Читати книгу - "Містичні істоти, загадки і таємниці Карпат, Данило Ульянов"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Щасливе і застережене від пожежі те ґаздівство, в якому є гніздо бузька. Руйнувати гніздо цього птаха — велика небезпека. Вірять, що хто зруйнує гніздо бузька, в того хата згорить. А ще говорять, що в родині, у ґаздівстві якої гніздяться бузьки, народжуються здорові діти.
Бажаючи мати гарну, розумну, здорову дитину, вагітна жінка повинна дотримуватися прадавніх народних звичаїв, повір'їв, ворожінь задля дитини, що має народитися. Усвідомивши свій стан, вона має завжди бути радісною, веселою, привітною, радо спілкуватися з людьми, сміятися, співати, щоб такою була й дитина. І повинна зізнатися комусь, сказати, що вона «при надії», щоб дитина не була німа.
Не можна «тяжкій» жінці проходити поміж двох чи кількох людей — треба їх обійти, бо дитина може бути косоока. Така жінка мусить також стерегтися, щоб не задивитися на дуже негарну людину, бо дитина може бути такою самою.
Жінці «в тяжі» дуже небезпечно чогось налякатися, як-от миші, пса чи вогню, а якщо вже і трапилося таке, то щоб з переляку не вхопилася рукою за лице і не крикнула, бо від того в дитини можуть бути на лиці латочки з шерстю, або плями червоні, як вогонь, або дитина може загикуватись.
Вагітній жінці не можна йти в куми, бо буде дуже тяжко в житті тій дитині, яку вона тримала до хресту. Не повинна вона соромитися попросити в когось щось з'їсти чи випити, чого їй дуже захотілося, бо може від того «скинути дитину». А якщо хтось такій жінці відмовить у цьому, то йому миші поїдять найдорожчу, найкращу річ.
Поки дитина не народиться, не можна ні пелюшки лагодити, ні колиску чіпляти. Всьому свій час.
На першу купіль дитини беруть воду з джерела до схід сонця і гріють при новій ватрі. До першої купелі вливають свяченої води, аби «зла сила не підмінила дитину», а також вкидають у купіль срібні гроші, щоб дитина була багатою і щасливою.
Коли хтось заходить до хати, де є новонароджена дитина, треба сказати: «Нівроку. Цур поганим очам та й моїм!» — і не дуже приглядатися до дитини. А щоб її не наврочили, одягають в сорочечку навиворіт і в постільку кладуть зубок часнику.
Гуцули вірять, що захищені прадідівськими способами від злих чарів діти виростають здоровими і щасливими, і буде в них добра доля. Добра доля — мрія кожної дівчини. Тому в різний час дівчата ворожать, накликають долю. Найкращим періодом для ворожіння, угадування та накликання долі є зима.
В довгі зимові вечори дівчата сходяться до одної хати на своїм кутку на вечорниці. Там вони виконують кожна свою роботу — прядуть, плетуть, шиють, вишивають… Йде тиха розмова, пісня, жарти… Пригадують і хваляться, котра з них навесні щастя-долю знайшла… Ведеться розмова про те, що віщують деякі пригоди, які іноді з кожною трапляються, віщі сни тощо.
Цікавими є й побутові прикмети гуцульських дівчат.
• Ложка впала з рук або ніж — хтось квапиться прийти, якщо ж ложка впала з рук при вечері — товаришка хоче відбити в тебе милого, тож старайся якось застерегти себе від цього.
• Гичеться тобі — хтось тебе згадує: легко гикаєш — милий згадує або хтось інший щось добре про тебе говорить, тяжко — погане говорять. Аби вгадати, хто згадує, треба, називаючи імена «підозрілих», легко тягнути вію і при цьому промовляти: «Хто мня згадав, аби собі ради не дав, аби го таке напало, аби го д мені пригнало!», то, може, й прийде той, хто згадав.
• Лице «горить» — злі люди оббріхують тебе.
• Ніс свербить — будеш на когось люта.
• Око свербить: праве — на радість, ліве — на сльози.
• Долоня свербить: права — до прибутку, ліва — до втрати.
• У вусі дзвенить: у правому — добра новина, у лівому — погана.
• Губи сверблять — цілуватися будеш.
І ще багато різних віщувань знають дівчата і вірять, що вміють відвертати від себе всяке зло, недобре сповнення віщувань і снів.
Коли на вечорниці приходять хлопці, настає пожвавлення; починаються співи, ігри, жарти, забави, хлопці залицяються до дівчат, заважають їм працювати.
Здавна існує таке «правило»: якщо в дівчини впаде з рук веретено, клубочок ниток чи щось інше, хлопець має підняти і не віддавати дівчині, доки вона його не поцілує. Існує також повір'я, що котрий хлопець більше разів і довше затримує веретено дівчини, той буде її чоловіком.
Дівчат це радує. Буває так, що цілий вечір веретена та клубочки падають, коли на вечорницях є хлопці, які дівчатам подобаються.
У вільні від вечорниць вечори дівчата бігають до баби Явдохи поворожити, дізнатися, чи любить її милий, чи інша не хоче відібрати його в неї, чи засватає він її, чи доведеться далі дівувати або виходити заміж за нелюба.
Дотримуючись прадавніх повір'їв, кожна дівчина знає, чого їй треба остерігатися, щоб не накликати на себе якусь біду, не відвернути свою долю від себе.
• Треба берегтися, щоб не розбити дзеркало, бо буде якесь нещастя в любові.
• Коли хтось обмете кругом при замітанні віником — ніхто тебе не засватає.
• Не можна сідати за стіл перед вуглом стола, бо не вийдеш заміж сім років.
• Не можна витирати руки одночасно двом дівчатам одним рушником, бо будете дві одного хлопця любити. А це дуже небезпечно для обох і для хлопця.
• Коли замітаєш хату і лишиш недометену, то лишить тебе хлопець у танці.
• Дівчина, котра любить облизувати макогін або кулешір, матиме лисого чоловіка.
• Не можна самій зашивати на собі одяг чи комусь дозволити це зробити, бо буде в тебе розум зашитий, станеш недолугою. Ніхто тебе таку не полюбить. А якщо вже таке трапилося, то треба взяти в зуби якийсь малий предмет.
• Якщо плюнеш у вогонь, то дістанеш на лиці струп — вогник, який хоч колись і зійде з лиця, але лице буде рябим, поганим — нікому не сподобаєшся.
• Треба дуже стерегтися, щоб не розсипати в хаті сіль, бо буде велика сварка. А з такої хати, де сварки, дівчину не
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Містичні істоти, загадки і таємниці Карпат, Данило Ульянов», після закриття браузера.