Читати книгу - "Історія України 1945 -1991, Олександр Гребьонкін"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Визначним українським археологом був Борис Мозолевський. Він досліджував кургани на півдні України – скіфські і сарматські поховання. 21 червня 1971 року - експедиція під керівництвом Б. Мозолевського під час археологічних досліджень кургану Товстої Могили зробила сенсаційну знахідку - багате скіфське поховання, серед скарбів якого була славнозвісна пектораль – нагрудна прикраса. Одягнувши її на шию і замаскувавши старою тілогрійкою, Мозолевський інкогніто доставив безцінну знахідку до Києва. Зараз вона відома у всьому світі, як і інші знамениті знахідки археологів.
Видатний історик, професор Петро Толочко зробив вагомий внесок у розв’язання актуальних проблем історії східних слов’ян, Київської Русі та українського середньовіччя. Він автор близько 400 наукових праць, у тому числі 25 монографій, серед яких «Історична топографія стародавнього Києва» (1970). За цикл робіт з історії та археології Києва П. Толочко отримав Державну премію УРСР у галузі науки і техніки.
Серед праць відомих істориків варто відзначити монографії М. Брайчевського (з походження слов’янства), О. Опанович (з історії козацтва), М. Ковальського (з історіографії) інших.
3. Літературний процес
Досягнення літератури
Поступально, але суперечливо розвивалися всі сфери художньої творчості. Найбільш повно характерні риси епохи відобразила література.
На повний голос заявили про себе поети Іван Драч, Ліна Костенко, Василь Симоненко, Микола Вінграновський, Дмитро Павличко. Склалася школа українського літературного перекладу, яка має високий міжнародний авторитет.
У художній прозі стали утверджуватися аналітичність, проблемність, відхід від описовості, звернення до сфери тонких почуттів, співвідношення морального і духовного. Насамперед це стосується творчості Олеся Гончара і Павла Загребельного.
Серед творів Олеся Гончара варто відзначити романи «Тронка» (1963), «Собор» (1968), «Твоя зоря» (1980), повість «Бригантина» (1972). У багатьох творах письменника, відзначених престижними літературними преміями, майстерно змальовано портрети наших сучасників, людей пристрасних, творчо натхненних, будівників нашого життя. Водночас, в творах Гончара ми можемо побачити й аналіз негативних явищ того часу (прикладом є визначний соціально-психологічний роман «Собор», який буде заборонений цензурою).
Одним із значних здобутків творчості Павла Загребельного став історичний роман «Диво» (1968), у якому органічно поєднується далеке минуле та сучасність. У центрі роману — Софія Київська, яка є незнищенним символом руської державності та духовності. Пізніше було створено цілий цикл романів про історичне минуле нашої Батьківщини: «Первоміст» (1972), «Смерть у Києві» (1973), «Євпраксія» (1975). Подіям української історії XVI століття присвячено роман «Роксолана» (1980). Письменник зробив спробу проникнути у складний внутрішній світ своєї героїні — Роксолани — Анастасії Лісовської, доньки українського священика з Рогатина, яка, потрапивши до гарему турецького султана Сулеймана, незабаром стала його улюбленою дружиною. Розкрити «таємниці» характеру Богдана Хмельницького, показати його як людину та як визначного державотворця — таке завдання поставив перед собою П. Загребельний в романі «Я, Богдан» (1983).
Письменник Михайло Стельмах виступає з епічними, життєвими творами «Дума про тебе», «Чотири броди» (Шевченківська премія), пише дилогію про дитинство «Гуси-лебеді летять», «Щедрий вечір».
Визначним письменником, лауреатом Шевченківської премії став Василь Земляк. Кращий його роман «Лебедина зграя». Це втілена в образі села Вавилон історія українського Побужжя, показана з точки зору післяреволюційних подій, коли виникали комуни й точилася смертельна «класова» боротьба. В романі багато й трагічних сторінок, але є й народний гумор, елементи фантастики.
Також виходив цікавий журнал сатири і гумору «Перець», в якому працювали талановиті гумористи Ф. Маківчук, І. Ковінька, А. Василенко, І. Сочивець, Ю. Ячейкін, М. Білкун та багато інших.
Додаток. Різножанрова література
З новими творами для дітей виступають Ю. Збанацький, В. Близнець, В. Нестайко, Б. Чалий, М. Білкун, Ю. Бедзик. Цікаво працюють в жанрі фантастики О. Бердник, М. Дашкієв, І. Росоховатський, В. Савченко, Л. Сапожников, В. Бережний; в жанрі детективу – Ю. Дольд-Михайлик, В. Кашин, Р. Самбук, І. Головченко, О. Мусієнко.
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Історія України 1945 -1991, Олександр Гребьонкін», після закриття браузера.