Читати книгу - "Науково-практичний коментар Кримінально-виконавчого кодексу України"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Прем’єр-міністр України;
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини;
Голова Ради міністрів Автономної Республіки Крим, голови місцевих державних адміністрацій, на території яких вони розташовані;
народні депутати України, а також депутати, уповноважені на те Верховною Радою Автономної Республіки Крим, місцевими радами;
Генеральний прокурор України, а також уповноважені ним прокурори і прокурори, які здійснюють нагляд за виконанням покарань на відповідній території;
сільський, селищний, міський голова — на території відповідної місцевої ради.
2. Представники засобів масової інформації та інші особи можуть відвідувати установи виконання покарань за спеціальним дозволом адміністрації цих установ або органів управління зазначеними установами.
1. Стаття, що коментується, визначає перелік посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування, які наділені повноваженнями щодо здійснення державного контролю за діяльністю органів і установ виконання покарань і мають право без спеціального дозволу відвідувати установи виконання покарань. У цій статті йдеться про право не просто відвідувати установи виконання покарань, а виконувати при цьому певні функції контролю за їх діяльністю.
2. Правове регулювання відвідувань органів і установ виконання покарань має важливе значення з точки зору не тільки постійного контролю за їх діяльністю, а й прозорості цих закладів для широкого кола населення. Подібне правове регулювання є необхідним ще й тому, що в такий спосіб впорядковується даний бік діяльності адміністрації органів і установ виконання покарань, більш чітко визначаючи її права та обов’язки.
3. Відвідування органів і установ виконання покарань представниками органів законодавчої, виконавчої та судової влади зумовлене потребами виконання ними своїх обов’язків.
4. Серед органів державної влади, які здійснюють контроль за діяльністю органів і установ виконання покарань, особливе місце належить Верховній Раді України, яка здійснює парламентський контроль. Особливість ролі Верховної Ради України в цій сфері зумовлюється тим, що вона є єдиним законодавчим органом нашої держави, а відповідно до п. 14 ст. 92 Конституції України, виключно законами України визначаються організація і діяльність органів та установ виконання покарань.
Крім цього, Верховна Рада України здійснює парламентський контроль за дотриманням законності при виконанні кримінальних покарань і через інститут Уповноваженого Верховної Ради з прав людини (далі — Уповноважений), який діє відповідно до вимог Закону України від 23 грудня 1997 р. «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини» (далі — Закон). Зокрема, ст. 3 Закону передбачає, що метою парламентського контролю, який здійснює Уповноважений, є: 1) захист прав і свобод людини і громадянина, проголошених Конституцією України, законами України та міжнародними договорами України; 2) додержання та повага до прав і свобод людини і громадянина органами державної влади, органами місцевого самоврядування та їх посадовими і службовими особами; 3) запобігання порушенням прав і свобод людини і громадянина або сприяння їх поновленню; 4) сприяння приведенню законодавства України про права і свободи людини і громадянина у відповідність з Конституцією України, міжнародними стандартами у цій галузі; 5) поліпшення і подальший розвиток міжнародного співробітництва в галузі захисту прав і свобод людини і громадянина; 6) запобігання будь-яким формам дискримінації щодо реалізації людиною своїх прав і свобод; 7) сприяння правовій інформованості населення та захист конфіденційної інформації про особу.
5. Для реалізації покладених на Уповноваженого завдань він наділяється цілим комплексом повноважень, які закріплені у ст. 13 Закону, і серед інших йому надаються такі: а) відвідувати у будь-який час місця тримання затриманих, попереднього ув’язнення, установи відбування засудженими покарань та установи примусового лікування, психіатричні лікарні, опитувати осіб, які там перебувають, та отримувати інформацію щодо умов їх тримання; б) звертатися до суду із заявою про захист прав і свобод людини і громадянина, які за станом здоров’я чи з інших поважних причин не можуть цього зробити самостійно, а також особисто або через свого представника брати участь в судовому процесі у випадках та порядку, встановлених законом; в) направляти у відповідні органи акти реагування Уповноваженого у разі виявлення порушень прав і свобод людини і громадянина для вжиття цими органами заходів; г) перевіряти стан додержання встановлених прав і свобод людини і громадянина відповідними державними органами, в тому числі тими, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність.
5. Актами реагування Уповноваженого щодо порушень положень Конституції України, законів України, міжнародних договорів України стосовно прав і свобод людини і громадянина є конституційне подання Уповноваженого та подання Уповноваженого до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, об’єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та їх посадових і службових осіб для вжиття відповідних заходів реагування у місячний строк щодо усунення виявлених порушень.
6. Щорічно Уповноважений представляє Верховній Раді України доповідь про стан додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина в Україні органами державної влади, органами місцевого самоврядування, об’єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності та їх посадовими і службовими особами, які порушували своїми діями або бездіяльністю права і свободи людини і громадянина, та про виявлені недоліки в законодавстві щодо захисту прав і свобод людини і громадянина. Окремий розділ у щорічній доповіді Уповноваженого присвячений питанню забезпечення прав і свобод людини у кримінально-виконавчих установах України. За щорічною доповіддю Уповноваженого Верховна Рада України приймає постанову.
7. Названі у коментованій статті особи у межах своїх повноважень при відвідуванні органів і установ виконання покарань мають право заходити у всі приміщення, знайомитися з необхідними документами, зустрічатися та мати бесіди з будь-якими особами з числа як засуджених, так і персоналу, перевіряти боєздатність служб і рівень знань працівників тощо. Відвідування може завершуватися підбиттям підсумків, складанням відповідних планів чи довідок.
8. Встановлення у ч. 2 цієї статті правила, за яким представники засобів масової інформації та інші особи можуть відвідувати установи виконання покарань за спеціальним дозволом адміністрації цих установ або органів управління зазначеними установами зумовлено потребою забезпечення безпеки названих осіб. Оскільки чинне законодавство не визначає переліку випадків, за яких у наданні такого дозволу може бути відмовлено, доцільно припустити, що така відмова може мати місце
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Науково-практичний коментар Кримінально-виконавчого кодексу України», після закриття браузера.