BooksUkraine.com » 📖 Інше » Земля у рівновазі, Альберт Гор 📚 - Українською

Читати книгу - "Земля у рівновазі, Альберт Гор"

133
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "Земля у рівновазі" автора Альберт Гор. Жанр книги: 📖 Інше. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 37 38 39 ... 120
Перейти на сторінку:
речовини і при цьому міцно утримують його на місці, дозволяючи ґрунту поглинати воло­гу та запобігаючи тому, щоб вітер і дощ вимивали його до моря. На самій поверхні її фізичні характеристики визначають, скільки світ­ла поглинається чи відбивається, і таким чином беруть участь у визначенні стосунків між планетою та Сонцем.

Частини Землі, вкриті лісами, відіграють вирішальну роль в підтримуванні її здатності поглинати вуглекислий газ (С02) з атмо­сфери і є істотними у стабілізації глобальної кліматичної рівноваги.

Як ми бачили у попередній главі, ліси відіграють життєво важливу роль у регулюванні гідрологічного циклу. Вони також усталюють і зберігають ґрунт, здійснюють кругообіг поживних речовин через опадання листя і насіння (і, зрештою, через стовбури, коли дерева вмирають), забезпечують найбільш поживне природне середовище проживання живих видів серед усіх частин суші на земній поверхні. В результаті, коли ми зчищаємо ліси, то руйнуємо ці вкрай необхідні природні середовища разом із живими видами, від них залежними. Суперечки довкола руйнації та втрати заболочених земель, що також слугують незамінимими природними середовищами для несу­мірного числа живих видів, підживлюються тим самим занепокоєн­ням, що багато вразливих видів скоро зникнуть разом із заболоченими землями.

Найнебезпечніша форма винищення лісів — це руйнування во­логих лісів, особливо тропічних, що зосереджені довкола екватора. Вони — найважливіші джерела біологічної різноманітності на Землі і найбільш вразливі екосистеми, що зараз потерпають від наслідків нашого рішучого втручання. Справді, не менше як половина живих видів на Землі — деякі експерти стверджують, що понад 90% живих видів, — знайшли свою домівку у тропічних вологих лісах й не можуть вижити у будь-якому іншому місці. З цієї причини більшість біологів вважає, що стрімке руйнування тропічних вологих лісів і безповоротна втрата живих видів разом з ними, — це найсерйозніша шкода сучасній природі. Якщо деякі інші ушкодження, завдані нами глобальній екологічній системі, можуть загоїтися упродовж сотні чи тисячі років, то повне винищення стількох живих видів за одну мить у масштабі геологічного часу — це страшна рана в цілісному плетиві життя на Землі, і така тривала, що, за оцінками вчених, її лікування потребувало б 100 мільйонів років.

Екосистеми тропічних вологих лісів та лісів помірної кліматичної зони цілком різні. Звичайні листяні ліси повністю розташовані на територіях, що пережили кілька Льодовикових періодів, довгі часові відрізки, впродовж яких велетенські, заввишки з милю, льодові щи­ти пройшли північними широтами і поширилися довкола гірських ланцюгів від північних і південних Анд до Альп і Піренеїв, Гімалаїв та Паміру, тоді як менші льодові щити розійшлися у всі боки від гір у Центрально-Східній Африці, Південній Австралії й Новій Зеландії. Ці велетенські льодовики періодично стирали з поверхні ліси на високих широтах та, оскільки шкребли сушу, також перемелювали величезну кількість гірської породи і закладали багаті мінерали у ґрунт. Унаслідок цього ліси помірної зони зазвичай зберігають 95% своїх поживних речовин у ґрунті і лише якихось 5% — у самому лісі, що дозволяє їм доволі швидко відновлюватися.

Характер тропічних вологих лісів цілком протилежний. Льодові щити їх майже не торкнулися, і їхнє фантастичне рослинне і тва­ринне розмаїття, очевидно, виникло у процесі безперервної спільної еволюції мільйонів видів упродовж десятків мільйонів років. Але вологі ліси, як правило, укорінюються у тонких, бідних на поживні речовини ґрунтах: за відсутності перемішування та удобрення льо­довиками у ґрунтах знайдено лише 5% поживних речовин, а при­близно 95% — у самих лісах. (Амазонка — це особливий випадок. У 1990 році вчені відкрили, що вона регулярно поливається удоб­рювальними мінералами, що переносяться через Атлантику високими західними потоками вітру разом з піском, здійнятим із дюн Сахари. Незвичний «вітряний димар» високо над Амазонкою, здається, стягує цей пісок з вітряного потоку на лісовий ґрунт з інтенсивністю близь­ко 100 фунтів на акр щороку.) Тому недивно, що в той час, як ліси помірної зони підтримують у доброму стані певний набір флори і фауни, у вологих лісах життя буяє незліченною кількістю видів, що наче вириваються із кожного кутика та щілини.

У світі залишилося три великих ділянки вологого лісу:

Амазонський вологий ліс, на сьогодні найбільший;

Вологий ліс у Цент­ральній Африці, у Заїрі та довколишніх країнах;

Вологий ліс у Південній Азії, що зараз зосереджений головно у Папуа−Новій Гвінеї, Малайзії та Індонезії.

Інші важливі рештки вологих лісів розташовані у Центральній Америці, вздовж бразильського Атлан­тичного узбережжя, вздовж південного краю тієї частини Африки, яка межує із Сахарою, на східному узбережжі Мадагаскару, част­ково на Індійському субконтиненті та Індокитайському півострові, на Філіппінах і північно-східному краї Австралії. Ще менші його залишки можна знайти на островах від Пуерто-Ріко до Гаваїв та Шрі-Ланки.

Усюди вологі ліси перебувають в облозі. Їх випалюють для очи­щення землі під пасовиська; зрізають ланцюговими пилами на деревину; затоплюють дамбами ГЕС для вироблення енергії. Вони зникають з лиця Землі зі швидкістю півтора акра на секунду, вдень і вночі, щодня, цілорічно. І із багатьох причин руйнування тропічних вологих лісів набирає швидкості: стрімке зростання населення тропічних країн призводить до збільшення потреби в додатковій території; нестача палива для приблизно 1 мільярда людей на великих територіях «третього світу» спонукає багатьох до плюнд­рування довколишніх лісів; зростання боргів країн, що розви­ваються, промисловому світу спонукає до експлуатації усіх наявних природних ресурсів у короткотермінових зусиллях заробити тверду валюту; масштабні, нерідко хибно скеровані, проекти розвитку, непридатні для тропічних країн, відкривають цивілізованому світові колись недоступні велетенські території; скотарство з його ненасит­ною потребою в очищених пасовиськах щороку продовжує розши­рюватися. Список причин довгий і складний, але суть цього процесу проста: у щоденній битві між дедалі більшою, завжди ненажерли­вою цивілізацією і прадавньою екосистемою, екосистема страшен­но програє. Так само й корінні культури, що залежать від лісів. Зникають разом з деревами та живими видами й останні рештки давніх суспільств — за оцінками, це 50 мільйонів членів племен, що все ще живуть у тропічних вологих лісах, — культури яких у деяких випадках збереглися без суттєвих змін ще з часів кам'яного віку.

За нинішнього темпу вирубки лісів усі тропічні вологі ліси част­ково відійдуть у небуття протягом наступного століття. Якщо ми дозволимо таку руйнацію, світ втратить найбагатшу на планеті скарбницю генетичної інформації, і разом з нею — можливі ліки від багатьох недуг, від яких ми потерпаємо. Адже сотні важливих ліків широкого вжитку отримані з рослин та тварин тропічних лісів. Коли президент Рейган боровся за життя, якому загрожувала куля його потенційного вбивці, одним з найважливіших засобів стабілізації його стану було лікування кров'яного тиску з використанням амазонської кущової гадюки.

Над більшістю унікальних видів вологих лісів нависла неминуча небезпека частково тому, що їх нікому обстоювати. Для контрасту згадаємо про

1 ... 37 38 39 ... 120
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Земля у рівновазі, Альберт Гор», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Земля у рівновазі, Альберт Гор"