BooksUkraine.com » Інше » Занурення в патерни проектування, Олександр Швець 📚 - Українською

Читати книгу - "Занурення в патерни проектування, Олександр Швець"

15
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "Занурення в патерни проектування" автора Олександр Швець. Жанр книги: Інше. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 47 48 49 ... 58
Перейти на сторінку:

Зні­мок іноді можна замі­ни­ти Про­то­ти­пом, якщо об’єкт, чий стан потрі­бно збе­рі­га­ти в істо­рії, доси­ть про­стий, не має поси­ла­нь на зовні­шні ресу­рси або їх можна легко відновити.

Також відомий як: Видавець-Підписник, Слухач, Observer

Спо­сте­рі­гач — це пове­ді­нко­вий пате­рн прое­кту­ва­ння, який ство­рює меха­ні­зм під­пи­ски, що дає змогу одним об’єктам сте­жи­ти й реа­гу­ва­ти на події, які від­бу­ваю­ться в інших об’єктах.

Про­бле­ма

Уяві­ть, що ви маєте два об’єкти: Покупець і Магазин. До мага­зи­ну мають ось-ось заве­зти новий товар, який ціка­ви­ть покупця.

Поку­пе­ць може щодня ходи­ти до мага­зи­ну, щоб пере­ві­ря­ти наявні­сть това­ру. Але через це він буде дра­ту­ва­ти­ся, даре­мно витра­чаю­чи свій доро­го­ці­нний час.

Пості­йне від­ві­ду­ва­ння мага­зи­ну чи спам?

З іншо­го боку, мага­зин може роз­си­ла­ти спам кожно­му своє­му поку­пце­ві. Бага­тьох поку­пців це засму­ти­ть, оскі­льки товар спе­ци­фі­чний і потрі­бний не всім.

Вихо­ди­ть конфлікт: або поку­пе­ць гає час на періо­ди­чні пере­ві­рки, або мага­зин роз­тра­чує ресу­рси на непо­трі­бні сповіщення.

Ріше­ння

Давайте нази­ва­ти Видавцями ті об’єкти, які містя­ть важли­вий або ціка­вий для інших стан. Решту об’єктів, які хоті­ли б від­сте­жу­ва­ти зміни цього стану, назве­мо Підписниками.

Пате­рн Спо­сте­рі­гач про­по­нує збе­рі­га­ти все­ре­ди­ні об’єкта вида­вця спи­сок поси­ла­нь на об’єкти під­пи­сни­ків. При­чо­му вида­ве­ць не пови­нен вести спи­сок під­пи­ски само­сті­йно. Він пови­нен нада­ти мето­ди, за допо­мо­гою яких під­пи­сни­ки могли б дода­ва­ти або при­би­ра­ти себе зі списку.

Під­пи­ска на події.

Тепер найці­ка­ві­ше. Коли у вида­вця від­бу­ва­ти­ме­ться важли­ва подія, він буде про­хо­ди­ти­ся за спи­ском перед­пла­тни­ків та спо­ві­щу­ва­ти їх про подію, викли­каю­чи певний метод об’єктів-перед­пла­тни­ків.

Вида­вцю байду­же, якого класу буде той чи інший під­пи­сник, бо всі вони пови­нні слі­ду­ва­ти зага­льно­му інте­рфе­йсу й мати єди­ний метод оповіщення.

Спо­ві­ще­ння про події.

Поба­чи­вши, як добре все пра­цює, ви може­те виді­ли­ти зага­льний інте­рфе­йс і для всіх вида­вців, який буде скла­да­ти­ся з мето­дів під­пи­ски та від­пи­ски. Після цього під­пи­сни­ки змо­жу­ть пра­цю­ва­ти з різни­ми типа­ми вида­вців, і отри­му­ва­ти від них спо­ві­ще­ння через єди­ний метод.

Ана­ло­гія з життя

Перед­пла­та та доста­вка газет.

Після того, як ви офо­рми­ли під­пи­ску на журнал, вам більше не потрі­бно їзди­ти до супе­рма­рке­та та дізна­ва­ти­сь, чи вже вийшов черго­вий номер. Нато­мі­сть вида­вни­цтво надси­ла­ти­ме нові номе­ри поштою прямо до вас додо­му, від­ра­зу після їхньо­го виходу.

Вида­вни­цтво веде спи­сок під­пи­сни­ків і знає, кому який журнал слати. Ви може­те в будь-який моме­нт від­мо­ви­ти­ся від під­пи­ски, й журнал пере­ста­не до вас надходити.

Стру­кту­ра

Вида­ве­ць воло­діє вну­трі­шнім ста­ном, зміни якого ціка­во від­слі­дко­ву­ва­ти під­пи­сни­кам. Вида­ве­ць місти­ть меха­ні­зм під­пи­ски: спи­сок під­пи­сни­ків та мето­ди під­пи­ски/від­пи­ски.

Коли вну­трі­шній стан вида­вця змі­нює­ться, він спо­ві­щає своїх під­пи­сни­ків. Для цього вида­ве­ць про­хо­ди­ться за спи­ском під­пи­сни­ків і викли­кає їхній метод спо­ві­ще­ння, який опи­са­ний в зага­льно­му інте­рфе­йсі підписників.

Під­пи­сник визна­чає інте­рфе­йс, яким кори­стує­ться вида­ве­ць для надси­ла­ння спо­ві­ще­нь. Зде­бі­льшо­го для цього доси­ть одно­го методу.

Конкре­тні під­пи­сни­ки вико­ную­ть щось у від­по­відь на спо­ві­ще­ння, яке наді­йшло від вида­вця. Ці класи мають дотри­му­ва­ти­ся зага­льно­го інте­рфе­йсу, щоб вида­ве­ць не зале­жав від конкре­тних кла­сів підписників.

Після отри­ма­ння спо­ві­ще­ння під­пи­сни­ку нео­бхі­дно отри­ма­ти онов­ле­ний стан вида­вця. Вида­ве­ць може пере­да­ти цей стан через пара­ме­три мето­ду спо­ві­ще­ння. Більш гну­чкий варіа­нт — пере­да­ва­ти через пара­ме­три весь об’єкт вида­вця, щоб під­пи­сник міг сам отри­ма­ти нео­бхі­дні дані. Як варіа­нт, під­пи­сник може пості­йно збе­рі­га­ти поси­ла­ння на об’єкт вида­вця, пере­да­ний йому через конструктор.

Кліє­нт ство­рює об’єкти вида­вців і під­пи­сни­ків, а потім реє­струє під­пи­сни­ків на онов­ле­ння у видавцях.

Псе­вдо­код

У цьому при­кла­ді Спо­сте­рі­гач дає змогу об’єкту текс­то­во­го реда­кто­ра спо­ві­ща­ти інші об’єкти про зміни свого стану.

При­клад спо­ві­ще­ння об’єктів про події в інших об’єктах.

Спи­сок під­пи­сни­ків скла­дає­ться дина­мі­чно, об’єкти можу­ть як під­пи­су­ва­ти­ся на певні події, так і від­пи­су­ва­ти­ся від них прямо під час вико­на­ння програми.

У цій реа­лі­за­ції реда­ктор не веде спи­сок під­пи­сни­ків само­сті­йно, а деле­гує це вкла­де­но­му об’єкту. Це дає змогу вико­ри­сто­ву­ва­ти меха­ні­зм під­пи­ски не лише в класі реда­кто­ра, а і в інших кла­сах програми.

Для дода­ва­ння до про­гра­ми нових під­пи­сни­ків не потрі­бно змі­ню­ва­ти класи вида­вців, допо­ки вони пра­цюю­ть із під­пи­сни­ка­ми через зага­льний інтерфейс.

// Базовий клас-видавець. Містить код керування підписниками та
// надсилання їм сповіщень.
class EventManager is
  private field listeners: hash map of event types and listeners

  method subscribe(eventType, listener) is
    listeners.add(eventType, listener)

  method unsubscribe(eventType, listener) is
    listeners.remove(eventType, listener)

  method notify(eventType, data) is
    foreach (listener in listeners.of(eventType)) do
      listener.update(data)

// Конкретний клас-видавець, що містить цікаву для інших
1 ... 47 48 49 ... 58
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Занурення в патерни проектування, Олександр Швець», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Занурення в патерни проектування, Олександр Швець"