Читати книгу - "Нічний репортер"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
— Навіщо вона вам? — запитав Обух.
— Ні на біса не потрібна. Я б її повернув кур’єрові.
— Якщо так, то пані Ірена нам повинна допомогти, — Обух усміхнувся до Ірени.
— Я? — здивувалася вона. — Яким чином? Я зеленої уяви не маю про ту папку.
— Кромбах теж вимагав, — втрутився я. — Вона нічого не знає.
— Це похвально, Марку, що ти виступив у ролі непроханого адвоката пані Ірени, але мені доведеться вам дещо розповісти, — сказав сухо Обух.
Я знову помітив, як в Ірени тремтять пальці. Обух взяв чисту чарку в креденсі, сів у крісло, налив собі віскі і надпив. Ми всі стежили за його рухами, нічого не розуміючи, як не розуміючи і самої довгої-предовгої паузи. Врешті Леон не витримав:
— Ну? Слухаємо.
Обух сягнув за пазуху і вийняв кілька складених клаптів газети, в яких виднілися вирізані слова і букви, та простягнув їх Леонові.
— Нащо то ви мені даєте? — здивувався той.
— Придивіться уважніше до тих витинанок. Я їх забрав у Кромбаха зі столу.
То були ті самі газети, які Кромбах мені демонстрував. Леон розправив папірці, подивився з одного боку, з другого, але похитав головою.
— Не розумію, що ви від мене чекаєте.
Ірена нервово засовалася на місці.
— Чи не бачите, що оті витяті порожні місця нерівні, а заокруглені? — запитав Обух. — А ось лист, якого отримав Кромбах, тут все вирізано рівненько.
— Ну... — кивнув Леон. — Бачу. То й що?
— Та тільки те, що витинали ці слова і букви різні люди. Ці газетні шпальти тяли не звичайними ножицями, а дамськими. А дамські ножички, як відомо, заокруглені.
Ірена розсміялася:
— А я ж бо думаю: до чого ви ведете? Дамські ножички — це ж треба яке відкриття! А я навіть не уявляю, як можна звичайними ножицями букви вирізати.
— Зате я уявляю. Бо ж то великі букви з заголовків, а не з тексту. Їх можна вирізати і звичайними ножицями. І в листі до Кромбаха — увага! — все вирізано звичайними ножицями. Та це ще не все. Може скластися враження, що це саме ті газети, з яких зроблено витинанки для шантажування акціонерів. Але насправді все це доволі свіжі газети. Хоч тут і не видно дат, але зі змісту новин видно, що всі ці газети вийшли тиждень тому. Хтось, зробивши витинанки дамськими ножичками, хотів переконати когось в тому, що саме ці газети послужили для анонімок. Хто б то міг бути?
— Далі не розумію, — хитав головою Леон.
Моя підхмелена голова теж не могла второпати, куди хилить Обух.
— Пояснюю. Якщо це самі ті газети, то витяті місця повинні збігатися з вклеєними словами і буквами в листах. Так?
— Так, — полегшено зітхнув Леон.
— Але у випадку з листом до Кромбаха не збігаються.
Зависла пауза. Всі старанно перетравлювали цю новину і її значення. В моїй голові потроху почало світати.
— Але ж інших листів ви не бачили, — відповів Леон.
— Ці клапті газет не мають жодного стосунку до будь-яких анонімок, — продовжив Обух.
— Чому ви так певні?
— Бо ми ж знаємо, що листи були практично ідентичні. Всі акціонери отримували ті самі листи з погрозами. В тому числі й Томашевич. Але слова, які з цих газет витяли, не стосуються шантажу.
— Цікаво, — не здавався Леон, — слів нема, але ви певні, що вони не стосуються шантажу?
— Саме так. Шантажист зробив помилку. Він придбав кілька однакових газет, порізав їх на окремі шпальти, зробив хаотичні витинанки і вирішив, що все це справить на когось відповідне враження. В нашому випадку — на Кромбаха. Але завдяки тому, що деякі сторінки дублюються, можна довідатися, які саме слова були вирізані. Скажімо, такі: «Скандинавія», «університет», «злива», «вітер», «трамвай», «Ефіопія»... Який це може мати стосунок до шантажу? Тепер далі. Ці витинанки приніс Кромбахові детектив Кварцяний. Звідки він їх взяв? Начебто в повітці. А хто з Кварцяним контактував? — тут він поглянув на Ірену.
— Чого ви на мене дивитися? — здивувалася вона. — Він стежив за Янеком.
— Так, стежив, але не за віллою. У нього було інше завдання. Інтимне стеження він завершив ще два місяці тому. Йому не було чого ошиватися біля вілли, а надто зазирати до повітки. Це ви йому дали газети.
— Я? Що за маячня?
— Ви йому дали ці газети, щоб показав їх Кромбахові. І ви знали, що Кромбах так просто з цим не змириться. Отримавши напередодні анонімку, він завдяки вам довідався, хто цей таємничий шантажист. А відтак ви вже могли не сумніватися, що захоче відімстити. Так і сталося. Ви руками Кромбаха прибрали ненависного чоловіка. Ви знали, що ваш чоловік шантажує акціонерів, ви також здогадалися, що анонімки з погрозами він сам собі посилав. І коли з акціонерів зосталися лише двоє — ваш чоловік і Кромбах, ви вирішили скористатися з ситуації і нацькувати Кромбаха на Тимошевича.
— Егей! — озвався Леон. — Не забувайте — це моя донька! Я не дозволю її оббріхувати. Вона нічого не знала про п’ятого акціонера.
— Звісно, що не знала, — сказала Ірена. — І мені здається, що гості в нас засиділися.
— А ось анонімний рахунок, на який надходили кошти... — Обух поклав перед Леоном банківські папери. — Тут вказано, коли й скільки прийшло грошей. Всюди сума однакова. І дати припадають на перший понеділок кожного місяця.
— У цьому є рація, — озвався я. — Бо ж зустрічі з кур’єром припадали на перший понеділок кожного місяця.
— Який стосунок я маю до цього рахунку? — обурювалася Ірена.
— Та такий, що тепер він ваш. Ви одним махом вбили двох зайців і заволоділи всім майном акціонерів. Але найбільша родзинка, яку ви здобули, — це «шиба»...
— Яка, в дідька, шиба? — буркнув Леон.
— Або ще «вікно»... — Обух зробив паузу, насолоджуючись тим, як на його слова реагують батько і донька. — Можете називати як завгодно. Невже ви не знаєте, що саме в нас прийнято називати «шибами», або «вікнами»?
— Ні, не знаю, — буркнув Леон, набурмосившись.
— Здається, я знаю, — втрутився я. — Це свердловина, з якої помпують нафту.
— Так, — кивнув Обух. — Але ще не помпують, бо про те, що там знайдено нафту, акціонери не здогадувалися. Знала про це лише пані Ірена завдяки панові Леону. — Леон незадоволено щось буркнув. — Це був їхній маленький сімейний секрет. Це «вікно» міститься на передмісті Дрогобича. І воно, як з’ясувалося, найцінніше майно акціонерів.
Ірена заклала ногу на ногу і підсміховувалася.
— Звісно, що у вас жодних доказів нема? — запитав, раптом збадьорившись, Леон. — Взяти ці банківські папери... Який з них доказ? Рахунок відкрито не на ім’я, а на гасло. Все решта теж вилами по воді писане.
— Так, я визнаю, що цих доказів недостатньо, щоб арештувати пані Ірену за організацію вбивства свого чоловіка. І я не збираюся цього робити. Ба навіть за те, що вона
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Нічний репортер», після закриття браузера.