BooksUkraine.com » 📖 Інше » Земля у рівновазі, Альберт Гор 📚 - Українською

Читати книгу - "Земля у рівновазі, Альберт Гор"

134
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "Земля у рівновазі" автора Альберт Гор. Жанр книги: 📖 Інше. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 39 40 41 ... 120
Перейти на сторінку:
Землі, що фактично споживаємо — прямо чи опосередковано — 40% чистої енергії фотосинтезу, яка отримується завдяки освітленню нашої планети Сонцем. Можна радіти з такого ефективного використання сонячної енергії, але, правду кажучи, воно занадто ефективне; наші потреби тепер неузгоджені з потребами решти земної поверхні. І в багатьох місцях катастрофа досягає великих масштабів.

Найбільша після винищення лісів проблема для земної поверхні — це неправильне використання посушливих земель, особливо на межі пустель, у спосіб, що часто прискорює наступ пустелі; цей про­цес дістав назву опустелювання. Хоча наступ пустель, як правило, хвилеподібний — два кроки вперед, один крок назад, останні деся­тиліття позначені суттєвим загальним зростанням площі земель, захоплених пустелею. На деяких територіях пустелі просуваються майже так само стрімко, як колись сушею просувалися льодовики. На їхній межі зубожілі і щораз численніші кочові народи збирають дрова і випасають свої худющі стада кіз, овець і корів, які витоло­чують землю, що спричиняє подальше просування пустелі, особливо у роки нестачі дощів.

Наприклад, у Мавританії упродовж 1980-х років наступ пустелі став настільки стрімким, що житла та господарства були поховані під піщаними дюнами, які в деякі роки котилися на південь із швид­кістю кілька кілометрів на рік. Хоча Сахара регулярно розши­рюється і скорочується, за останнє півстоліття її розширення значно перевершило скорочення. Тепер унаслідок спекотних, посушливих років велика Сахара, найбільший піщаний простір, просувається до Європи, передусім в Іспанію та Італію. (Європейці не вважають це північним краєм Сахари, але фотографії із супутників показують, що це саме так.) Незалежно від цього у 1990 році Європейське Співтовариство асигнувало 8,8 млрд. доларів на боротьбу з нас­тупом пустелі. Крім того, перша пустеля у Східній Європі нині з'явилася у Кавказькому регіоні Радянського Союзу частково внас­лідок безпрецедентного витолочування пасовищ велетенськими стадами овець, приховуваними від Москви доти, доки фотографії, зроблені супутниками, не показали їх здивованим головним плану­вальникам у Кремлі.

Довгострокові зміни клімату, що зумовлюють тривалу посуху в усій географічній зоні, можуть призвести до спустошення. Варто зауважити, що 6 тис. років тому за умов кліматичної рівноваги, коли постійно надходило багато вологи на північну половину Афри­ки, рогата худоба випасалася усюди на землі, яку тепер називаємо Сахарою.

Посушливі землі, що покривають 18% території суші у країнах, що розвиваються (в Африці — 25%), зазнають найбільшої небезпеки від наступу пустелі. Хоча густота населення, як правило, трохи менша на таких землях, там живе понад 300 млн. людей, і чисельність населення швидко зростає. Відповідно, зростає і тиск на землю — обробіток землі, випасання худоби і вирубування дерев на паливо неухильно веде до спустошення величезних територій. Згідно з результатами спільного дослідження Світового інституту ресурсів, Міжнародного інституту довкілля і розвитку і Програми з довкілля Організації Об'єднаних Націй, посушливі регіони «третього світу» наближаються до стану гострої кризи: за оцінками, 60% сухих орних земель і 80% сухих природних пасовищ тепер швидко втрачають свою продуктивність внаслідок надмірного використання.

Дослідження Амаду Мамаду, агроекономіста в Нігерії, передають це занепокоєння. Амаду описує Сахель, територію, що простягається зі сходу на захід через Африку, від Червоного моря до Атлантичного океану, як «межу поділу між великою африканською пустелею Сахарою та тропічними вологими зонами ... з тендітною і нестійкою екосистемою, де лише відповідний рослинний покрив може підтри­мувати родючість ґрунтів завдяки кругообігу поживних речовин». Він зазначає, що Сахель — це мережа «помітно безводних екосистем, де періоди посух, колись спорадичних, тепер виникають через усе коротші проміжки часу». Схожий процес тепер спостерігається у Центральній Америці, де посушливі землі становлять 28% поверхні, і на просторах Південної Америки і Центральної Азії, де населення також стрімко зростає.

Ще один різновид землі, особливо вразливий до занепадання, розташований на гористих територіях країн, що розвиваються. І там приріст населення чинить тиск на слабкий, але життєво важливий рослинний покрив, що тисячоліттями захищав тонкий шар ґрунту від ерозії. Поглинання рослинністю дощової води особливо важливе для цих земель, оскільки їхні стоки можуть стрімко нарощувати силу та швидкість, якщо рухатимуться безперешкодно вниз довгими крутими схилами, прориваючи глибокі рівчаки і знімаючи нестій­кий ґрунт. Як і на посушливих землях, густота населення на цих вторинних територіях, як правило, трохи менша, ніж в інших регіо­нах. Однак вибуховий приріст населення всюди в слаборозвинутому світі штовхає все більше людей на ці менш родючі землі, які, у свою чергу, стають дуже вразливими до ерозії. Найбільшої шкоди завдано країнам поблизу Гімалаїв — Непалу, Бутану, Тибету, частинам території Індії, включно з Сіккімом та Кашміром. Ці гірські землі, що пишаються найбільшою природною красою на Землі, тепер спустошуються, щоб негайно задовольнити потреби одного поко­ління. Наслідки цього спустошення далекосяжні. Гігантські ріки, що витікають з Гімалаїв, під час танення снігу та злив наповнюються мулом і неспроможні нести своїми річищами ту кількість води, яку колись легко переносили до Бенгальської затоки і до Південно-Китайського моря. Без ефективного осушування, яке діяло раніше, ці території зараз, як і слід було очікувати, вразливі до страшенних повеней, на зразок тієї, що лише недавно забрала у Бангладеш сотні тисяч життів.

Але руйнація земної поверхні навряд чи обмежується «третім світом». Адже тут, у Сполучених Штатах, родючість навіть деяких наших найкращих земель постійно зазнає шкоди від тих, хто не має жодних сумнівів у своїй правоті щодо максимізації короткостро­кових вигод за рахунок відмови від довгострокового сталого зем­лекористування. Деградація орних земель набуває різних форм. Неправильне зрошування, наприклад, разом з поганим дренажем зумовлює принаймні три проблеми. Перша — підтоплення кореневої системи, що фактично руйнує її здатність «дихати». Часто підтоп­лення супроводжується засоленням, коли випаровування поливної води залишає по собі на поверхні та довкола коренів потенційно смертельні солі. (Надмірні концентрації солі поступово утворилися на понад 30% потенційно орних земель світу.) Третя проблема — підлужування, що закупорює «пори» ґрунту внаслідок хімічної реакції, що спричинюється накопиченням специфічних натрієвих солей, характерних для деяких поливних вод, і перешкоджає росту зернових культур або зовсім його зупиняє. Інші проблеми — кількох з них я торкнуся у наступній главі — ведуть до подальшого висна­ження життєво важливих поживних речовин і спричинюють постійне зниження родючості.

На щастя, є й кілька хороших новин. Землі, що були у спустоше­ному стані, часто відкривають гарні можливості для відновлення довкілля у спосіб, що не лише спиняє руйнування, але й дає йому зворотний хід і веде до відновлення родючості землі. Зокрема, програми відновлення лісів стають однією з найприйнятніших і най­ефективніших стратегій видалення з довкілля вуглекислого газу, зупинення ґрунтової ерозії і відродження природного середовища для живих видів. Так само такі проблеми, як засолення, також можуть відступити завдяки відповідним методам (як-от крапельне зрошування) і повсякчасній

1 ... 39 40 41 ... 120
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Земля у рівновазі, Альберт Гор», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Земля у рівновазі, Альберт Гор"