Читати книгу - "Над Чорним морем, Нечуй-Левицький"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
В цьому місці берег моря йде крутими, високими кручами. Скелі, розкидані купами понад берегом під кручами, далеко розсипаються в морі. Над високою стрімкою кручею стоїть висока башта морської ліхтарні. Недалеко од неї біліє монастир; коло монастиря зеленіє вигін, суспіль засаджений обрідно акаціями, неначе здоровий парк. Проти монастиря стоїть монастирська гостиниця, а од неї в вузьку долинку йде вуличка, обставлена невеличкими домками, невеличкими крамницями, котрі неначе виглядають з зелених абрикосових садків.
На Великий Фонтан ходять од Одеса поїзди вузенької залізної дороги, що в'ється поміж віллами, хуторами та садками до самого монастиря.
На Великому Фонтані найлучче купання в морі. Сюди, другого дня після гулянки на Малому Фонтані, переїхала з Одеса й стала в монастирській гостиниці Раїса Михайлівна Навроцька, Санина мачуха, з своєю дочкою Манею та з пасербицею Санею. Вкупі з ними приїхала й Мурашкова.
Сонце стало на вечірньому прузі. Широка тінь од гостиниці впала на зелену траву. Під стіною гостиниці стояв на столі самовар. Коло столу сидів старий Харитон Кирилович Навроцький. Він приїхав з Кишинева одвідати свою сім'ю. Проти його сиділа його жінка Раїса Михайлівна. В гостиниці було душно, Навроцькі вийшли пити чай в парк, на свіже повітря. Навроцький скинув картуза й обтер піт на лобі хусточкою. На низько обстриженій його голові вже подекуди блищала сивина. Повне кругле лице було блідувате. Карі великі очі були якось байдужні, флегматичні. Раїса Михайлівна, друга жінка Навроцького, була багато молодша за чоловіка. Темні блискучі очі, чорні рівні брови, виразні бліді випнуті уста ще й тепер натякали, що вона колись ззамолоду була дуже гарна з лиця. Ще як вона була малою, мати не давала їй їсти м'яса, годувала молочком, паляничками та кондитерськими сухарцями, щоб з неї вийшла дуже делікатна тоненька панна, з тонкою талією. Випещена мамою, Раїса виросла делікатна, тоненька, як очеретина, але зате мала мало крові, завжди слабувала на нерви, стала вередлива, нервозна, опришкувата, навіть зла. Тижнями вона лежала в своїй спочивальні, слабуючи на нерви. Тоді нікому в домі не можна було гуркнути дверима, голосно говорить, навіть човгать чобітьми. Доктори посилали її сливе щороку купатись в морі.
Переїзд з Одеса на Великий Фонтан втомив Раїсу Михайлівну. Вона стала розтривожена, вередлива й раз у раз чогось чеплялась до чоловіка.
- Вчора Саня, не питаючись в мене, полетіла на гулянку, прогуляла цілісінький день і вернулась трохи не опівночі, - почала Навроцька.
- Гм! - муркнув флегматично млявий Навроцький, сьорбаючи чай.
- А Сані ніколи й слова не скажеш! Вона мене не слухає.
- Гм, угу! - мукнув знов Навроцький. Це був знак, що йому не хочеться базікать.
- Чого ти мукаєш? Хіба в тебе язика нема? Впини лишень свою дочку, бо вона затого збавить і мою Маню, - сказала вже сердито Навроцька.
- Хіба Саня маленька, щоб я її впиняв, - насилу одказав Навроцький.
- Хоч і не маленька, але вона ще дівчина. Хіба ти не знаєш, яка вона на вдачу?
- Гм… Яка ж в неї вдача? - спитав знехотя Навроцький.
- Забісована вдача! Вона робе, що схоче, ходе, куди хоче; мене не слухає.
- Тебе часом то й не варт слухати, - одрізав Навроцький. - Ти часто вередуєш.
- О, бач! я так і кажу! В тебе я все винна. А хто ж буде її доводити до пуття, коли в неї батько, як з клоччя батіг? Ти її розпестив, розпустив. Бігає, десь завжди гуляє, до церкви зо мною не ходе, - сказала з злістю Раїса Михайлівна. - От викохав дочку! Носиться з якимись вченими книжками, бігає кудись. Нащо це здалося панні? - тягла далі Раїса Михайлівна.
- Доволі вже з нас того лицемірства, - мукнув Навроцький.
- Якого лицемірства? Чого ти своїй Сані все потураєш? Га? Що з неї вийде? Ти хочеш, щоб вона на шибениці повисла? Мене не слухає, старших не поважає, - вже сердито говорила Навроцька.
- Часом і старших не варто поважати, - обізвався Навроцький. - І старші бувають усякі.
- Добрі ідеї проповідуєш. Добре, що моя Маня не чує. І сам говориш непотрібні слова, і дочку свою з пантелику збиваєш, - сказала докірливо Раїса Михайлівна.
- Та ми ж дома: можемо, здається, зняти машкару з лиця, котру надіваємо при людях та перед начальством, - промовив Навроцький.
- Знімай вже ти, коли вбрався в машкару. Я завсіди ходжу без машкари. Про начальство говори, та й міру знай. Он сидиш та й сидиш товаришем предсідателя. І бог зна, коли будеш предсідателем. Частіше надівай машкару на лице, коли вже тобі припала охота часами скидати її.
- Не буду ніколи предсідателем; з Петербурга пришлють когось іншого, якогось дурного аристократа, бо місце ласе. От і цей їздить ціле літо за границею, а я тягну сам ярмо, як той віл, - сказав Навроцький.
- То тягни мовчки принаймні та не говори цього при людях та при дітях. Он викохав дочку! Носиться з якимись вченими книжками, бігає кудись. Нащо це здалося панні?
- Гм… гм… - замукав знов Навроцький.
- Я боюся за свою Маню. Ти таки припини свою дочку, - сказала Навроцька.
- Гм… Починаєш спочатку.
З ґанку вийшла Маня, дочка Навроцького та Раїси Михайлівни, й перебила їм розмову.
Навроцька замовкла. Маня була здорова, повна, рум'яна, але непроворна і таке неповертайло, як і її батько. Сидячи завсіди в хаті коло матері, неначе курча під крилами в квочки, вона зарані фізично розвилася й стала сита, навіть гладка.
Маня сіла коло матері дуже близенько. Повне тіло аж вилізало та випихалось з-під сукні на шиї, з-під тісних рукавів на руках.
- Чом оце Саня не йде пити чаю? - спитала в дочки Навроцька.
- Не знаю; вона побігла в номер до Мурашкової, - обізвалась Маня.
- О ба! Побігла, ні в кого не спитавши, - сказала з злістю Навроцька.
- Угу, гм, ге! - мимрив старий, запихаючи паляницю в рот.
- Ти, Маню, не вважай на Саню, ніколи не слухай її, бо вона тебе не доведе до добра, - бубоніла Навроцька.
- Я, мамо, тільки вас і тата слухаю і більше нікого, - сказала Маня.
- І добре, дочко, робиш, - обізвалась Навроцька.
- Ого! - промовив Навроцький, вкинувши в рот пів-сухаря.
В той час по дорозі до монастиря йшов Дмитро Васильович Фесенко. Тінь од шовкового сірого зонтика вкривала його широкі плечі й переливалась делікатними сутінками на його рум'яних щоках, на біло-жовтій одежі з шовкової чесучі.
Маня вгляділа його й промовила несамохіть:
- Яка гарна постать!
- Маню! так не личить
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Над Чорним морем, Нечуй-Левицький», після закриття браузера.