Читати книгу - "Над моря зведений маяк, Шкода Кахдександер "
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Але ні. Я люблю цього стариганя. Люблю підніматися довгими спіра- льними сходами, які пахнуть солоною пліснявою. Люблю проходити крізь кожну кімнату цієї вежі, іноді й до лампи на верхівку заглядаю. І постійно уявляю, як хтось працював тут до мене, очікуючи вихідних. На складі, що майже біля основи маяка, валяється всяке сміття, деяка література, яку я перечитала сотні разів, і, звісно, мій дорогоцінний запас консервів. А потім спальня. Згадую, як мучалася тут тієї ночі, яка повинна була бути останньою. Якраз приблизно тоді почала писати щоденник у блокноті, що прихопила собі для записів. Кожного п'ятого дня викреслювала паличку на узголів'ї ліжка, що тепер воно вже нагадує решітку гриля. Так старалася не втратити рахунок днів. Цікаво, моє день народження вже минуло, чи ще буде? Добре пам'ятаю перед очима картину: я лежу на підлозі у позі ембріона при світлі свічки і співаю колискові, щоб не зловити панічну атаку. Якісь пісні я вигадувала, а деякі були старими.
«Twinkle, twinkle, little star,
Wonder, wonder who you are...>>
А у голові все одно звучав татів голос. І з очей текла одна-єдина беззвучна сльоза.
Зараз вже навіть не згадаю його тембр.
Я з таким байдужим спокоєм це кажу.
Мені починає пекти в грудях.
Я більше не можу.
Сьогодні я знову піднімуся вище спальні. До ліхтаря.
Ліхтар. Моє колишнє штучне сонце. Я не так вже часто навідую його. Але він до кінця віку буде моїм найкращим другом. Адже ми з ним так схожі: обоє втратили будь-який сенс, стали неспроможні виконувати свої основні функції, але не маємо чарів просто зникнути. Залишається лише стирчати тут, всередині маяка, і милуватися нудним морем. Ліхтар повністю всох собою. Більше жодного судна, для якого він стане спасінням і провідником. Він більше ніколи не буде горіти. Хоча, можливо, на останній ривок ще вистачить.
Відправляюсь на склад, за паливом. Ще від самого початку всі запаси гасу пішли на сигнали про поміч. Одна каністра лишилася, все-таки. Але що з того? Вона мені більше не знадобиться. Я залила гас у величезну лампу, всевидяче морське око, що мимоволі вийшло на пенсію. Запалила. Полум'я поступово розрослося в усі боки. Я розім'яла кістки пальців і взялася за холодну механічну ручку. Я вже і забула ці відчуття. Мої м'язи, волею-не-волею, атрофувалися. Але прикладаючи усі сили, що залишилися в моїх виснажений руках, я завела механізм. Масивні ребристі лінзи Френеля завертілися. Мене осліпило на мить. Поповзло морською порожнечею. Запахло смаленим. Я чітко бачила, як промені розрізали воду на декілька кілометрів уперед. Жовте світло повзло чорним морем назустріч привидам кораблів. “Я тут!” – хотілося крикнути мені. “Я тут!” Але я сперлася підвіконня і закрила очі. Ні. Мене тут немає.
Уві сні до мене скрипіли мотузки й жалілися чайки, белькотів екзоти- чний жаргон матросів. «Віра, віра помалу!» – проскакував гучний хрип. Своєю бадьорістю лоскотав солоний аромат моря й терпкого тютюну. Живіт хапав холодок від лінивої амплітуди човна. Казкова фата-моргана гиготіла на горизонті зеленим берегом, розбудованим бежевими хмарочосами й масивними кранами, заповненим гомінким людським вуликом. Розсікаючи пінистий шум, судно мчалося до дерев'яної пристані. І ось, я дивуюсь швидкоплинності часу й жмурюся до шлюзу. Десь там, на похилому пірсі, серед купи заклопотаних роззяв стоїть єдина чарівна людина, опинитися в обіймах якої несила чекати. Допоки човен наближається до берега, я намагаюся розгледіти батьківське срібне обличчя, огорнутися в промені турботи й гордості. Очі в такому захопленні забігали по незмішаних людських мазках акрилу, що аж зовсім забулися. Лише глухий стукіт отямив, привернув увагу. Коливання застрибали дужче попередніх. То корабель вже бився об пристань, поки вправні жилаві руки швартували його. Такий барабанний такт лунав догори портовим містечком, сповіщаючи звістку про довгождане повернення дідусів, чоловіків, братів, батьків, синів і однієї доньки. Ударний ритм закручує метеликів у животі шаленим вихором. Я беру набиті через верх господарські торби й ступаю до хиткої дошки саморобного місточка до пірса. Аж раптом хтось протискає руку крізь натовп і вихоплює у мене вантаж. Я розгублено піднімаю погляд, і серце завмирає від зморшок теплої, рідної посмішки, що подібна до бальзаму. Вуста розмикаються. Я хочу кричати, але моя гортань набрякла; хочу мчатися до нього, але мої ноги заніміли.
Пейзаж миттю тане.
І розжарені повіки насилу підіймаються.
Пізній світанок прогрівав сонне море, бив своїм лазером, як навіжений. Я витерла з підборіддя засохлу слину та потягнулася. За спиною спочивав погаслий ліхтар, а гасові патьоки на лампі чогось шепотіли мені, що він був у гарному гуморі.
Знесилений організм досі не міг відійти від сновидіння: прокручував по десятому колу стукіт судна об прибій . Вуха, напевно, як покірна служниця: не чекають, не просять, але були б не проти. Однак я вже категорично не бажаю знову чути свист матросів і звістку прибуття до берега. Це мене вже не врятує, я знаю.
Та все ж слухова галюцинація не проходила і лунала прямо з близьких вод. Я терпіла її як вирок, який був призначений ще давно, на поховальній церемонії моєї здорової психіки. Але все одно насилу виглянула через перила ліхтаревого балкону, але просто, щоб ще раз оглянути пейзажний сніданок ранкового сонця.
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Над моря зведений маяк, Шкода Кахдександер », після закриття браузера.