Читати книгу - "Стіни в твоїй голові , Ріна Март"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
У дитинстві та гормональному отроцтві вважала себе дещо дивною, ніким не зрозумілою, помічаючи відмінність своїх реакцій на зовнішні подразники від реакцій подруг, батьків. Мама скрушно хитала головою щоразу, коли я віддавала перевагу книжці перед дискотекою: «І в кого ти така дивна вродилася. Як ти заміж-то вийдеш зі своєю відлюдькуватістю?».
Вступивши на психологічний факультет, зі здивуванням виявила, що моя фрагментарна соціофобність і хвороблива чутливість має цілком певну назву - шизоїдна акцентуація характеру.
Тільки чур не плутати з шизофренією - це категорії різних відділів психології та психіатрії. Якщо психіатр каже «шизоїд», він має на увазі патологію під назвою «шизоїдний розлад особистості», а не «шизофренію», тоді як психологи під поняттям «шизоїд» мають на увазі «шизоїдну акцентуацію», тобто здорового шизоїда без психічних відхилень (хоча середньостатистичні громадяни, особливо з яскраво вираженою екстраверсією, можуть кинути слідом глибоко інтровертованому шизоїду «аутист» через низьку потребу оного в соціальних контактах).
Виходячи з типології Ненсі Мак Вільямс, шизоїд має одвічний внутрішній конфлікт під назвою «стій там, іди сюди»
Це люди, народжені «без шкіри», з хворобливою чутливістю до різких звуків, запахів, лавини почуттів, навколишньої велелюдності, намірів і вихору думок.
На відміну від істероїда з його маніакальним бажанням бути завжди в центрі уваги, отримувати захоплення від публіки, вередувати та подекуди театрально істерить, шизоїди надають перевагу взаємодії з соціальним середовищем по мінімуму. Це люди зі своїм Всесвітом усередині, населеним дивовижними істотами, єдинорогами, ласкою і тишею, де свій Шлях і особлива Ясність. Туди вони збігають щоразу, коли виникає потреба наповнити себе і прийти в баланс. Їм ніколи не буває нудно наодинці з собою, шизоїд завжди знайде собі заняття. У крайньому разі просто потупить у порожнечу. Шизоїду ніколи на думку не спаде зателефонувати без причини комусь, щоб «просто поговорити». А якщо він і робить це, то тільки тому, що з дитинства ввібрав аксіому - люди потребують такої уваги, це потрібно робити, якщо тобі дорога людина.
Шизоїди - сапіосексуали
Інформаційний потік ззовні шизоїди зчитують безпосередньо, вбираючи як губка всіма фібрами свого тіла, тим самим живлячи свій інтелект і допитливий розум. Інтелект - це їхня стихія. Шизоїди - яскраво виражені сапіосексуали, їх можуть зачепити лише особистості всебічно розвинені, з високим рівнем інтелекту і багатим внутрішнім світом. Шизоїд ділить людей не на слабких і сильних, а на розумних і дурних. Перші його цікавлять, до других він відчуває байдужість - немає ні почуття роздратування, ні гніву, іноді розчулення.
Шизоїди дуже тонко відчувають зовнішній світ і людей, вони знають, хто бреше, хто зараз щасливий, а кому потрібна допомога. Бачать не очима, а чимось, непідвладним логічному аналізу. Уміння прислухатися до голосу інтуїції - одне з важливих завдань шизоїда, тому що ще змалечку вони помічають цю розбіжність зовнішньої трансляції оточуючих з їхніми прихованими бажаннями і потребами. Інакше є небезпека так до кінця і не усвідомити - хто насправді збожеволів, я чи світ?
Люди «без шкіри»
Це дуже вразливі особистості, сильна реакція, емоція викликає в них гострий спектр почуттів, на придушення яких витрачається багато енергії. Від надлишку зовнішньої інформації шизоїд вигорає всередині, тікає у свій внутрішній світ, віддихатися і прийти до тями. Однак біда в тому, що розум потребує постійного підживлення, нових вражень та емоцій, дати які можуть тільки люди зі своїми історіями та різноманітністю емоційної гами. І шизоїду волею-неволею доводиться знову вилазити зі своєї шкаралупи і вирушати на пошуки нових вражень, слухаючи історії, вбираючи емоції. До наступного енергетичного спустошення.
Жити з шизоїдом важко
Він може замкнутися в собі без видимих причин. Напади соціофобії накривають раптово без видимих подразників ззовні. Шизоїд може раптово «втекти в себе» не тому що образився, а тому що трапилося «перевантаження» і йому потрібен час наодинці, щоб відновитися. Рідним дуже важко зрозуміти подібну маніакальну безпричинну спрагу самотності. Ще одне дивне вміння шизоїда - «полетіти» у свій світ, залишаючись зовні в доступному комунікаційному полі.
У такі хвилини я дивлюся на світ як крізь товсте скло. Почуття, реакції, емоції ніби заморожені, звук на мінімальному. Мене ніщо не чіпає і не чіпляє. Повна ясність розуму стороннього Спостерігача. Або ж настільки «вилітаю» з навколишнього середовища, що не чую того, що відбувається навколо. Іноді це трапляється мимоволі прямо під час наради, я на якийсь час втрачаю орієнтири і не розумію, що відбувається навколо. Мозок просто відключається. Це дратує, бо буває дуже недоречно. На щастя, цей процес цілком контрольований за тривалого тренування. Відстежуючи зародження витоків «випадання» зусиллям волі повертаю свою свідомість назад.
Шизоїда, який пропрацював свої установки, дуже важко зачепити
Він зумів наростити міцну зовнішню броню, при цьому, як і раніше, залишаючись вразливим і чутливим до реакцій і дій людей, які йому близькі. Ранять навіть не слова або дії, а сам факт нападу. І ти, Бруте? Не відкриваючи справжніх намірів, з кам'яним виразом обличчя, шизоїд мовчки відкриває свій бездонний мішок, куди складає всі почуття, наміри, реакції та іншу корисну інформацію, потім відлітає на свою планету, де на нього чекає найгарніша Троянда. І там, у своїх світах, мовчки спостерігаючи танець мерехтливих зірок у темній глибині внутрішнього космосу, він опрацює цей біль, змириться з ним, прийме його, щоб вийти у зовнішній світ із новими силами і вірою в людство. Так, він пробачить рідній людині. Пробачить. Але не забуде...
Залишивши своїй Розі черговий шматочок Довіри до людей, він повернеться туди, де реальність приголомшує вихорами емоцій, історіями і веселкою почуттів. Де життя кипить і вирує, ошпарюючи його як окропом своєю напористістю, шумом і розмаїттям... І ніхто не здогадається, скільки голів він зніс за час відсутності своїми єдинорогами і які руйнівні торнадо пройшлися його внутрішніми замками...
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Стіни в твоїй голові , Ріна Март», після закриття браузера.