BooksUkraine.com » 📖 Наука, Освіта » Кузькіна мать: хроніка великого десятиріччя (До 50-річчя Карибської кризи) 📚 - Українською

Читати книгу - "Кузькіна мать: хроніка великого десятиріччя (До 50-річчя Карибської кризи)"

233
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "Кузькіна мать: хроніка великого десятиріччя (До 50-річчя Карибської кризи)" автора Віктор Суворов. Жанр книги: 📖 Наука, Освіта. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 29 30 31 ... 79
Перейти на сторінку:
вересні 1963 року Радянський Союз залишався незаперечним лідером космічної гонки. Серед радянських перемог тепер уже був не тільки перший штучний супутник Землі, не тільки обліт Місяця безпілотним апаратом, який передав знімки його зворотного боку, а й політ Гагаріна - першої людини в космос, політ Титова - перший у світі космічний політ людини тривалістю більше доби, політ Ніколаєва та Поповича - перший у світі груповий політ двох космічних кораблів. Нарешті, влітку 1963 року - ще один політ одночасно двох космічних кораблів: «Восток-5» (космонавт Биковський) і «Восток-6» (Валентина Терешкова, перша жінка в космосі).

Микита Хрущов (праворуч), Валентина Терешкова, Павло Попович (у центрі) і Юрій Гагарін (ліворуч) на трибуні Мавзолею Леніна під час мітингу, присвяченого польоту Биковського і Терешкової.

Нічого подібного в Америці в той момент не було. Але Америка часу не втрачала, Америка стрімко надолужувала згаяне. Хрущову треба було прийняти пропозицію американського президента, і політ на Місяць готувати спільними зусиллями. І всім би було ясно: політ, звичайно, спільний, але зрозуміло, що Радянський Союз вніс більший вклад - он у нього які були досягнення! Он наскільки він вперед вирвався!

Головний конструктор ракетно-космічних систем Корольов Сергій Павлович переконував Хрущова прийняти пропозицію Америки.

Хрущов відрізав: «Я Місяць капіталістам не віддам».

Хрущов жив у світі ілюзій. Експерти представили йому розклад сил: американці позаду, але скоро доженуть. І переженуть. Але Хрущов свято вірив у переваги соціалізму. Обійдемо! Обженемо! Переможемо!

Перемагати було нічим. З ракети Корольова Р-7 було витиснуте все, що можна було вичавити. А іншої, більш потужної ракети Радянський Союз поки не мав.

Перший штучний супутник Землі був виведений на орбіту 4 жовтня 1957 року. Через місяць, 3 листопада, вийшов на орбіту другий штучний супутник Землі. А через чотири дні, 7 листопада 1957 року, велике свято - 40 років Великої Жовтневої соціалістичної революції.

Минуло десять років. Наближалася нова і дуже кругла дата - 7 листопада 1967 року, 50 років влади комуністів у Радянському Союзі. Світ завмер у радісному очікуванні: ось зараз вже точно росіяни полетять на Місяць!

Очікування було напруженим, загальним, зрозумілим. У наукових журналах Заходу з'явилися статті з прогнозами, як все це буде виглядати. Адже Радянський Союз ніколи не оголошував своїх планів підкорення космосу. Всі звершення були раптовими і завжди до свят. Не можуть комуністи 50 років своєї революції не відзначити грандіозним звершенням. Вони вочевидь щось готують. Світ чекає сюрпризу.

І ТАРС було змушене заявити: не треба, громадяни, чекати сюрпризів, нічого ми до свята запускати не будемо.

Заява було правильною. В іншому випадку несправджені очікування могли вилитися в потік пліток і фантастичних припущень про причини затримки.

А в цей час... Уже з 1960 року в США розроблялися проекти ракети «Сатурн». 10 січня 1962 року були опубліковані плани створення найпотужнішої ракети в історії людства «Сатурн-5», здатної виводити на навколоземну орбіту 140 тон корисного вантажу або 41 тону на навколомісячну орбіту.

Ракета «Сатурн-5» на рухомій стартовій платформі рухається на старт. У вересні 1963 року Радянський Союз залишався незаперечним лідером космічної гонки. Але й Америка часу не втрачала - Америка стрімко надолужувати згаяне. Вже з 1960 року в США розроблялися проекти ракети «Сатурн». 10 січня 1962 року були опубліковані плани створення найпотужнішої ракети в історії людства «Сатурн-5», здатної виводити на навколоземну орбіту 140 тон корисного вантажу або 41 тону на навколомісячну орбіту. 9 листопада 1962 року американці запустили перший «Сатурн-5». Запуск пройшов успішно. Всього в космос було відправлено 13 ракет «Сатурн-5». Всі старти - успішні. Ступінь надійності -100%.

7 і 8 листопада 1967 року радянський народ і все прогресивне людство відсвяткували 50-ту річницю Великого Жовтня. А 9 листопада американці запустили перший «Сатурн-5». Запуск пройшов успішно.

Радянський Союз таємно створював свою ракету приблизно таких же розмірів і характеристик. Називалася ракета Н-1 «Раскат». Було проведено чотири пуски таких ракет. Всі чотири старти ракети Н-1 «Раскат» виявилися невдалими. Ступінь ненадійності — 100%.

Радянський Союз в обстановці найсуворішої таємності створював свою ракету приблизно таких же розмірів і характеристик, як і американський «Сатурн-5». Називалася ракета - Н-1 «Раскат». Хотіли як краще, пошкодували кошти на наземні випробування та в результаті занапастили видатне досягнення техніки. Було проведено чотири пуски таких ракет. Всі чотири старти ракети Н-1 «Раскат» виявилися невдалими. Ступінь ненадійності - 100%.

Тим часом і сама ракета, і її двигуни були вершиною досконалості. Проблема полягала в поспіху і нестачі коштів. Треба було побудувати гігантські стенди для наземних випробувань. Для ракети таких розмірів ці стенди могли бути тільки циклопічних розмірів і небаченої вартості. І вирішили обійтися без них... Вирішили відпрацювати все в ході пробних запусків. Погналися за економією. Вийшло дорожче.

Транспортування ракетно-космічного комплексу Н-1 на стартовий майданчик.

Американці пішли іншим шляхом. Стенди вони побудували. Це коштувало величезних грошей. Але все було відпрацьовано на землі.

Четвертий та останній старт ракети Н-1 23 листопада 1972 року.

У космос було відправлено 13 ракет «Сатурн-5». Всі старти - успішні. Ступінь надійності - 100%. На цих ракетах американці літали на Місяць, якого Хрущов їм ні за що не хотів віддавати.

Порівняльні розміри ракет-носіїв Н-1 (крайня праворуч) та «Сатурн-5» (друга праворуч) і модифікацій ракет серії Р-7 (зліва направо: перша випробувальна модель 8К71, ракета-носій для запуску першого штучного супутника Землі, ракета-носій «Восток» (8К72), ракета-носій «Восход», ракета-носій «Союз»).

Але це було потім. А ми повернемось у весну переможного 1961 року. Коли під час прийому в Кремлі з нагоди першого польоту людини в космос вже пристойно набравшись Микита Хрущов у відкритий ефір віщав радянському народу і світу: Юрко з космосу точно бачив, хто на нас сокири точить! Але ми їм...

На цих словах оператори Всесоюзного радіо врубали на всю міць музику Чайковського.

4

Явка і явочна квартира - речі різні.

У термінології ГРУ явка - це конспіративна зустріч розвідників чи агентів, які не знають один одного.

Найпростіше зустрітися на явочній квартирі: завербували людину і тепер використовуємо її квартиру або її частину для таємних зустрічей. Чого простіше: запам'ятай адресу, добре перевіряючи, чи немає хвоста, і тисни на дзвіночок. А то й зовсім просто: ось тобі ключик...

Але конспіративна квартира добра для

1 ... 29 30 31 ... 79
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Кузькіна мать: хроніка великого десятиріччя (До 50-річчя Карибської кризи)», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Кузькіна мать: хроніка великого десятиріччя (До 50-річчя Карибської кризи)"