BooksUkraine.com » Публіцистика » Між двох вогнів. Чому ми досі обираємо між роботою та сім’єю 📚 - Українською

Читати книгу - "Між двох вогнів. Чому ми досі обираємо між роботою та сім’єю"

158
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "Між двох вогнів. Чому ми досі обираємо між роботою та сім’єю" автора Анна-Марі Слотер. Жанр книги: Публіцистика. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 51 52 53 ... 81
Перейти на сторінку:
не менше, варіанти цієї ідеї все ж можна застосувати до американських реалій.

Коли я думала про це, мені спало на думку, що протягом своїх кар’єрних років, я створювала інше портфоліо — більш послідовне, не думаючи про нього в таких термінах. Я юристка, науковець, письменниця, викладачка, лекторка, медіа-коментаторка, керівниця, підприємиця та експертка із зовнішньої політики. Я інвестувала в розвиток різних частин цього портфоліо роки різної роботи, часом навмисно обираючи нові виклики, щоб навчитися нового, а інколи вживалася в нові ролі, відповідно до обставин, у які сама потрапляла. У будь-якому випадку, я вірю, що ці ролі надавали мені універсальність та безпеку на випадок, якщо якась з них не матиме успіху.

Ви можете по-іншому сприймати кар’єрне портфоліо: наприклад, мати кілька робіт на неповний робочий день або ж шукати кілька робіт на повний день, кожна з яких буде певним чином ставити перед вами нові виклики. Якщо ви працювали на різних роботах, мали різні хобі та захоплення, ваше портфоліо вміщатиме різноманітні знання та досвід, які допоможуть вам навчитися нового та досягти успіху на кожному етапі життя. Оберіть роботу мрії, якою би ви хотіли займатися одного дня, і проаналізуйте весь набір здібностей та знання, які вам для цього знадобляться: капітал, скажімо, або стратегія, досвід управління, відповідальність за прибуток та втрату, письменницькі здібності або вміння говорити на публіці. Замість того щоб розвивати в собі ці навички, рухаючись визначеними сходинками корпоративної драбини, подумайте про те, що ви можете цього досягти за допомогою різних робіт у різний час.

Чимало відомих жінок проклали саме такий шлях, серед них колишня сенаторка Техасу — Кей Бейлі Хатчінсон та нинішня сенаторка штату Массачусетс від демократів Елізабет Воррен. Хатчінсон закінчила Юридичну школу Техаського університету у 1967 році, проте юридичні компанії Г’юстона не наймали на роботу жінок. Вона стала кореспонденткою телевізійних новин, балотувалася й здобула місце в державному законодавчому органі, потім працювала як юристка, банкірка, бізнесменка та стала матір’ю перед тим, як зайнялася національною політикою. Елізабет Воррен недовго була мамою на повний день. Вона відвідувала юридичну школу як молода мама, працювала неповний робочий день майже одразу після народження другої дитини, а потім обійняла посаду професорки права на повний робочий день. Після кількох урядових призначень у зрілому віці вона розпочала свою першу виборчу кампанію у 62 роки.

Важливо будувати плани на різні періоди свого життя або принаймні визначитися, яким ви сподіваєтеся бачити своє життя. Якщо ви хочете мати дітей, швидше за все, вам потрібен гнучкий графік та можливість контролювати робочий час у ключові моменти їхніх життів. Якщо ви хочете бути важливою частиною життя своїх літніх батьків, вам також потрібен гнучкий графік. Якщо ви думаєте, що вам доведеться виховувати дитину без партнера, тоді вам ще більше потрібен буде гнучкий графік та можливість конт­ролювати свій час.

Навіть якщо ви не хочете мати дітей і у вас попереду багато часу, щоб цілеспрямовано присвятити його кар’єрі, у вас може з’явитися бажання якимось чином стати частиною своєї спільноти, написати роман, вивчити іноземну мову й пожити за кордоном, побудувати соціальне підприємство або ж повністю присвятити себе хобі чи захопленню. Ці відкриті життєві амбіції такі ж важливі, як ті, що пов’язані з кар’єрою, від вас уже залежить, як їх поєднати. Дивлячись уперед, спробуйте також уявити, як ви озиратиметеся на своє життя і що б ви там хотіли побачити. Девід Брукс{313} протиставляє «здобуті чесноти» та «надгробні чесноти», зазначивши, що в той час, як здобуті чесноти — це «вміння, які ви пропонуєте на ринку праці та які сприяють зовнішньому успіху, «надгробні чесноти — сягають глибше. Це те, що складає вашу сутність: ваша доброта, сміливість, чесність чи вірність, те, які стосунки ви побудували». Це те, що наприкінці має найбільше значення.

Не опускайте рук, затримайтеся

Якщо ваше робоче життя триває приблизно з віку 20-ти років до 70-ти, а той довше, враховуючи періоди навчання, декрету і, якщо вам пощастило, збагачення, тоді є сенс певний час присвятити дітям, якщо вони маленькі, або батькам, якщо вони досягли літнього віку, щоб піклуватися про них та отримувати задоволення від цих моментів. Планування кар’єри, де ви досягнете успіху у 55 років, а на пенсію вийдете у 70, — це те саме, що напихатися сімома стравами у три або чотири прийоми.

Якщо ви хочете мати вибір протягом усіх цих періодів, не опускайте рук. Затримайтесь. Чимало жінок, які перестали планувати роботу, у певний момент, упевнившись у своїй освіті та професійній кваліфікації, зрозуміли, що повернутися набагато складніше, ніж вони сподівалися. У 2003 році Ліза Белкін опублікувала статтю «Відмовитися від участі в революції» в New York Magazine, де вона взяла інтерв’ю у десяти принстонських випускниць{314}, які належали до книжкового клубу «Атланта». Половина з тих жінок зовсім залишили роботу, щоб бути мамами, інші працювали неповний робочий день, одна мала бізнес разом зі своїм чоловіком, двоє працювали на фрілансі й одна мала роботу на повний день і не мала дітей. Через десять років Юдіт Ворнер узяла інтерв’ю у кількох жінок, які вибрали подібні дороги, що й респондентки Белкін, щоб побачити, що з ними трапилося. Майже всі жінки хотіли повернутися на роботу, хоча, як правило, вони шукали інші роботи, які не були схожими на їхні попередні. Приблизно третина цих жінок були готові відносно легко повернутися назад на свої роботи, здебільшого через те, що вони зберегли контакти, здобули найпрестижнішу можливу освіту й стратегічно займалися волонтерством. Як висловилася Ворнер: «Залучення коштів для Мангетенської приватної школи{315} було непоганим досвідом для подальшого застосування в банківській сфері, але ж продаж печива на приміських змаганнях із плавання, як правило, не міг знадобитися у кар’єрі». Проте чимало пережили складні часи, шукаючи яку-небудь роботу, а також переглянули своє початкове рішення піти. Проте ніхто не шкодував про час, який провів зі своїми дітьми. Вони вирішували залишати роботу, не усвідомлюючи, що таким чином також позбавляють себе економічних та соціальних прав.

Тому, якщо це можливо, залишайтеся в грі. Плануйте свій відхід так само, як і повернення, приймайте розважливі рішення частіше, ніж не розважливі. Якщо ви стратегічно до цього підійдете, ви можете знайти спосіб, як зберегти актуальність зв’язків та спритність своїх умінь, навіть якщо збоку здається, що ваша кар’єра йде на спад або ви тимчасово берете перерву.

Одне суворе та швидке правило допоможе вам планувати. Я запозичила його в свого брата Хоука,

1 ... 51 52 53 ... 81
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Між двох вогнів. Чому ми досі обираємо між роботою та сім’єю», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Між двох вогнів. Чому ми досі обираємо між роботою та сім’єю"