BooksUkraine.com » Наука, Освіта » Як не померти на самоті, Логан Урі 📚 - Українською

Читати книгу - "Як не померти на самоті, Логан Урі"

39
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "Як не померти на самоті" автора Логан Урі. Жанр книги: Наука, Освіта. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 51 52 53 ... 72
Перейти на сторінку:
які вам імпонували на вашому побаченні: 5goodthings@loganury.com.)

Якщо ви прагнете тривалих взаємин, зрештою муситимете спробувати залишатися відданим комусь. Коли час від часу Майк починає жадати чогось нового, я запевняю його, що це нормально. Він обрав шлях Майка-Тата, і в цьому немає нічого сумного.

  Причепи

Утікачі не розуміють, як можна залишатись у стосунках, а ось причепам складно зі стосунків іти. Сідней, що плакала мені в телефон об одинадцятій вечора, була типовою причепою.

— Мені двадцять шість років, — розповіла Сідней, яка зустрічалася зі своїм хлопцем Матео десять років. — Ми із зовсім маленьких містечок в Огайо, і наші взаємини почалися, коли нам було по шістнадцять.

Сідней відчувала, що переросла ці стосунки:

— Ми обидва дуже піклуємося одне про одного, але він більше не той, кому я хотіла б розповідати, як минув мій день. Нам немає про що говорити. Із ним я розкриваюся з найнетерплячішого, найзу­хвалішого боку.

— І давно ви так почуваєтеся? — запитала я.

— Років зо три, і стає лише гірше, — відповіла вона. — Я знаю, що у тривалих взаєминах бувають періоди злетів і падінь. Але зараз, коли минуло кілька років, це здається серйозною зміною, з якою потрібно щось робити.

Сідней уголос розмірковувала:

— Чи варто дослухатися до того голосу, який каже, щоб я розлучилася з ним? Чи я можу втратити щось хороше? Я майже прагну, щоб сталося щось драматичне, наприклад мені через роботу довелося б жити в іншій країні, а він не зміг би поїхати туди зі мною, щоб нам довелося все серйозно переоцінити.

Я усвідомила, що час для гардеробного тесту.

Це техніка, яку я розробила під час дослідження розривів стосунків. З усіх запитань, які я ставлю для оцінювання ситуації, саме це видається найкориснішим.

Я розповім вам, що це за запитання, але спочатку хочу, щоб ви пообіцяли, якщо роздумуєте, чи не розірвати стосунки, знайти хвилинку та відповісти на це запитання щиро (і якнайшвидше). Тут потрібно покластися на інтуїцію.

ВПРАВА: пройдіть гардеробний тест

Якби ваш партнер був одним із предметів вашого одягу — чимось із вашої шафи, яка б річ це була?

____________________________________________________________________

Це запитання є достатньо абстрактним та абсурдним, і тому люди, відповідаючи на нього, розкривають свої справжні почуття. Дехто говорить, що їхній партнер — тепле пальто чи затишний светр. Як на мене, це означає, що вони відчувають від нього значну підтримку. Одна жінка зізналася, що її хлопець — маленька чорна сукня, у якій вона почувається спокусливою та впевненою. Інший чоловік сказав, що його дівчина схожа на улюблені яскраві штани, отримані від неї в подарунок, які він одягає на музичні фестивалі. Це та річ, яку він обожнює, але нізащо не придбав би для себе сам.

Інші люди під час відповідей виявляють свою розчарованість у стосунках. Один парубок видав, що його хлопець — вовняний светр, який допомагає зігрітися, але від носіння якого надто довго починає свербіти все тіло.

Я поставила це запитання Сідней.

— Матео схожий на стару, затерту толстовку, яку ти любиш, але яку не вдягнув би на важливу зустріч, — відповіла дівчина. — Коли вона на тобі, ти такий: «Ооо, так. Це моє». І водночас: «Я нікуди не піду в такому вигляді».

Фе. Стара затерта толстовка? Одна з найкрасномовніших відповідей, які мені доводилося чути. З неї я зрозуміла, що Сідней переросла свої стосунки. Вона не могла більше ними пишатися, і їй не варто було нічого у них вкладати. Ці взаємини більше не потрібні були — ані їй, ані Матео.

Час скинути ту толстовку й завершити стосунки.

  Чому причепи не йдуть?

Є кілька когнітивних упереджень для пояснення того, чому причепи надто довго залишаються в стосунках.

Уявіть собі таку ситуацію: ви купуєте квиток на шоу імпровізацій акторів-початківців за двадцять два долари. Сідаєте й уже за десять хвилин розумієте, що вам не цікаво. Актори справді початківці — я про те, що все так погано, що «Дякую… не треба».

Ви можете сказати собі: «Треба зоставатися. Я заплатив двадцять два долари». У такому разі ви просидите до кінця шоу та змарнуєте дев’яносто хвилин на те, що вам не подобається. Або можете піти. Погуляти чи зустрітися з другом, що живе біля театру.

В обох випадках ви вже витратили на квиток двадцять два долари. Грошей не повернути. Проте, пішовши звідти, ви принаймні повернете свій час. Фахівець із поведінкової економіки Амос Тверскі ходив у кіно і, якщо йому не подобалися перші п’ять хвилин фільму, забирався звідти геть. «Вони вже взяли мої гроші, — пояснював він. — Мені що, тепер ще й свій час їм віддати?»

Тверскі розумів, що йдеться про помилку незворотних витрат, якої намагався уникнути, тобто відчуття, що коли вже вклався в щось, то повинен цим скористатися. Це пояснює, чому більшість людей змушує себе додивлятися до кінця погані шоу.

Або погані взаємини. Через помилку незворотних витрат причепи залишаються у стосунках. Одного разу мені зателефонував чоловік і розповів:

— Я вже три роки зустрічаюся з дівчиною. Перші шість місяців були чудові, останні два з половиною роки — жахливі. — На моє запитання, чому він досі з нею, попри свою очевидну нещасливість, чоловік відповів: — Я витратив на неї так багато часу. Кинути її зараз було би дурницею.

Я пояснила йому помилку незворотних витрат на прикладі, який, на мою думку, він мав оцінити:

— Перші пів року ваших стосунків нагадували перший сезон «Справжнього детектива» — чудові. Другий і третій сезони — ніякі. Сидітимете й чекатимете на вихід четвертого сезону? Чи починатимете новий серіал?

Хай там як, цей чоловік зустрічався із цією дів­чиною три роки. Йому треба було вирішити: чи хоче він змарнувати з нею ще три роки, чи ладен зна­йти новий серіал?

Іще на причеп впливає неприйняття втрат. Поведінкові економісти Амос Тверскі та Деніел Канеман дали визначення цього явища у своїй оригінальній статті, пояснивши, що «втрати здаються більшими за прибутки».

Скажімо, ви заходите до магазину, щоб купити новий телефон, який коштує 500 доларів. Продавець видає вам купон на знижку 100 доларів від вартості вашої покупки. Вас це потішить, чи не так? А тепер уявіть іншу ситуацію: ви заходите до магазину, а продавець повідомляє, що вони проводили акцію та пропонували знижку на 100 доларів, але вона закінчилася просто напередодні. Вас певною мірою засмутить ця втрата.

Загалом в одній ситуації ви отримуєте 100 доларів, оскільки телефон тепер коштує 400, а не 500 доларів, а в іншій — утрачаєте 100 доларів, бо знаєте, що не скористалися нагодою одержати купон. Ціна в обох випадках — 100 доларів, тож начебто варто очікувати, що ви зрадієте та засмутитесь однаковою

1 ... 51 52 53 ... 72
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Як не померти на самоті, Логан Урі», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Як не померти на самоті, Логан Урі"