BooksUkraine.com » Сучасна проза » Баришник дур-зіллям, Джон Сіммонс Барт 📚 - Українською

Читати книгу - "Баришник дур-зіллям, Джон Сіммонс Барт"

50
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "Баришник дур-зіллям" автора Джон Сіммонс Барт. Жанр книги: Сучасна проза. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 36 37 38 ... 364
Перейти на сторінку:
інакше мої служки і дух з мене виб'ють! Хех! Кха! — Він глибоко вдихнув і кілька разів ляснув себе долонею в груди. Коли йому знову вдалося оволодіти собою, він сказав:

— Я бачу, ви перебуваєте в блаженному невіданні щодо історії Меріленду і збираєтеся стрибати у воду, не знаючи броду та того, хто за ким стоїть і чиї інтереси захищає. Ви прийшли зробити мені послугу, принаймні так ви заявили, і — Небеса свідки! — збагатити та прославити мене: що ж, гаразд, але дозвольте тепер і мені відплатити вам тим самим і зробити вам послугу, і, можливо, колись це збереже вам ще одну таку марно витрачену годину: якщо ви не проти, містере Кук, я стисло оповім вам історію цього Меріленду, провінції, яку подібно гостинцю дикуна спочатку подарували, а потім поцупили назад. Ви готові її вислухати?

— Із задоволенням, це честь для мене, — відповів Ебенезер, який, утім, уже надто занепав духом, щоб дістати насолоду від цього уроку історії.

10

Короткий опис пфальцграфства Меріленд, його походження та боротьби за виживання, що їх надав Ебенезеру гоститель

— Правду кажуть, — почав Чарлз, — що ніяк не сидиться на місці тій голові, що носить корону, позаяк Заздрість і Зажерливість ніколи не задовольнити. Меріленд належить мені і по закону, і по праву, проте історія провінції — це оповідь про боротьбу, яку вела моя родина, щоб її зберегти, і про змови, які учиняли незчисленні плутяги, щоб відібрати її в нас, — головними поміж них були Чорний Білл Клейборн і сам антихрист на ім'я Джон Куд, який ще й досі мені надокучає.

Мого діда, Джорджа Калверта, як вам, либонь, відомо, представили при дворі Якова Першого як особистого секретаря сера Роберта Сесіла, а після смерті цього можновладця він був призначений секретарем Таємної ради та двічі спеціальним представником в Ірландії. Йому дали лицарський чин у 1617-му, і коли сера Томаса Лейка звільнили з посади державного секретаря (через довгий язичок його дружини), мого діда призначили на його місце всупереч тому, що герцог Бекінгемський, фаворит Якова, зажадав цю посаду для свого друга Карлтона. Маю підстави вважати, що Бекінгем сприйняв це як образу, що призвело до того, що він став першим впливовим ворогом нашого дому.

То була вельми невдала пора для того, щоб бути держсекретарем! Пам’ятайте, стояв 1619 рік: Тридцятирічна війна щойно розпочалася; Яків спустошив скарбницю; у нас не було жодного міцного союзника! Потрібно було обирати між Іспанією та Францією, але вибір одного означав ворожнечу з іншим. Бекінгем віддавав перевагу Іспанії, а мій дід підтримав його в цьому. Чи могло б щось бути мудрішим, спитаю я вас? Одружити принца Чарлза з інфантою Марією означало би прив'язати Іспанію до нас назавжди: посаг Марії наповнив би скарбницю, а мій дід, підтримавши короля та Бекінгема, довів би свою відданість першому та присоромив би невдоволення другого! Звісно, цей шлюб був не до смаку протестантам, і мій дід отримав огидне доручення (я так гадаю, що посприяв цьому Бекінгем) довести до відома вороже налаштованого Парламенту наміри стосовно цього шлюбу та боронити його там. Але ж то було розумним лише почасти: жоден чоловік не здогадувався про зраду короля Філіпа та його посла Гондомара, який лише заманив нас із метою відвернути від нас Францію, відвернути від нас німецьких протестантських князів, відвернути від нас навіть власного зятя Якова Фрідріха та нашу Палату громад, і то лише задля того, щоб в останню хвилину розірвати перемовини та залишити нас по суті безпорадними!

— То була безсоромна людина, цей Ґондомар, — ввічливо погодився Ебенезер.

— Це, а також перехід у католицтво, поклали край кар'єрі мого діда на державній службі. Попри вмовляння короля, він пішов у відставку, і у винагороду за його відданість Яків дарував йому маєток і титул барона Балтимора в Королівстві Ірландії.

Відтоді й аж до самої смерті він присвятив себе колонізації Америки. 1622 року Яків надав йому патент на півострів у південно-східній частині Ньюфаундленда, і мій дід, введений в оману брехливими звітами про це місце, вклав значну частину своїх статків у поселення, що зветься Авалон, і сам вирушив туди жити. Але підсоння там було нестерпне. Поза тим, французи, з якими ми завдяки державницьким талантам Бекінгема були у стані війни, без угаву нападали на наші кораблі та вчиняли досаду нашим рибалкам; і наче цього клопоту було мало, деякі пуританські священники почали поширювати в Таємній раді чутки, що католицьких кліриків таємно завозять до Авалону, де вони намагаються підірвати позиції англіканської церкви. Зрештою мій дід став просити короля Карла надати йому землі значно південніше, в домініоні Віргінія. У відповідь король написав, щоб дід облишив свої плани та повернувся до Англії, але ще не встигнувши отримати листа, мій дід зі своєю родиною та сорока колоністами вже перебралися до Джеймстауна. Там його зустріли губернатор Потт і його Рада (включно з цим негідником Вільямом Клейборном), усі, неначе ті дикуни, вороже поставилися до нього та мали намір прогнати діда геть, побоюючись, що Карл може забрати в них та дарувати йому всю Віргінію. Вони хотіли змусити його скласти присягу, визнаючи верховенство короля над церквою, хоча добре знали, що як ревний католик він відмовиться. Навіть сам король від нього цього не вимагав, але вони таки уперто правили своє, і у разі, якщо він не присягне, були ладні нацькувати на нього цілу зграю бандитів і хуліганів.

— Яка несправедливість! — сказав Ебенезер.

— Яке беззаконня! — виправив Чарлз. — І так жорстоко вони повели себе з ним, що він був змушений залишити дружину і сім'ю в Джеймстауні, а через деякий час, обстеживши узбережжя, повернувся до Англії й попрохав у Карла територію Кароліни. Була складена хартія, але щойно її були готові йому надати, як в Англії об'явився не хто інший, як пан Клейборн, який одразу почав плести інтриги, щоб завадити цьому. Аби запобігти конфлікту, мій дід шляхетно відмовився від Кароліни, натомість попросивши землі на північ від Віргінії, по обидва боки Чесапіцької затоки. Дарма Карл намагався вмовити його залишитись в Англії і жити спокійно, не завдаючи собі клопоту всіма цими хартіями та колоніями, мій дід нізащо не погоджувався на таке бездіяльне існування та нарешті переконав короля дарувати йому володіння, яке він нарік би Crescentia, але яке король назвав Terra Mariae, себто Мері-Ленд

1 ... 36 37 38 ... 364
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Баришник дур-зіллям, Джон Сіммонс Барт», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Баришник дур-зіллям, Джон Сіммонс Барт"