалися панській сваволі. Таких гордовитих дівчат старець спершу брав силою, а потім кидав у прірву.
В одному з сіл жила надзвичайно гарна дівчина Оленка. Матері в неї не було, а батько, знаючи про панські звички, беріг дочку мов зіницю ока. Та все ж таки дійшла до Трієску чутка про Оленчину вроду.
Кілька днів панські слуги намагалися впіймати Олену, аж поки однієї ночі таки викрали її. Та батько дівчини дуже скоро помітив, що доньки нема, і здогадався, куди зникла його дитина. Пішов нещасний батько радитися з людьми, що йому робити. А люди думали, думали та й таке собі надумали: вже одного разу від біди тікали, та не
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Містичні істоти, загадки і таємниці Карпат, Данило Ульянов», після закриття браузера.